13.03.2018.

08:43

Foto:

Vesti

OVAKO NAS BANKE DERU! Ni čekovi više NISU BESPLATNI, na njima nam otimaju OZBILJNE PARE!

Čekovi nisu besplatni, a neki će vas još više koštati ako ih čuvate za crne dane. Sve banke koje u svojoj ponudi imaju ovo sredstvo plaćanja tu uslugu naplaćuju klijentima, a ima i banaka koje ozbiljno zarađuju na njima. S jedne strane, sve banke bez izuzetka izdavanje čekova naplaćuju od 10 do 50 dinara po komadu (pogledajte tabelu), dok na primer, u OTP banci uzimanje čekova košta daleko više od simbolične nadoknade. 

(ISTRAŽIVANJE) OVCE ZA ŠIŠANJE! Kamate na kredite u Srbiji DUPLO VEĆE nego u Hrvatskoj!

Klijenti ove banke za početak za svaki dobijeni ček moraju da izdvoje 50 dinara. Dakle, onaj ko uzme blanket od 10 komada, u startu plaća 500 dinara. Zatim slede novi nameti. Plaćaju se i oni čekovi koji se čuvaju kao rezerva ili njima kupuje na odloženo. Tako će za svaki komad koji nije realizovan u roku od mesec dana od uzimanja platiti po 30 dinara mesečno. Ako to prevedemo na jednostavnu računicu, izgleda ovako: klijent OTP-a napiše ček koji dospeva na realizaciju za šest meseci. To će ga koštati 150 dinara, plus iznos koji je napisao na čeku. Isto će proći i oni koji uzimaju čekove u Adiko banci, s tim što će za svaki realizovan ček, prilikom realizacije morati da izdvoje još 100 dinara. 

EVO OVAKO SE BANKARI BOGATE NA NAMA! Uz svaki kredit banka nam uzme letovanje, televizor, veš-mašinu...

Uprkos ovoj računici, čekovi su veoma popularno sredstvo plaćanja u Srbiji. Prema poslednjim dostupnim podacima NBS, za godinu dana u Srbiji je realizovano čekova u vrednosti od 34,65 milijardi dinara, što je oko sedam miliona čekova.

- Čekovi su stari oblik plaćanja, ali i dalje funkcioniše iz prostog razloga što ga popularizuju veliki trgovinski lanci sa funkcijom odloženog plaćanja. Upravo je ta funkcija čeka, odloženog plaćanja, nešto što ga drži u životu i na neki način pokazatelj je jedne slabe kupovne moći, jer se za te čekove ne kupuje ništa krupno nego stvari za osnovno preživljavanje - ističe Dušan Uzelac sa finansijskog portala "Kamatica".

ALO, BRE BANKARI, DOKLE ĆETE DA NAS DERETE?! Za podizanje keša na tuđem bankomatu UZIMAJU I PO 60% PROVIZIJE!

S druge strane, banke su prilično zaoštrile kriterijume kada je reč o broju izdatih čekova. Dok su se nekada bez problema dobijali blanketi od 10 do 20 komada, sada većina banaka izda onoliko čekova koliko u tom trenutku imate novca na računu. Dakle, 10 čekova može dobiti onaj koji ima raspoloživih 50.000 dinara, a sledeće primerke može dobiti tek kada se neki od prethodnih realizuju.

Informer


5.000 dinara je maksimalna vrednost čeka7 miliona čekova je realizovano u Srbiji za godinu dana
Tagovi: