Bile su jače od opake bolesti - Ove poznate dame su pobedile karcinom
Borba sa karcinomom predstavlja jedno od najtežih životnih iskustava, ali su brojne poznate dame pokazale su da su hrabrost i vera u oporavak jači od bolest.
30.12.2025
06:01
D.K.
Srbija
Doktor Stanojević dodaje da Klinika za digestivnu hirurgiju iz godine u godinu ima sve veći broj pacijenata s obzirom na činjenicu da je Univerzitetski klinički centar Niš tercijarna zdravstvena ustanova i iz okolnih bolnica u UKC upućuju svi pacijenti kod kojih je potrebno uraditi složene hirurške intervencije.
Prema njegovim rečima karcinom debelog creva je najčešći karcinom u gastrointestinalnom traktu i taj trend traje već godinama, s tim što je došlo do nekih izmena u odnosu na osobe preko 50. godine i one mlađe.
- Primetili smo blagi pad učestalosti kod osoba starijih od 50 godina, ali na žalost porast kod osoba mlađih od 50 godina - izjavio je dr Stanojević.
On je kazao da su skrining kolorektalnog karcinoma i neki drugi zvanični skrininzi koji se rade u Srbiji počeli da daju rezultate tako da je smanjenja učestalosti oboljevanja starijih od 50 godina.
- Skriningom je obuhvaćena populacija starija od 50 godina, a ne mlađa i sada imamo porast broja obolelih osoba koje ne podležu skriningu. Zbog porasta oboljevanja kod mlađih osoba neke zemlje u svetu odlučile su da sa skrininngom krenu od 45. godine života - rekao je dr Stanojević.
Prema njegovim rečima kada je u pitanju kolorektalni karcinom postoje takozvani sporadični, koji nastaju sami od sebe, oni koji imaju familijarno poreklo i genetsko poreklo.
- Postoji familjarna geneza, odnosno da je neko u porodici imao karcinom i genetsko poreklo karcinoma, odnosno da postoje mutacije u porodici - istakao je dr Stanojević.
Savremenim metodama, dodao je, može se sa visokim procentom preciznosti odrediti da li postoji genetska mutacija koja je preduslov za oboljevanje ili samo porodična sklonost ka razvoju karcinoma.
- Genetska mutacija sama po sebi ne znači da će neko imati tumor, ali sa druge strane takav pacijent ima povećan rizik u odnosu na onog ko nema tu mutaciju. To znači da postoji predispozicija, a da li će imati tumor zavisi od nekih drugih faktora - naglasio je dr Stanojević.
Prema njegovim rečima, u porodicama u kojima je neko oboleo od kolorektalnog karcinoma ne treba da bude panike ili straha, ali je potrebno regularno praćenje i potrebne su kontrole.
- Ukoliko u porodici ima dece i mladih do 18 godina potrebne su redovne kontrole kod pedijatra gastroenterologa. Kod njih takođe postoje endoskospske metode ispitivanja, gastroskopija, kolonoskopija i neke druge analize - izjavio je dr Stanojević.
On je kazao da genetska povezanost postoji, ali procenat obolelih sa genetskim poreklom karcinoma u ukupnom broju obolelih nije veliki.
- Sporadični kolorektalni karcinomi koji nastaju sami od sebe na terenu postojanja polipa, odnosno oni koji su bez prisustva mutacija gena i porodične sklonosti, čine 60 do 70 odsto svih kolorektalnih karcinoma. Oko 10 do 15 odsto su familijarni i sedam do 10 odsto su genetski, čak možda i manje od toga. To nije veliki procenat, ali je jako rizična grupa i treba pratiti sve članove porodice - istakao je dr Stanojević.
On je kazao da se tokom tridesetak godina rada na Klinici za digestivnu hirurgiju susretao sa porodicama u kojima je od kolorektalnog karcinoma operisano po nekoliko bliskih članova porodice.
- Naša je želja da ukažemo građanima na značaj pravovremene kontrole, odnosno pravovremenog pregleda. U svakodnevnom radu naše proktološke ambulante u okviru specijalističke ambulante Klinike za digestivnu hirurgiju, postoji mogućnost da svako ko želi može da se pregleda, bez obzira da li ima ili nema tegobe - naglasio je dr Stanojević.
U svim Domovima zdravlja u Srbiji, dodao je on, može se uraditi FOB test, odnosno tekst na skriveno krvarenje u stolici i ukoliko je pozitivan potrebno je da se uradi kolonoskopija.
- Veoma je značajno rano otkrivanje kolorektalnih karcinoma jer je to otprilike uslov za stoprocentno izlečenje - istakao je dr Stanojević.
Prema njegovim rečima, trend u svetu i kod nas je da se ne leči bolest, već pacijent, odnosno lečenje se prilagođava svakom pacijentu ponaosob.
- Ne dajete jednu vrstu terapije za sve pacijente određenog stadijuma bolesti. Dva pacijenta sa istim stadijumom bolesti ne moraju da reaguju na istu terapiju - objasnio je Stanojević.
Foto: Shuterstock
Prema Stanojevićevim rečima vrlo je bitno što je Klinika za digestivnu hirurgiju dobila od Ministarstva zdravlja dodatnu savremenu opremu opremu za izvođenje minimalnoinvazivnih procedura.
- Pred kraj prošle godine stigao nam je novi laperoskopski stub tako da su sve sale Klinike za digestivnu hirurgiju opremljene tim uređajem koji omogućuje da nakon operacije pacijenti brzo odu kući i vrate se svojim poslovima - kazao je Stanojević.
Klinika za digestivnu hirurgiju, naglasio je, uvela je nedavno i tehniku utvrđivanja vitalnosti tkiva pre izvođenja različitih hiruških procedura.
- To je savremena procedura koja podrazumeva ubrizgavanje određenog rastvora tokom hirurške intervencije i na taj način mi možemo jasno i precizno da dobijemo vitalnost tkiva pre kreiranja nekih spojeva u trbuhu koji su jako bitni. To je standard u svetu i naša klinika ide u korak sa vremenom u odnosu na sve savremene procedure u oblasti digestivne hirurgije - istakao je dr Stanojević.
Foto: Informer
On je najavio da će u Nišu ovog proleća, 7. i 8. maja, biti organizovan 6. Međunarodni kongres „Konstantinovi dani koloproktologije“.
Učešće na kongresu, kazao je dr Stanojević, najavili su brojni poznati i priznati domaći i stvetski stručnjaci u oblasti koloproktologije, a osim predavanja u planu je i izvođenje savremenih hirurških procedura u operacionim salama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Luka Đorđević, koji je u emisiji „Utisak nedelje“ kod Olje Bećković predstavljen kao student Pravnog fakulteta, zapravo je stranački aktivista – poverenik Organizacije mladih Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića u Nišu!
17.05.2026
22:38
Bivša potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović otkrila je kako joj je Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK), na čijem čelu je Mladen Nenadić, nudilo da optuži predsednika Srbije Aleksandra Vučića za pad nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
17.05.2026
21:02
Podrška blokaderima od dojučerašnjih saboraca opada iz dana u dan!
17.05.2026
20:26
Memorandum o Kosovu i Metohiji, koji su blokaderi slavodobitno usvojili u Kragujevcu, trajao je jedan dan!
17.05.2026
21:44
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se danas iz Azerbejdžana medijima iz Srbije.
17.05.2026
16:13 >> 16:52
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
16.05.2026
10:32
Nova epizoda "Na merama" sutra od 21.30h samo na Informeru!
15.05.2026
14:41
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
15.05.2026
11:21
Li Ming, ambasador NR Kine u Srbiji, gostuje u 09.45 časova na Informer TV.
13.05.2026
08:52
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za 10 osoba osumnjičenih za učešće u brutalnom ubistvu i prikrivanju likvidacije Aleksandra Nešovića Baje(48).
17.05.2026
22:57
Vozač automobila marke Audi, koji se kretao velikom brzinom iz pravca Bukovice ka Ivanjici, izgubio je kontrolu nad vozilom kod fabrike Javor, nakon čega je usledio pravi filmski scenario.
17.05.2026
23:16
U Drnišu traje opsežna potraga za osumnjičenim Kristijanom Aleksićem, nakon brutalnog ubistva devetnaestogodišnjaka, potvrdio je direktor policije.
17.05.2026
22:00
Ime Dejana Stojanovića Keke i njegove kriminalne grupe sa Novog Beograda decenijama je sinonim za brutalnost, kontrolu fudbalske mafije i prekookanski šverc kokaina. Iako je vođa već 20 godina u bekstvu, najnoviji krvavi događaji na Senjaku – nestanak Aleksandra Nešovića Baje pokazuju da je Kekin klan i dalje aktivan.
17.05.2026
20:57
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
17.05.2026
21:35
17.05.2026
21:22 >> 22:55
Nemački stručnjaci za međunarodnu bezbednost navode da bi Rusija mogla da razmotri napad na evropske zemlje kao radikalan potez sa ciljem da primora Evropu da obustavi vojnu i finansijsku podršku Ukrajini.
17.05.2026
23:15
Tokom masovnog napada bespilotnih letelica na Moskovsku oblast u Rusiji, koji su izvele Oružane snage Ukrajine, stradao je jedan državljanin Indije, dok su još trojica povređena.
17.05.2026
22:45
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski najavio je pripremu novih, još masovnijih napada bespilotnim letelicama na Moskvu i Moskovsku oblast u Rusiji.
17.05.2026
22:15
Dva aviona Ratne mornarice SAD sudarila su se u vazduhu i eksplodirala tokom nastupa na aero-mitingu "Gunfighter Skies", javljaju američki mediji.
17.05.2026
21:42
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
16.05.2026
10:30
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
15.05.2026
15:15
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
15.05.2026
14:30
Amazon MGM Studios potvrdio je da je u toku izbor glumca koji će naslediti Danijela Krejga u ulozi legendarnog agenta 007.
15.05.2026
14:01
Starija ćerka Josifa Tatića, Jelisaveta, nije naklonjena javnosti, pa se o njoj malo i zna.
15.05.2026
13:14
Od 20. maja Bikovima, Devicama i Jarčevima stiže mnogo povoljniji period kada je novac u pitanju.
17.05.2026
19:00
Britanska glumica za odrasle Amira Evans, visoka skoro 2 metra, otkrila je da zarađuje bogatstvo ispunjavajući bizarne zahteve muškaraca koji plaćaju i do 100 dolara po minutu da ih verbalno ponižava i pretvara se da će ih "zgnječiti" svojim telom.
17.05.2026
17:30
Tamara Kalinić pojavila se na crvenom tepihu Kanskog festivala zajedno sa verenikom Filipo Testa, a njihov modni nastup privukao je pažnju zbog nenametljive elegancije i pažljivo uklopljenih detalja.
17.05.2026
16:00
Hurem torta je savršena ako volite deserte punog ukusa i kremaste strukture, pa će vas ova torta sigurno osvojiti.
17.05.2026
16:45
Stručnjaci za pse smatraju da pojedine rase imaju izuzetnu sposobnost učenja, brzo pamte komande i lako se snalaze u različitim situacijama.
17.05.2026
14:28
Pevačica Tanja Savić i njen verenik Muhamed Muki Bešić govorili su o venčanju koje planiraju nakon njenog koncerta u Zagrebu.,
17.05.2026
22:47
Pevačica Sandra Afrika govorila je o kolegi Slobi Vasiću koji je hospitalizovan u psihijatrijskoj klinici "Dr Laza Lazarević".
17.05.2026
22:17
Rijaliti učesnica Stanija Dobrojević otkrila je u razgovoru sa cimerima u "Eliti 9" da su je Asmin Durdžić i njegov otac ucenjivali.
17.05.2026
21:51
Paparaco Informera uslikao je Nenada Marinkovića Gastoza i Anđelu Đuričić na koncertu Magla benda u Sava Centru.
17.05.2026
21:18
Pevačica Jelena Karleuša oglasila se nakon pobede Dare iz Bugarske na Evroviziji 2026 i dala svoj sud o takmičenju.
17.05.2026
20:42
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar