20.04.2024.

16:46

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

TV

Iran na meti Izraela! Svet ćuti! Nije samo nafta u pitanju, Iran ima mnogo prirodnih resursa! (VIDEO)

Vojislav Milošević, direktor Centra za antiterorizam rekao je da je jedna od najznačajnihjih godina za noviju istoriju Irana 1951. zato što je tada došlo do prvih demokratskih izbora u ovoj zemlji.

Informer

Vojislav Milošević

-Došlo je do koncenzusa da je na izborima izabran Mohamed Mosadek. On je bio gospodin koji je u svojim predizbornim obećanjima rekao da će unaprediti Iran i društvo i on je to uradio. On je uradio društvene, socijalne i ekonomske reforme i postao je trn u oku. Dve godine je vladao. SAD su imale utvrđenu doktrinu da neće intervenisati van svoga dvorišta. Njihovo dvorište je okruženje Amerike. Oni su prihvatili da intervenišu i lagano počinje ružna kampanja protiv Mosadeka. Stavljena mu je etiketa da je britanski špijun i da je homoseksualac. Tako kreće lavina u Iranu. U tom momentu CIA angažuje dve bande i njih suprotstavljaju jednu drugoj kako bi izazvali nerede. Dolazilo je do sve veće manipulacije javnim mnjenjem. Na kraju su SAD rekle: mi se povlačimo- rekao je Vojislav Milošević.

Mahmut Bušatlija, konsultant za strana ulaganja rekao je da je Iran najveća zemlja na Bliskom istoku gledano teritorijalno i da je to značajno za njegovu poziciju.

Informer

Mahmut Bušatlija

-Pre desetak godina imali su samo 78 miliona stanovnika, a sada imaju 88 miliona stanovnika. Kada gledate Iran istorijski, on se već u sedmom veku izdvojio. Iranci su postali Šiti i smatrani su za sektu. Razlika između Šita i Sunita bila je relativno mala, ali je definisala načine islama. Suniti smatraju da vođa islamski može da se izabere parlamentarno. Šiti su smatrali da vođa islamske zajednice može biti isključivo Muhamedov rođak. Sve do sada imali su raskole- naveo je Bušatlija.

On je komentarisao razliku između Irana i drugih zemalja Bliskog istoka koje Iran okružuju.

-Iran je manje-više nasledio istorijske granice prema Iraku i Afganistanu. Te granice su formirane još u turskom carstvu. Ostala podela na Bliskom istoku praktično je posledica Prvog svetskog rata i krojila ih je Engleska.  Samo Liban nije postojao; bio je deo Sirije. Ako pogledate strukturu stanovništva, to je sve isto kao Sirija. Iran ima dosta prirodnih resursa. Nije samo nafta i gas u pitanju. Iran nije pretežno peščan, kao ostale zemlje. Imaju vrlo dobru poljoprivredu i imaju bolje uslove za samostalni život. Druge zemlje su ipak morale da se oslanjaju na zapadne zemlje- rekao je Bušatlija.

Celu emisiju pogledajte u videu ispod: