• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/M. L.

26.06.2025

14:32

Ovaj posao traje svega dve nedelje, a dnevna zarada je oko 100 evra

Shutterstock

Srbija

Ovaj posao traje svega dve nedelje, a dnevna zarada je oko 100 evra

Podeli vest

Dok čitava Srbija gori i svi traže debelu hladovinu, ima i onih koji se kupaju znoju da bi za sedam, osam sati zaradili oko 100 evra!

Vlasnici plantaža borovnica svakodnevno traže radnike, a u berbu ovih dana idu od 6 sati.

U okolini Topole, za ubrani kilogram plaća se 130 dinara, pa onaj ko hoće da zaradi na kraju radnog dana može da "preda" i oko 100 kilograma. 

- Kad smo počinjali prošle nedelje, brali smo od 8 do 17, a sada kada su temperature znatno više nego prethodnih dana radni dan je od 6 do 15 sati. Za to vreme iskusni berači mogu da zarade oko 100 evra što je za jedan dan solidno - priča nam Mirjana iz Topole, kojoj je ovo druga godina kako ide u berbu borovnica

- Maline su teže za branje, mekane su, sporije se beru. Borovnice naberem od 80 do 100 kila, a ima nekih koji beru i do 130. Tako je kad je prvo ili drugo branje, a već kad se, kako kažu, "skida treća ruka" sve je manje. Naporno jeste jer su visoke temperature, ali berba traje kratko, petnaestak dana, pa se za takvu zaradu isplati izdržati na vrućini - kaže Mirjana.

 

 

Prema njenim rečima svakodnevno se traže radnici za ovaj sezonski posao a primetila je da ima sve više mladih. 

- Dolaze penzioneri, domaćice, a ove godine je bilo dosta mladih koji su tek završili srednju školu i studenata kojima je to možda i prvi posao i prvi zarađen novac. Gazde su nam baš dobre, na dve pauze uvek služe sok, vodu, slatkiše radnicima...U toku berbe se donosi voda u polje, pa berači i ne osete vrućinu - dodaje Mirjana.

Kilogram borovnica u prodaji košta oko 1.000 dinara pa pored radnika sezonaca i uzgajivači ovog voća imaju dobru zaradu.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set