Za 10 dana posle završetka vanrednog stanja prodato čak 2.706 stanova i kuća. Ljudi sve više prodaju stanove i traže kuće sa dvorištem van centra grada, kažu stručnjaci
Za svega nekoliko dana od ukidanja vanrednog stanja tržište nekretnina u Srbiji se potpuno oporavilo i vratilo na nivo od pre 16. marta, tvrde u Republičkom geodetskom zavodu (RGZ). Prema podacima RGZ, od 11. do 17. maja prodato čak 1.958 nepokretnosti, što je nedeljni prosek koji smo imali i pre vanrednog stanja.
Sudeći prema evidenciji, korona nije izazvala krizu na tržištu nekretnina: za vreme vanrednog stanja prodata su 5.343. objekta, a za sedam dana posle ukidanja čak 2.706 stanova i kuća. Kupuje se isto kao i pre korone, a i cene su ostale iste. Jedino razlika je, kažu agenti za nekretnine, što se sada više koristi keš, dok je svega 40 odsto nekretnina kupljeno na kredit.
Tržište se oporavilo
Potpredsednik Građevinske komore Goran Rodić kaže za Informer da se stanje sa kupoprodajom nekretnina vratilo na staro.
Tokom vanrednog stanja sve kuće izdate
Vlasnik agencije "Legat" Nedeljko Malinović nam je rekao da se već tokom vanrednog stanja moglo pretpostaviti da će ljudi u sve većem broju kupovati kuće sa dvorištem jer nije mogla da se iznajmi nijedna ovakva nekretnina.
- Tolika je bila navala na kuće na Fruškoj gori, Avali i Kosmaju da tokom vanrednog stanja niste mogli tamo da iznajmite nekretninu ni za lek. To je došlo do tog nivoa da su zakupodavci tražili po 1.000 evra za sedam dana. Takvih kuća nema puno, pa mnogi gledaju i placeve na kojima će sami da zidaju - objasnio je Malinović.
- Nije došlo do skoka cena stanova, jedino su ljudi promenili svoja interesovanja. Zbog cele situacije sa epidemijom korone mnogi više ne žele da žive u gradovima, već prodaju stanove i traže kuće sa dvorištem van gradskog jezgra. Najviše se traže kuće na Avali, Kosmaju, u Grockoj, Barajevu, na Fruškoj gori, u Irigu... Takođe, ljudi traže i kuće u okolini Aranđelovca i Gornjeg Milanovca, kao i na Rudniku i Bukulji. To su sve lokacije gde se zbog odlične infrastrukture može stići za manje od sat vremena, gledajući od Beograda - kaže Rodić.
Rodić napominje da se može očekivati da ove nekretnine zbog velikog interesovanja poskupe, ali, kako kaže, smatra da će to biti zanemarljivo jer su takve nekretnine dosad imale izuzetno malu vrednost.
- Kuća u Trešnji od 76 kvadrata sa 40 ari placa mogla je da se kupi za 12.000 evra, a nešto bliže Beogradu za 20.000 evra. Sada će vam za neku dobru kuću sa dvorištem trebati 30.000 evra, što je i dalje dobra cena u poređenju sa cenama stanova - objašnjava Rodić i dodaje:
- Za selidbu van grada nisu zainteresovani samo stanovnici Srbije već i gastarbajteri. Zbog situacije sa pandemijom veliki broj naših ljudi koji se vratio u zemlju planira tu da ostane i pokrene biznis. Oni gledaju kuće i parcele kako bi pokrenuli posao u poljoprivredi. Znam mnogo primera, jedan mlad čovek koji je napravio milione u Americi u IT sektoru već se vratio i kupio kuću i imanje kod Sokobanje i planira tu da ostane.
Prosečne cene kvadrata stana
Beograd
Banovo brdo 1.500-2.500
Novi Beograd 1.500-3.000
Stari grad 2.000-3.000
Vračar 2.000-4.000
Konjarnik 1.300-1.500
Novi Sad 900-1300
Niš 650-1000
Kragujevac 600-900
* Cene su izražene u evrima, najviše cene se obično odnose na novogradnju i novoizgrađene stambene blokove
Koje lokacije se sada najviše traže
* Avala
* Kosmaj
* Kuće na reci
* Barajevo
* Fruška gora
* Sremska Kamenica
* Irig
* okolina Aranđelovca
* okolina Gornjeg Milanovca
* Bukulja
Traže se kuće
Stručnjak za nekretnine Kaća Lazarević kaže da je logično što je tržište oživelo jer agenti sada bez problema mogu da pokazuju stanove klijentima.
- Primetno je da zbog cele situacije jedan broj ljudi koji živi u gradu želi da proda svoje stanove i da kupi neku kuću sa dvorištem izvan grada. Najčešće se gledaju kuće 50-100.000 evra i za taj novac možete da kupite zaista dobru nekretninu - kaže Lazarevićeva.
Virus korona koji je većinu ljudi koji žive u gradovima prethodna dva meseca zatvorio u stanove, otvorio je pitanja brojnih slabosti ovakvog načina života, od skučenog prostora pa do osećaja socijalne izolacije koja bi se mogla podvesti pod "sindrom zatvora", i tako povećala interesovanje za kupovinu kuća ili vikendica, o čemu svedoči i njhova veća potražnja na tržištu nekretnina
Virus korona koji je većinu ljudi koji žive u gradovima prethodna dva meseca zatvorio u stanove, otvorio je pitanja brojnih slabosti ovakvog načina života, od skučenog prostora pa do osećaja socijalne izolacije koja bi se mogla podvesti pod "sindrom zatvora", i tako povećala interesovanje za kupovinu kuća ili vikendica, o čemu svedoči i njhova veća potražnja na tržištu nekretnina
Ginter Felinger, NATO lobista i osvedočeni antisrbin, zagovornik nezavisnog Kosova, po svoj prilici najzadovoljniji je ishodom vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji na kojima je pobedila blokaderska lista.
Lider opozicije Aleksandar Vučić je na Informer televiziji večeras i uputio apel svim građanima Srbije, poručivši da se protiv terora i nepravde mora boriti istinom i glasnim otporom, jer je u suprotnom ugrožen sam opstanak države.
Lider opozicije Aleksandar Vučić je tokom gostovanja na Informer televiziji žestoko govorio o sramnom upadu blokadera u redakciju naše televizije, prekim sudovima i novim pretnjama da će nasilnici upasti u studio i tokom samog emisijskog prenosa.
Ruski političar i osnivač novinske agencije "Tačka" iz Sibira, Rostislav Antonov, oglasio se povodom dešavanja u Srbiji i uputio snažnu podršku redakciji Informer TV, oštro osuđujući odmazdu i progon koji se sprovodi nad novinarima naše televizije.
Crveni tim odneo je ubedljivu pobedu rezultatom 8:2 u večerašnjem izdanju najvećeg sportskog rijalitija Exatlon Srbija, koji se emituje na Informer televiziji!
Student D. M. (25) osuđen je na godinu i po dana zatvora zbog pretnji smrću studentima i profesorima Filozofskog fakulteta u Splitu, nedozvoljenog posedovanja ručne bombe i serije skrnavljenja grobova na groblju Lovrinac.
T. K. (45) osuđen je nepravosnažno na 10 meseci zatvora i produžen mu je pritvor nakon što je u Mirlović Polju kod Ružića mesecima terorisao rođenu tetku, preteći joj da će joj poklati sve životinje i pobiti ukućane.
Muškarac D. R. iz Kumanova suočiće se sa krivičnom prijavom zbog sumnje da je od februara do oktobra ove godine seksualno zlostavljao dete mlađe od 15 godina.
Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci podiglo je optužnicu protiv Dijane S. (47) iz Bijeljine, kojom se tereti da je zloupotrebom položaja odgovornog lica oštetila banku u kojoj je bila zaposlena za čak 481.587 konvertibilnih maraka.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je zadržavanje osumnjičenom P. G. zbog postojanja osnova sumnje da je dana 29.10.2026. godine, na teritoriji gradske opštine Zemun, izvršio krivično delo Teška telesna povreda na štetu M. O. (61).
U Kalinjingradskoj oblasti došlo je do prekida u snabdevanju električnom energijom nakon aktiviranja sistema za vanrednu zaštitu u Termoelektrani broj 2.
Nemački list Berliner Cajtung objavio je kritički osvrt na ulogu visoke predstavnice Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaje Kalas u pokušajima pronalaženja rešenja za sukob u Ukrajini.
Američke obaveštajne službe otkrile su da je kineska poslovna žena, za koju veruju da je prikupljala informacije za Peking, održavala bliske kontakte sa direktorom Nvidije Džensenom Huangom, jednim od najuticajnijih ljudi u američkoj tehnološkoj industriji.
Gitara koju je muzičar Džordž Majkl svirao u spotu za pesmu "Faith" iz 1987. godine prodata je za 215.000 evra na aukciji u Velikoj Britaniji, uprkos sporu između članova porodice njegove nekadašnje lične asistentkinje Šivon Bejli i njenog supruga, koji je predmete ponudio na prodaju.
Mnoge žene misle da je za lepu, sjajnu i zaglađenu kosu neophodno koristiti skupe preparate i odlaziti na brojne tretmane. Međutim, profesionalni frizeri često ističu da izgled kose u velikoj meri zavisi od svakodnevne nege, ali i načina na koji je sušimo nakon pranja.
Misionarska poza smatra se najefikasnijom za postizanje ženskog orgazma, jer omogućava bolju stimulaciju klitorisa, pokazalo istraživanje na koje ukazuje dr Lori Minc, autorka knjige "Becoming Cliterate: Why Orgasm Equality Matters – And How to Get It".
Pametni telefoni nisu imuni na sajber napade, a zlonamerni softver može da ugrozi vaše podatke, privatnost, pa čak i novac. Iako nije uvek lako prepoznati da je uređaj zaražen, postoje znakovi koji mogu da ukažu na problem, kao i načini da se rešite virusa.
Supruga voditelja Ognjena Amidžića, voditeljka Mina Naumović, podelila je simpatičan porodični trenutak i otkrila kako njihov sin Perun sve više pokazuje interesovanje za kulinarstvo.
Komentari