• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Lj. S.

17.02.2026

19:22

Dobitnik državnog priznanja koji je privukao najviše pažnje: Ovo niste znali o učitelju Marku

Privatna arhiva

Srbija

Dobitnik državnog priznanja koji je privukao najviše pažnje: Ovo niste znali o učitelju Marku

Podeli vest

O učitelju Marku Čikariću u seoskoj školi nadomak Prokuplja, dobitniku srebrne medalje za zasluge i doprinos u prosveti povodom Dana državnosti, pišu svi mediji.

Odlukom da zajedno sa svojim đacima izađe i primi priznanje od predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, oduševio je sve. 

Učenice Marina i Radmila Jovičić i njihov brat Rade, koji pohađa nastavu za predškolce - to su svi Markovi đaci i kako kaže, i ponos i briga. 

- Bez dece nisam ni pomišljao da idem - kaže Marko i dan posle svečanosti u Beogradu, sređuje utiske. 

Još je raspust pa slobodno vreme provodi sa porodicom. 

- Dan u Beogradu smo iskoristili i da posetimo zoološki vrt, ali deca su ushićena što su bili u Palati Srbije, videli su predsednika, malo su popričali sa njim. To je za njih bilo izuzetno iskustvo, a da ne krijem, i za mene - iskren je Marko. 

Prvo radno mesto pre 11 godina Marku je upravo bila seoska škola u selu Tovrljane. Reč je o isturenom odeljenju škole "Svetislav Mirković Nenad". 

- Moja posvećenost da očuvam ovu školu nije sentimentalnost. To je moj život, i ma koliko je teško, želeo sam i nastojim da i dalje omogućim deci iz okolnih sela da ovde imaju školu. Trenutno su svi moji đaci iz iste kuće iz sela Trnovi Laz. I naredne četiri godine, imaću đake i radiću ovde - kaže Marko.

 

Za 11 godina rada izveo je osam generacija i svakog đaka poznaje kao i njihovi roditelji. 

- Tako ispada. Mi smo kao jedna porodica. Nije ih bilo mnogo brojčano, ali svakom sam se posvetio kako treba - smeje se Marko koji sa svojom suprugom očekuje novog člana porodice u aprilu.

- O đacima brinem kao o svojoj deci. Ujutru od kuće, dođem za njih "golfom" a kad stignemo, ja prvo založim vatru. To je selo, takvi su uslovi - nastavlja Marko. 

Prošle godine za Svetog Savu, posetila ih je ministarka Milica Stamenkovski, koja obećala jedno terensko vozilo za prevoz đaka. 

To bi im, kako kaže učitelj mnogo značilo i olakšalo put, i osmehujući se dodaje da bi đaci bili još bolje. 

 

BONUS VIDEO

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set