• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: B. I.

26.01.2026

13:45

Da se naježiš: Na mestu gde je Sveti Sava zastao da se odmori, zauvek je ostao ovaj trag

B. I.

Srbija

Da se naježiš: Na mestu gde je Sveti Sava zastao da se odmori, zauvek je ostao ovaj trag

Do visa Srđevica odakle se pruža najlepši pogled na Uvac teško je i leti izaći, a kamoli zimi. Ipak, meštani kažu da ga o Svetom Savi bar jednom valja posetiti.

Po priči starih žitelja zaseoka nadomak Uvca koji su ih čuli pak od svojih predaka, baš na Srđevici nalazi se mesto koje porede sa svetim, baš zbog Svetog Save

Umoran od puta  preko Starog Vlaha, Sveti Sava je, prema predanju, očaran lepotom predela pod brdom, ovde odlučio da predahe.

Zarasla u trnje

Tu, na mestu gde je spustio svoje telo, kažu, i danas postoji udubljenje u kamenu koje su kasnije prozvali Savina stolica.

Za ovo mesto retko ko zna put.

Slabo tuda i čobani prolaze, pa put kroz trnjem zaraslu stazu do Savine stolice jedino zna Srećko Stojić, žitelj najbližeg zaseoka.

Foto: B. I.

Udubljenje u kamenu o kome generacije ovde pričaju da je baš tu bio Sveti Sava

 

U želji da se ovo mesto sredi i postane lokacija koju će turistiti posećivati, dozvolio je da se kroz njegovo imanje prokopa 200 metara puta, dao je i zemljište za parking...

Radoznale posetioce koji su čuli za ovo mesto, Srećko rado odvede da vide neobično udubljenje u kamenu.

- Da li zbog priča da je tu baš Sveti Sava odmarao, čudna tišina i milina obuzme čoveka na tom mestu. Ima nečega - ispričao nam je Užičanin koji je tamo bio. 

Lažna Savina stolica

 

Pre skoro deceniju, na grebenu Klik, u selu Debelja, na desnoj obali Zlatarskog jezera, Rezervat "Uvac", napravio je vidikovac "Savina stolica", po imenu one zarasle "stolice" među leskama u kamenjaru. 

BONUS VIDEO


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!
Live TV

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…

05.06.2026

12:55

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Premijera predstave "Luna Luna Park"
Kultura

Premijera predstave "Luna Luna Park"

Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.

04.06.2026

11:51

Magazin

Džet set