23.06.2022.

07:00

Foto: Informer

Vesti

BUDUĆNOST SRPSKE MEDICINE LUKA MILIĆEVIĆ (27) I DIMITRIJE POPOVIĆ (24)! Ostajemo u Srbiji da lečimo naše ljude

Luka Milićević iz Beograda (27) i Dimitrije Popović (24) iz Novog Sada ponos su Srbije i budućnost srpske medicine!

Zbog svog rada i truda, ali i odličnog proseka našli su se među najboljim diplomcima svih medicinskih fakulteta i srednjih medicinskih škola kojima je, u ponedeljak, predsednik Aleksandar Vučić uručio ugovore o zaposlenju. Ponosni i srećni što su se baš oni našli među najuspešnijima, ovi momci u belim mantilima obećali su da će biti još bolji i da će ostati u Srbiji kako bi spasavali živote svojih građana.

Borba za život

Luka Milićević radi kao klinički lekar na odeljenju dečje hirurgije u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj. Nakon medicinske škole upisao je Medicinski fakultet, koji je završio sa prosečnom ocenom 9,57.

- Od petog razreda počeo sam da se sve više zanima za prirodne nauke, posebno biologiju. Tada sam zapravo shvatio da želim da medicina bude moj životni poziv. Želja da postanem lekar pojačana je tokom prakse u srednjoj školi, kad smo direktno radili s pacijentima i gledali starije i iskusne kolege lekare kako pružaju pomoć. Ljubav prema medicini, posebno pedijatriji, gajim odmalena jer su i moj deda i otac bili pedijatri. Za hirurgiju sam se odlučio jer volim da radim rukama, veoma sam precizan što je za ovaj posao važno. Takođe, volim što hirurgija "napada"sam koren problema, to jest u ovom slučaju bolesti - započinje svoju priču za Informer Luka, a zatim nam je otkrio kako je to "držati" dečji život u rukama.

- Čak ni iskusnim lekarima drugih specijalnosti nije svejedno kada im je pacijent dete. Svi smo prirodno osetljiviji na decu i ne želimo da ih bilo šta ometa u igri, rastu i razvoju. Smatram da svako lečenje, a naročito najmlađih, nosi veliku odgovornost. Kada sam prvi put zakoračio u salu, izgledalo je kao na filmu i sve je bilo veoma interesantno, posebno timski duh i saradnja cele ekipe. Trema jeste prisutna, međutim, starije kolege su te koje nadgledaju i "diriguju" operacijom kako bi sve proteklo glatko. Među intervencijama u kojima sam učestvovao kao deo tima su operacija slepog creva i operacija kile.

Na pitanje da li je očekivao da će se baš on naći među najboljima lekarima, kroz osmeh odgovara:

- Potajno sam se nadao da ću biti pozvan, ali budući da postoji veliki broj mojih kolega s visokim prosekom, nisam mogao zasigurno da očekujem poziv. Svakako sam zahvalan državi što nam je omogućila da dobijemo zaposlenje, da radimo ono sto volimo i da ostanemo ovde i da završim specijalizaciju koju ću dobiti uz ovaj program države "100 najboljih".

Istog dana ugovor o stalnom zaposlenju dobio je i medicinski tehničar Dimitrije Popović, koji već pet meseci radi u Univerzitetskom kliničkom Vojvodine na odeljenju intenzivne nege. Iako je tek na početku karijere, već se uhvatio u koštac sa najtežim pacijentima u Klinici za anesteziju, intenzivnu terapiju i terapiju bola.

- Radim među kolegama koje smatram najkompetentnijim i najboljim medicinskim sestrama i tehničarima. Svaka smena koja traje 12 sati zahteva veliko znanje, umeće i spretnost svake osobe koja je uključena u lečenje na ovom odeljenju. Svaki dan je novi izazov i ništa mi ne pada teško jer borba za svaki ljudski život mora biti iznad svega. Zato i želim da ostanem na ovoj klinici, na kojoj imam još mnogo toga da naučim - naglašava Luka.

Ostaje u Srbiji

Kako kaže, nema nameru da stane, pa je sada upisao i Medicinski fakultet u Novom Sadu.

- Oduvek mi je bila želja da se bavim medicinom. Još od malih nogu sam se igrao igračkama doktorskih setova, a vremenom sam kroz različite životne situacije shvatio šta znači pomoć koja se pruži bolesnim ljudima. Ovo nije zanimanje kao i svako drugo, to je posao koji moraš istinski da voliš - ističe ovaj mladi tehničar i napominje da ovo priznanje dokazuje da su marljivost i vrednoća osobine koje se cene u ovoj zemlji.

Pomagao zaraženoj deci

U razgovoru za Informer Luka Milićević otkrio je da je svoj doprinos dao i tokom dvogodišnje borbe s koronavirusom.

- Imao sam iskustvo u radu sa kovid pacijentima dok sam volontirao u dečjoj ordinaciji svog oca, koji je nesebično delio sa mnom svoje znanje. To mi je veoma značilo, jer je on pulmolog, a kovid je najviše traga ostavljao na respiratornom sistemu - kaže Luka.