• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: D. K.

27.11.2025

15:05

Prvi put upotrebljeno vozilo za reagovanje u tunelima: Nova oprema za vatrogasce (VIDEO)

MUP Srbije

Srbija

Prvi put upotrebljeno vozilo za reagovanje u tunelima: Nova oprema za vatrogasce (VIDEO)

Podeli vest

Sektor za vanredne situacije MUP - a Srbije, zahvaljujući projektu prekogranične saradnje između Srbije i Bugarske koji je finansirala Evropska Unija, dobio je novu opremu koja će omogućiti efikasnije delovanje.

Srpski vatrogasci od sada imaju i specijalizovano vozilo za reagovanje na vanredne događaje u tunelima što je od velikog značaja s obzirom na sve veći broj infrastrukturnih objekata ove vrste na najprometnijim saobraćajnicama.

Dvanaest vatrogasnih vozila i oprema ukupne vrednosti tri miliona evra, predstavljeni su na platou ispred zgrade Uprave za vanredne situacije u Nišu neposredno nakon što su  testirani  tokom vežbe u tunelu Predejane na međunarodnom autoputu Beograd - Skoplje.

 

Ovaj pravac je jedan od najprometnijih, naročito tokom letnjih meseci, kada veliki broj srpskih građana ide na letovanje u Grčku što za posledicu ima i značajan broj saobraćajnih nezgoda.

- Vežba u tunelu Predejane podrazumevala je gašenje požara i evakuaciju ugroženih osoba u specifičnim uslovima. Vežba je održana u okviru projekta Bugarske i Srbije pod nazivom "Priprema stanovništva za akciju u slučaju katastrofe i poboljšanje kapaciteta stručnih timova za reagovanje u vanrednim situacijama". Nakon simulirane saobraćajne nezgode i požara na automobilu, vatrogasci spasioci su podesnim alatima oslobodili zarobljena lica iz vozila i evakuisali ih iz tunela. Za to vreme njihove kolege su uz pomoć vatrogasnih vozila za intervenciju u tunelima, prvo takve vrste u Srbiji, ugasili požar u tunelu. Za vreme vežbe cev tunela Predejane u smeru ka Nišu bila je zatvorena za saobraćaj - saopštio je Sektor za vanredne situacije.

Milan Kocić, načelnik Operativnog centra Sektora za vanredne situacije ocenio je da je današnja vežba u potpunosti ispunila očekivanja koju je ova služba imala od nove opreme.

- Opremu u sklopu projekta prekogranične saradnje između Srbije i Bugarske finansirala je EU, a doprineće povećanju kapaciteta Sektora za vanredne situacije za reagovanje u svim vrstama vanrednih događaja. Nadamo se da ćemo sada biti još efikasniji i brži u zaštiti naših građana. Dobijeno je pet vatrogasno spasilačkih autocisterni,  šest pik ap vozila specijalizovanih za reagovanje na požare na otvorenom prostoru i specijalizovano vatrogasno spasilačko vozilo za reagovanje u vanrednim događajima u tunelima  što je prvo takve vrste u Sektoru. Ono je opremljeno specijalizovanim sistemima koji omogućuju našim ljudima da reaguju u tim specifičnim situacijama do kojih može doći na tim mestima. Vežba organizovana u tunelu Predejane u saradnji sa Putevima Srbije i u koordinaciji sa operativnim centrom, ispunila je očekivanja koja smo imali od nove opreme. Ona je testirana i pre vežbe ali je danas potvrdila  da je adekvatna za ono što je potrebno za reagovanje u toj vrsti vanrednih situacija - kazao je Kocić.

Ministarstvo unutrašnjih poslova registrovalo je sva vozila i rasporedilo ih jedinicama Sektora za vanredne situacije kako bi odmah bila spremna za operativno reagovanje.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set