TRI AMERIČKA MARINCA PREŠLA SU NAŠU GRANICU, TO IM JE BILA STRAŠNA GREŠKA! 21 godina od zarobljavanja NATO specijalaca na jugu Srbije, deo njihove opreme još se čuva u Vranju!
Podeli vest
Vojska Jugoslavije, na granici sa Makedonijom, zarobila je tri američka vojnika 31. marta 1999. godine, samo nedelju dana nakon što je otpočelo bombardovanje.
Trojica uhapšenih vojnika bili su su Endru Ramirez, Kristofer Stoun i Stiven Gonzales. Sva trojica su pripadala izviđačkoj četi američke divizije čija je baza u Nemačkoj.
Danas je još jedna tužna godišnjica od NATO bombardovanja 1999, dvadesetiprva po redu, a u stavovima Zapada prema nama gotovo se ništa nije promenilo!
24.03.2020
12:04
Kao svedočanstvo ovog događaja, u Spomen sobi 4. brigade Kopnene vojske, čuva se deo opreme zarobljenih vojnika.
U Spomen sobi Četvrte brigade u Vranju čuvaju se zanimljivi eksponati iz sedam ratova, ali ono što posebno privlači pažnju su oni iz perioda bombardovanja SRJ1999. godine.
Foto: S.T.
Predmeti koji su ovde izloženi potiču od druge polovine 19. veka i oslobođenja od Turaka, prateći istoriju Srbije u 20. veku, sve do NATO agresije i sukoba u Kopnenoj zoni bezbednosti.
Poručnik Luka Šćepanović priča o eksponatima iz perioda bombardovanja 1999. godine.
- Ovo je šlem narednika Stivena Gonzalesa, američkog vojnika, koji je sa još dvojicom američkih vojnika zarobljen nadomak sela Slavujevac kod Preševa.
Foto: S.T.
Trojica američkih vojnika su tada vozilom tipa “Hamer” ušli su na teritoriju Savezne Republike Jugoslavije, odmah bili su uočeni, a potom i zarobljeni od strane naših vojnika - priča poručnik Šćepanović.
Zanimljivo je da su američki vojnici ušli u Saveznu Republiku Jugoslaviju pod oznakama Ujedinjenih Nacija, a nisu imali mandant Ujedinjenih Nacija, već su bili u snagama NATO koji je izvršio agresiju na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
Foto: S.T.
“Hamer” i kompletna zaplenjena oprema danas se nalaze u Vojnom muzeju u Beogradu.
Posle zarobljavanja, marinci supušteni na slobodu i vratili su se u SAD.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
barem su videli na sta bi licili da su krenuli pao prava vojska sto ni nisu nikada bili ! bio bi gore nego kada su bezali iz Somalije govnari americki !
zanimljiv tretman za teroriste....jel bio rat ...nije...usli na teritoriju pod fals oznakama naoruzani....na njih se ne primenjuju ratni zakoni....ko je uzeo pare da se puste....
Proruski vojni blogeri izvestili su o ozbiljnom preokretu na ratištu, navodeći da su ukrajinske snage u velikoj meri ponovo preuzele kontrolu nad Kupjanskom, ključnim železničkim čvorištem u Harkovskoj oblasti, o čemu ruski generali nisu obavestili ruskog predsednika Vladimira Putina.
Srbija je na pravom putu, a u budućnosti treba da obezbedi vrhunsko obrazovanje na fakultetima u saradnji sa vodećim univerzitetima širom sveta i izgradi data centre kako bi bila konkurentna na međunarodnom nivou, izjavio je američki profesor ekonomije, akademik i svetski priznati geopolitički analitičar Džefri Saks u intervjuu koji je vodio ministar finansija Srbije Siniša Mali.
Nenada Rašića, Kurtijevog slugu, napustila je i Gordana Mihajlović, jedini kandidat za poslanika na vanrednim parlamentarnim izborima iz Zubinog Potoka ispred njegove stranke Za slobodu, pravdu i opstanak.
Izraelski istoričar Gideon Grajf izjavio je danas da se u Srebrenici desio zločin tokom ratnih dejstava devedesetih, ali da to nije bio genocid, dodajući da su Srbi optuženi za zločine koje nisu počinili.
Viši sud u Beogradu osudio je danas Nemanju Šućurovića (42) na 14 godina zatvora jer je kontinuirano zlostavljao 50-godišnju vanbračnu suprugu u njenom stanu, što je za posledicu imalo njenu smrt 21. juna 2024. godine.
Izraelska policija uhapsila je Palestinca koji je bio obučen kao Deda Mraz na božićnoj zabavi u gradu Haifa, saopštila je grupa za ljudska prava, prenose danas mediji.
U jednoj istorijskoj hrišćanskoj crkvi u Lubečku, Nemačka, tokom božićne službe zabeležen je incident koji je izazvao buru komentara na društvenim mrežama.
Sibir se suočava sa ekstremnim vremenskim uslovima, dok temperature u pojedinim delovima Jakutije dostižu i –56 stepeni Celzijusa, što ovaj region trenutno čini najhladnijim mestom na svetu.
Dok se sve češće govori o nepotizmu i privilegijama u filmskoj industriji, zaboravlja se da su mnoge najveće svetske zvezde do uspeha stigle potpuno same.
U Jakutsku, glavnom gradu Republike Saha u istočnom Sibiru, pre nekoliko dana zabeležena je ekstremno niska temperatura od -45°C, dok su u okolnim područjima, poput Tatinskog Ulusa, zabeležene još niže vrednosti, čak -52°C.
Film bivšeg rijaliti učesnika Lazara Čolića Zole inspirisan porodicom Kulić ponovo je onlajn, a on poručije da neće odustati od prikazivanja uprkos pretnjama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar