29.05.2022.

19:00

Foto: Informer

Vesti

JEFTINIJE I JEDNOSTAVNIJE! Dr Sazdanović otkrio sve o UVOZU JAJNIH ĆELIJA u Srbiju: OVO JE O TROŠKU DRŽAVE

Naime, sa jednom bankom postignut je dogovor, te je ostalo potpisivanje ugovora, što bi u praksi značilo da će uskoro parovi koji se bore za potomstvo moći da uvezu reproduktivne ćelije iz Evrope, obave postupak VTO u svojoj zemlju i za sve to izdvoje znatno manje novca.

Informer

Do sada su mnogi parovi, boreći se za potomstvo odlazili u centre van Srbije kako bi kupili reproduktivne ćelije i obavili kompletan postupak VTO, najčešće bi to bio put Grčke, Severne Makedonije, ili Češke, za šta je bilo neophodno izdvojiti od 6.000 do 8.000 evra, pa često i više. S obzirom da se u našoj zemlji postupak VTO finansira iz državnog budžeta, kada se radi sa reproduktivnim organima oba partnera, međutim kada se radi kupovina, parovi bi samo plaćali uvoz, odnosno reproduktivne ćelije, dok bi sve ostalo pokrivala država.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja doc. dr Predrag Sazdanović u razgovoru za kaže da je nakon analize ustanovljeno da je potrebno napraviti konkretnije poteze, što je opet ukazivalo na to da nam je neophodan uvoz reproduktivnih ćelija.

- Radeći analizu u decembru mesecu, zaključi smo da je odziv donorstva u Srbiji izuzetno slab za iz raznih razloga. Tako je ministar zdravlja Zlatibor Lončar rešio da krenemo sa nabavkom reproduktivnih ćelija iz akreditovanih banaka u Evropi. Na osnovu zakona BMPO koji je usaglašen sa svim evropskim direktivama i svim ostalim zakonima koji podrazumevaju uvoz-izvoz tkiva, ćelija i organa, i mi smo morali da usaglasimo i prilagodimo pravilima drugih banaka. Zapravo, kod nas je slabo donorstvo jajnih ćelija i po našem zakonu se zabranjuje bilo kakva finansijska nadoknada donorima, tkiva ćelija i organa, što je možda jedan od razloga zašto je odziv slab. S druge strane imamo specifičnost uzimanja uzorka jajnih ćelija, pa je možda i zbog toga situacija takva kakva jeste. Dakle, zbog veoma malo sadržaja u banci za reproduktivne ćelije u Višegradskoj, morali smo da pređemo na drugi plan, a to je da potražimo saradnju sa bankama iz Evrope - objašnjava dr Sazdanović.

Informer

Dr Predrag Sazdanović

Kako sagovornik dodaje, do sada su tri banke u Evropi razgovarale sa našom zemljom o ovoj vrsti kooperacije, od kojih je jedna iz Španije, dok su dve iz Danske.

- Sa jednom bankom smo skoro postigli dogovor i sada ostaje da pošaljemo ugovor nakon čega očekujemo potpisivanje i da krenemo sa tom vrstom kooperacije. Parovi koji su predviđeni, odnosno parovi kod kojih je registrovan nedostatak, ili izostanak reproduktivnih ćelija, podrazumeva da ti parovi mogu da ostvare potomstvo tako što će uvesti reproduktivne ćelije. Ako recimo uvezu spermatozoide, oni samo plaćaju to, dok su svi ostali delovi, kao što je stimulacija žene, svi protokoli i standardi koji su vezani za vantelesnu oplodnju u Srbiji, sve je to o trošku države - objašnjava državni sekretar.

Informer

Slična priča je i za uvoz reproduktivnih jajnih ćelija, dakle, parovi mogu da uvezu jajne ćelije a ceo postupak vantelesne oplodnje, kao i odmrzavanje, oplodnja, tretman, transfer i sve ostalo plaća država.

- Dakle, osim kupovine reproduktivnih ćelija sve pokriva država. Da li će i taj trošak u jednom trenutku biti pokriven, ne mogu da kažem sada u ovom trenutku, ali svakako ćemo raditi na tome. Budući da su visokospecijalizovane bolnice koje se bave sterilitetom u Srbiji, bilo privatne ili državne, dostigle standard koji je adekvatan u poređenju sa evropskim standardima, na ovaj način smo premostili taj nedostatak kada su parovi odlazili u Grčku ili Češku iz ovog razloga. Dakle, jedini trošak se svodi samo na kupovinu reproduktivnih ćelija, što je kada se sve sabere jeftinije od dva do tri puta sigurno - objašnjava dr Sazdanović.

Informer

Granica za ženu – 43 godine

Kako objašnjava sagovornik, ideja je da naša zemlja ima što više ugovora sa bankama širom Evrope, kako bi i cena u nekoj perspektivi bila jeftinija. Ovakav vid borbe za potomstvo omogućava i ženama bez partnera da se ostvare kao majke.

- Od 2019. godine, žene bez partnera koje žele da se ostvare u roditeljstvu takođe mogu o trošku države da obave VTO, ali budući da nemaju partnera, one mogu biti uvoznici spermatozoida. Na osnovu svih svetskih rezultata do 43. bi trebalo obaviti ovu proceduru, te verujem da će im to što će moći da obave u svojoj zemlji, i znatno jeftinije olakšati ceo postupak - zaključuje dr Sazdanović, preneo je Blic.

Bonus video: