• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/V. J.

23.03.2025

11:41

Bez ovoga u Homolju devojke ne mogu da se udaju! I danas se poštuje taj običaj!

Shutterstock

Srbija

Bez ovoga u Homolju devojke ne mogu da se udaju! I danas se poštuje taj običaj!

Podeli vest

U homoljsko-mlavskom kraju od davnina se zadržao jedan običaj koji posebno poštuju ženska deca...

Priroda bogata biljkama dala je meštanima ovdašnjih sela mogućnost da je obilato koriste, pa se retko koje domaćinstvo ne bavi pčelarstvom. 

Šarene se košnice ispred svake kuće, a u ovom poslu, verovali ili ne, prednjače žene! 

Dubočka, Ranovac, Kamenovo u opštini Petrovac na Mlavi, samo su neka od sela ovoga kraja koja slove za najpoznatija po pčelama i medu. 

Kamenovo znaju kao prestonicu pčelarstva a devojke odavde i dan danas poštuju stari običaj.

- Odavno se praktikuje da kada se devojka iz Kamenova udaje, u miraz ponese obavezno košnice! Naravno, shodno mogućnostima, ali jednu obavezno. To, kako kažu stari iz Kamenova znači da će se budući zet "zapčeliti", odnosno da mu se odamah usadi ljubav prema pčelarenju koje bi trebalo da se nastavi - priča Jugoslava Parić iz Kamenova. 

 

 

Njena porodica ima oko 150 pčelinjih društava a godišnje, kad je, kaže, rodna godina, proizvedu oko tri tone meda!

- I mi, danas, težimo da se pčelarastvo unapredi, omasovi i u tome uspevamo. Ne bavimo se samo proizvodnjom meda, već se žene okreću i proizvodnji kozmetičkih preparata i ostalih proizvoda od meda - kaže ova pčelarka. 

Porodica Petrović iz Dubočke gotovo čitav vek radi sa pčelama.

Imaju više od stotinu košnica a opet su žene glavne u poslu i znaju svaku caku ovog posla. 

- Još kao dete sam bila uz pčele. Znam ih u dušu. Radovali smo se kao mali pogotovo kada je vrcanje meda. Pčelarenje treba da voliš i pčele se ponašaju onda kao i ostali ljubimci. Nisu agresivne i ne treba ih se plašiti. Jer mi smo odavno shvatili ovde da od ove male hraniteljke možete imati višestruku korist. I time se vodimo. Mi se prilagođavamo njima i one nama - kaže Zvezdana kojoj u poslu pomaže snajka Sladinka.

Vesna Zarić je poznata pčelarka iz Ranovca. 

- Ovo je posao koji radim godinama. Volim ga iako nije nimalo lak a i rizičan - ističe Vesna. 

 

 

Svaka snajka mora da ima i ovaj recept

U svakoj kući snajke ovde moraju da znaju i da prave jedan slatkiš čiji je glavni sastojak med. 

Foto: V. J.

 

 

- Naše bake su nas naučile da svaka pčelarka mora da zna ovaj recept. Medene kuglice se prave lako. Potrebni su: mleveni keks, med i orasi. Sve se izmeša, nema ni margarina, ni šećera. Smesa se sjedini, oblikuju se kuglice i uvaljaju u orahe - otkriva Zvezdana. 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Koga je Piksi gledao u Humskoj? Selektor 'orlova' u društvu Peđe Mijatovića pratio meč Partizana i TSC!
Fudbal

Koga je Piksi gledao u Humskoj? Selektor 'orlova' u društvu Peđe Mijatovića pratio meč Partizana i TSC!

Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi (60) prijatno je iznenadio sve svojim prisustvom na utakmici između Partizana i TSC-a (0:0) u Superligi Srbije! Kormilar 'orlova' je u društvu člana Radne grupe crno-belih Predraga Mijatovića (56) i svog pomoćnika Gorana Đorovića (53) iz lože na zapadnoj tribini ispratio meč, što je odmah podgrejalo spekulacije – koga je selektor došao da vidi?

29.03.2025

20:00

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set