Može li se protiv Svetog Ilije: Oni su na prvoj liniji odbrane
Nova protivgradna sezona počela je danas i trajaće sve do 15. oktobra. Grad Čačak iz svog budžeta izdvojio je oko šest miliona dinara za nagrade protivgradnim strelcima.
15.04.2026
14:38
profimedia/Informer/Fb Subotičani i Subotičanke
Srbija
"Titanik" je potonuo na svom prvom putovanju od Sautemptona do Njujorka u noći između 14. i 15. aprila. Od 2.200 putnika i posade na brodu, više od 1.500 izgubilo je život.
Doktor Munk bio je član posade na brodu "Karpatija" koji je prvi stigao na mesto nesreće. U ledenom Atlantiku, među očajnim ljudima u čamcima za spasavanje, Munk je ih je prihvatao i zbrinjavao.
Foto: Shutterstock/Wikipedia
Njih 706, promrzlih, iscrpljenih i preplašenih "Karpatija" je dovezla do Njujorka.
Ova spasilačka misija samo je deo dobrih dela subotičkog lekara, kome je u znak zahvalnosti podignut spomenik, a jedna ulica nosi njegovo ime.
Na godišnjicu nesreće "Titanika", Subotica se seća svog dr Munka.
Rođen krajem 19. veka u Subotici, u porodici mađarskih Jevreja, Munk je rano ostao bez roditelja. Odrastao je u oskudici, ali je zahvaljujući upornosti i podršci bake uspeo da završi školovanje i upiše medicinu u Budimpešti.
Bio je izuzetan đak, a znanje jezika i stručnost ubrzo su ga odveli daleko od rodnog grada na prekookeanske brodove.
Foto: subotičke.com
Kao brodski lekar radio je u izuzetno teškim uslovima. Lečio je emigrante u potpalublju, susretao se sa epidemijama i posledicama prirodnih katastrofa. Upravo u takvom okruženju stekao je iskustvo koje mu je na današnji dan 1912. godine bilo od presudnog značaja.
Neki ovaj događaj često izvlače iz njegove biografije i ističu kao vrhunac njegove karijere, ali, njegovo život je bio veoma uzbudljiv.
Tokom Prvog svetskog rata mobilisan je kao vojni lekar, a zatim zarobljen i odveden u Rusiju. Tamo je proveo godine u haosu revolucije, radeći u bolnicama za ratne zarobljenike.
U Jekaterinburgu je, prema svedočenjima, imao priliku da iz daljine vidi i poslednje dane ruske carske porodice. U tim godinama upoznao je i svoju buduću suprugu, sa kojom je dobio dete.
Njegov povratak u Evropu bio je gotovo nemoguć zadatak. Posle bolesti, gladi i stalnih promena vlasti, uspeo je 1921. godine da sa porodicom pobegne iz Rusije i preko Finske i srednje Evrope stigne nazad, u Suboticu.
U rodnom gradu započeo je novu životnu fazu. Otvorio je ordinaciju i postao poznat kao lekar koji pomaže svima, bez obzira na to da li mogu da plate. Upravo taj human odnos prema pacijentima učinio ga je jednim od najpoštovanijih lekara svog vremena.
Pored medicine, Munk se bavio i književnošću. Pisao je na mađarskom jeziku, a njegova dela predstavljaju svedočanstva jednog turbulentnog vremena: od "Titanika", preko rata, do života u međuratnoj Evropi. Njegova autobiografska beleška ostaje dragocen dokument epohe, piše portal subotičke.com
Priča o Arturu Munku nije samo priča o jednom lekaru sa "Karpatije". To je priča o Subotičaninu koji je prošao kroz najveće događaje svog vremena i iz njih izašao kao čovek koji je pomagao drugima.
Preminuo je 1955. godine. Među potomcima Artura Munka ima mnogo lekara: osim Stele, unuke koja žive u Sloveniji, medicinu su završili i doktorovi praunuci Igor i Aleksandar, sinovi Aleksandre Hes, njegove starije unuke, čiji je muž, Kris, takođe lekar.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Blokaderi su danas više puta ponovo potvrdili da su ozbiljni nasilnici, a jedan od incidenata je imao ozbiljne posledice.
19.05.2026
20:01
Blokaderska profesorka i članica DS-a Biljana Stojković priznala da "studentsku listu" kroji neko drugi, a ne "studenti".
19.05.2026
18:35
Miloš Kostić, aktivista SNS-a, koji je danas napadnut na Slaviji, od strane blokadera, otkrio je jezive detalje ovog stravičnog incidenta.
19.05.2026
16:33
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oštro je osudila najnovije incidente na ulicama Beograda, navodeći da su aktivisti Srpske napredne stranke ponovo bili meta nasilja blokadera, za koje tvrdi da više nemaju nikakvu politiku osim terora, mržnje i izazivanja sukoba.
19.05.2026
19:30 >> 19:05
Lider Srpske napredne stranke (SNS) i savetnik predsednika Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je je politika blokadera blokiraj, mrzi, tuci, potezi nož na sve koji misle drugačije.
19.05.2026
19:00
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
16.05.2026
10:32
Nova epizoda "Na merama" sutra od 21.30h samo na Informeru!
15.05.2026
14:41
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
15.05.2026
11:21
Li Ming, ambasador NR Kine u Srbiji, gostuje u 09.45 časova na Informer TV.
13.05.2026
08:52
Telo pedesetšestogodišnjeg muškarca pronađeno je danas u jednom selu u opštini Srbica.
19.05.2026
19:42
U Apelacionom sudu danas je razmatrana žalba odbrane Alije Balijagića, koji je prvostepeno osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva Jovana i Milenke Madžgalj u bjelopoljskom selu Sokolac.
19.05.2026
19:15
Na magistralnom putu Tutin–Novi Pazar, u mestu Nadumce, danas je došlo do teške saobraćajne nezgode kada je putnički automobil marke "pasat" sleteo sa puta u kanjon Sebečevske reke.
19.05.2026
15:37
Na Batajničkom drumu u Zemunu danas oko 13 časova došlo je do užasne saobraćajne nesreće prilikom koje je povređen dečak (6).
19.05.2026
15:18
U Kiseljaku, u Bosni i Hercegovini, juče je došlo do porodične tragedije, u kojoj je Miro P. ubio svoju taštu Luciju R , upucao suprugu Vesnu P. a zatim presudio i sebi. Lucija je proglašena mrtvom na licu mesta, dok je bračni par povredama podlegao u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
19.05.2026
18:45
Alis Vajdel, kopredsednica opozicione Alternative za Nemačku (AfD), ušla je među pet najpopularnijih političara u Nemačkoj, pokazuje istraživanju koje je sproveo sociološki institut INSA za list Bild.
19.05.2026
19:00
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će Sjedinjene Američke Države možda morati ponovo da napadnu Iran, navodeći da Teheran moli za dogovor.
19.05.2026
18:47
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel kritikovala je Evropsku uniju zbog toga što nije iskoristila svoj diplomatski potencijal kako bi pomogla da se okonča invazija Rusije na Ukrajinu, prenosi "Politiko".
19.05.2026
18:30
Iran je navodno spreman da zalihe visoko obogaćenog uranijuma prebaci u Rusiju, ali ne i da ih preda Sjedinjenim Američkim Državama, objavila je saudijska televizija Al Hadat pozivajući se na dokument koji je, kako tvrdi, dospeo u javnost.
19.05.2026
18:00
Legendarna Katinkina kuća na Dedinju bila je mesto snimanja kultnih ostvarenja poput "Srećnih ljudi", "Žikine dinastije" i filma "Davitelj protiv davitelja".
19.05.2026
15:35
Glumica Milena Dapčević dobijala je anoniman pretća pisma jer je bila u vezi sa istaknutim partizanskim borcem Pekom Dapčevićem što je u tadašnje vreme bilo neprihvatljivo.
19.05.2026
14:25
Kontroverzni biografski film "Majkl" do sada je zaradio neverovatnih 700 miliona dolara širom sveta, ostavljajući iza sebe sve skandale koji ga prate od prvog dana snimanja.
19.05.2026
14:01
Poslednjih godina u Srbiji se snima mnogo biografskih filmova o domaćim slavnim ličnostima.
19.05.2026
13:30
Muž britanske starlete Kejti Prajs, Li Endrus, misteriozno je nestao a njegova porodica i policija uveliko tragaju za njim.
19.05.2026
11:33
Urolog Dž. P. Sing Rana iz bolnice u Nju Delhiju objašnjava da određene vrste hrane, posebno uz premalo vode, mogu podstaći stvaranje kamena u bubregu ili dovesti do njegovog ponovnog javljanja.
19.05.2026
20:20
Ukoliko pravite šam ili patišpanj, neophodno je da prvo uspešno odvojite belanca od žumanaca. Za to je korisno da znate ovaj trik.
19.05.2026
19:40
Kineski horokop za jun smatra se najpreciznijim, a saznajte kako će uticati na vaš znak.
19.05.2026
19:00
Verovatno ste se već susreli sa onim malim poljem "Ja nisam robot" koje treba da označite na mnogim sajtovima. To je funkcija poznata kao reCAPTCHA, koja pomaže u razlikovanju stvarnih korisnika od automatizovanih botova.
19.05.2026
17:40
Bigl po imenu Fin, koji je čitav život proveo u laboratorijskom kavezu, prvi put je osetio slobodu. Njegova reakcija kada je ugledao more je zapalila internet.
19.05.2026
16:20
Pevač Sloba Vasić mesecima unazad pored problema sa anksioznošću, imao je problem sa visokim krvnim pritiskom.
19.05.2026
19:39
Pevač Marko Gačić podelio je fotografiju sa partnerkom Saškom i pokazao kako uživaju u ljubavi.
19.05.2026
19:02
Pevač Željko Šašić uskoro će održati veliki koncert, a tom prilikom progovorio je i o odnosu sa bivšom partnerkom Sonjom Vuksanović, ali i o ćerki Sofiji.
19.05.2026
17:58
Učesnik "Elite 9" Uroš Stanić tvrdi da je Staniju Dobrojević bivši dečko Marko Marković prevario sa muškarcem, kao i da mu je starleta to oprostila.
19.05.2026
16:47
Pevačica Nataša Bekvalac skinula se u kupaći kostim, a zbog prizora će mnogi ostati bez daha.
19.05.2026
16:25
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar