08.02.2023.

13:02

Foto:

Vesti

ŠTO STE PILI KAPUĆINO, PILI STE! Ako nastavite, SVESNO PRISTAJETE NA PLJAČKU!

Zadržavanje stare cene za polupraznu kesicu izazvao je bes ljubitelja ovog napitka.

Gordana Petrović iz Beograda, koja nam je i ukazala na ovaj bezobrazluk, kaže za Zaštitnik potrošača da je cena ovog kapućina uvek bila među najvišim. Ipak, prema njenim rečima, potrošačima koji vole ukus "jakobsa" nije teško padalo da ga plate više nego, na primer, "neskafe", upravo zbog specifičnog ukusa ovog napitka.

Informer

Protestno pismo

- Svaki dan pijem kapućino "jakobs", barem dva puta dnevno. Volim taj ukus. Još dodam vanilin-šećer i cimet i uživam u ovom napitku. Pre neki dan sam u supermarketu gde uvek pazarim uzela kesice. Bile su drugačije. Jako su sužene i pune vazduha. Kad sam jednu uzela u ruku, delovala mi je lagano, a kada sam sadržaj sipala u šolju, shvatila sam da ima mnogo manje praha. Pogledala sam na staroj kesici gramažu i pisalo je 14,4 grama, a na novoj 11,3! Dakle, za više od tri grama je kesica lakša. Ne bi to bio problem da cena nije bila ista kao i za staro, punije pakovanje. A nije malo 57 dinara - priča naša sagovornica.

Najskuplji, ali ne i najbolji

To što za 100 grama kafe "jacobs" date 250 dinara, ne znači da ste kupili najbolji proizvod ove vrste na tržištu.

Analiza koja je za Zaštitnik potrošača urađena u akreditovanoj laboratoriji "Jugoinspekta" pokazala je da duplo jeftinije i manje poznate kafe imaju bolje parametre kvaliteta nego značajno skuplje i poznatije.

Ona ističe da je veoma razočarana potezom renomiranog nemačkog proizvođača. Čak je odlučila i da im se direktno obrati.

Informer

- Napisala sam protestno pismo centrali "Jakobsa". Navela sam da sam njihov dugogodišnji korisnik, da volim da pijem samo njihov kapućino, ali da sam jako razočarana zbog toga što su podlegli trendu smanjivanja gramaže da bi zaradili više. Uz to, sada moram da sipam manje vode da bi ukus bio kao pre. A samim tim pijem manje kapućina - kaže Gordana.

"Jakobs" iz Hrvatske proteran zbog cene

Nemački trgovinski lanac "Kaufland" odlučio se pre tri meseca na drastičan korak, pa je u pojedinim svojim radnjama na hrvatskom tržištu obavestio kupce da u rafovima možda neće moći da nađu neke od popularnih proizvoda kafe proizvođača "Jakobs". Kako su preneli hrvatski mediji, takvo obaveštenje, uz izvinjenje potrošačima, istaknuto je na nekim od objekata u ovoj zemlji, uz obrazloženje da je do toga došlo jer s dobavljačem nisu uspeli da postignu dogovor o komercijalnim uslovima saradnje, odnosno nisu prihvatili znatno povećanje nabavnih cena ovih proizvoda.

- Želimo da održimo naše obećanje kupcima da nudimo uvek veliki izbor i najbolje cene proizvoda visokog kvaliteta. Nudimo vam veliki izbor alternativnih brendova - naveli su u saopštenju. 

Skuplji nego u Nemačkoj

Ali ovo nije jedini potez "jakobsa" koji je izazvao gnev srpskih potrošača. Kako su nedavno kazali u Nacionalnoj organizaciji potrošača, a o čemu je Zaštitnik već pisao, kod nas je kafa "jakobs" više nego dvostruko skuplja nego u Nemačkoj.

- Enormne su razlike u ceni svih vrsta kafe na domaćem i EU tržištu. Proverili smo cene u jednom nemačkom katalogu i na domaćem sajtu za upoređivanje cena i došli do podatka da je kafa brenda "jakobs" kod nas skuplja više nego duplo u odnosu na Nemačku - kazali su u NOPS-u.

Informer

Naime, pola kilograma pomenute kafe u Nemačkoj košta 3,65 evra, što je 430 dinara, dok je kod nas isto pakovanje od 900 do 1.000 dinara, u zavisnosti od prodajnog objekta.

- Tako je, na primer instant "jakobs monarh" od 500 grama u januaru 2021. godine koštao od oko 649,99 do 699,99, a u januaru 2022. godine skočio na čak 899,99 do 989,99, sad je već 1.104 dinara. Takođe, instant "jakobs kronat gold" od 200 g je u januaru 2021. godine koštao 599,99 do 784,99, u januaru 2022. godine 699,99-799,99, dok je sada 1.029 dinara - kazali su u ovom udruženju.

Zaštitnik potrošača je kontaktirao sa distributerom kafe"jakobs" za Srbiju, ali do zaključenja ovog broja nismo dobili komentar.