23.03.2023.

08:15

Foto:

Vesti

DECA SU NAM U OPASNOSTI! Lekari upozoravaju: Budući prvaci imaju krivu kičmu, loš vid i ne umeju da govore kako treba

Trenutno su u jeku sistematski pregledi dece koja će od septembra poći u prvi razred. Ono što je više nego zabrinjavajuće jeste da većina budućih prvačića ima ravne tabane, krivu kičmu, loš vid, nedovoljno razvijen govor za svoj uzrast, ali i karijes. Uz sve to, nije malo ni gojaznih. Svi ovi zdravstveni problemi su u porastu.

Pedijatar dr Saša Milićević napominje da se iz godine u godinu primećuje da sve više dece ima krivu kičmu i ravne tabane.

- Deca se sve manje bave sportom, a sve više sede za računarom ili tabletom. Ne igraju se u prirodi, ne trče... Pored toga, imaju ravne tabane, manje hodaju bosi nego ranije. S tim je povezana i gojaznost, deca koja imaju veću telesnu težinu sklona su da imaju ravne tabane - ističe pedijatar.

Koji pregledi su potrebni za upis u prvi razred?

Obavezan sistematski pregle za upis u prvi razred podrazumeva:

- pregled ORL

- pregled oftalmologa

- pregled fizijatra

- pregled logopeda

- pregled stomatologa

- pregled pedijatra

- laboratorijske analize krvi i urina

- proveru vakcinalnog statusa i vakcinacija

Informer

Dr Milićević ističe da je sve to posledica savremenog načina života, te da deca više vremena provode ispred telefona nego u prirodi. Napominje i da ih sve više nosi naočare.

- Svi ovi zdravstveni problemi su u porastu upravo zbog ekrana i loših navika. Pored toga, dosta dece ima i karijes, ne peru zube redovno. Jedu slatkiše u velikim količinama, što je opet povezano i s gojaznošću. Apelujem na roditelje da se više posvete deci i boravku u prirodu, kao i da ih upišu na neki sport - kaže dr Milićević.

Načelnik specijalističke službe DZ "Savski Venac" dr Julijana Magdelinić, oftalmolog, ističe da, prema podacima njene službe, dosta dece već sa šest godina ima ravna stopala i deformitete kičme u početnim fazama.

- Ima pojava i kratkovidosti i dalekovidosti. Jedan od razloga je genetika, a drugi razlog je to što se deca ne bave fizičkim aktivnostima. Nažalost, poslednjih godina beleži se porast svih ovih zdravstvenih smetnji. Tome doprinosi i to što su deca na tabletu ili računaru, umesto napolju u šetnji ili igri. Apelujemo na roditelje da decu sklone od ekrana, da se bave sportom i da izađu iz četiri zida. Deca treba da crtaju, čitaju knjige, da se igraju u prirodi - navodi dr Magdelinić.

Informer

Takođe, ona je istakla da deca nemaju dovoljno razvijem govor za svoj uzrast kao i da se koriste siromašnim vokabularom.

- Deca nemaju dovoljno razvijen govor za svoj uzrast, vokabular im je siromašan, nemaju dovoljno razvijenu konverzaciju. Primećuje se i da su deca sve više asocijalna - rekla je oftamolog.

Dečji stomatolog prof. dr Jovan Vojinović napominje da čak 80% šestogodišnjaka ima karijes!

- To su rezultati najnovijih istraživanja, a skoro 90% tih obolelih zuba uopšte nije sanirano. Deca od ranog uzrasta ne posećuju redovno zubara, ne peru zube, a jedu i mnogo slatkiša. Oni s tim zagađenim ustima ulaze u period kad treba da se jave zdravi zubi, a tad je dosta kasno da se bilo šta spreči - ističe stomatolog.

Informer

Specijalista preventivne i dečje stomatologije dr Marija Savić napominje da se uočava u tom uzrastu veliki broj karijesnih zuba.

- Deca ne održavaju pravilno oralnu higijenu i imaju loš dijetetski režim u ishrani. Često roditelji ovaj sistematski pregled doživljavaju samo kao potpis, a nisu dovoljno informisani o važnosti zdravlja zuba. Neki se prvi put susreću sa stomatologom u šestoj godini, roditelji bi trebalo već u prvoj godini detetovog života da posete zubara kako bi dobili korisne informacije. Mnogi ne znaju da s higijenom zuba treba početi upravo s nicanjem prvih zuba - rekla je dr Savić.

Logoped DZ "Savski Venac" dr Dušan Trbojević potvrđuje da je tokom pregleda budućih prvaka primećeno da nemaju dovoljno razvijen govor za svoj uzrast.

- Sve više dece kreće u prvi razred, a da su artikulaciono nezdrava. Oko 65 odsto dece predškolskog uzrasta ima nepravilnu artikulaciju. To je jedan od problema savremenog tempa života, roditelji se sve manje bave decom, a deca su od najranijeg uzrasta izložena telefonima, tabletima... Uočavamo i taj problem da deca ne drže olovku kako treba, upravo zbog nedovoljno razvijene grafomotorike - zaključila je logoped dr Trbojević.