SUMNJA SE DA JE OVAJ ČOVEK SA ESTRADE NARUČIO NAPAD NA ČOLINU KUĆU: Bili prijatelji i saradnici (FOTO)
103. 02. 2026. u 16:49
203. 02. 2026. u 16:49
Srbija
U Srbiji danas, prvi put u modernoj istoriji, živi manje od 6,9 miliona stanovnika, zabrinjavajući su podaci Republičkog zavoda za statistiku. Najveći problem je što se iz godine u godinu rađa sve manje beba, a sve više ljudi umire.
Koliko je situacija alarmantna, govori činjenica da se pre 50 godina rađalo u proseku oko 160.000 beba, a danas samo oko 61.000!
Stara nacija
Beograd je jedini grad koji u 2020. godini beleži rast broja stanovnika u odnosu na prethodnu godinu, dok je najveći pad registrovan u Borskom okrugu.
- Najlošija situacija je u Zaječarskom okrugu, gde čak 28,9 odsto stanovnika ima više od 65 godina, a svega 11,2 odsto je mlađe od 15 godina. Prema podacima, udeo lica starih 65 i više godina u Srbiji iznosi 21,1 odsto, a mlađih od 15 godina ima svega 14,3 odsto. Najveći rast broja stanovnika desio se u sedam beogradskih gradskih opština, Novom Sadu, Novom Pazaru, Tutinu, Preševu i Čajetini, a najveći gubitak u Crnoj Travi, Babušnici i Gadžinom Hanu - pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Državna sekretarka u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju Milka Milovanović Minić kaže da su finansijska izdvajanja važan segment u podizanju stope nataliteta, ali ne i presudan. To potvrđuje činjenica da pozitivnu stopu nataliteta nemaju ni najbogatije zemlje u Evropi.
- Moramo ohrabriti porodice da rađaju više dece, za demografski oporavak potrebno je da svaka porodica ima troje ili četvoro dece. To je najvažnija tema u ovoj zemlji! Na terenu želimo da saznamo koji problemi muče pojedine lokalne samouprave, koje su specifičnosti, da saznamo primere dobre prakse. Ovaj plan podrazumeva zajednički rad svih institucija od čije saradnje najviše zavise i rezultati na polju demografije - dodaje ona.
Predsednica Upravnog odbora projekta "Podsticajno roditeljstvo kroz igru" prof. dr Slavica Đukić Dejanović objašnjava da postoji više razloga za to što svake godine imamo sve manji i manji broj stanovnika.
- Stara smo nacija, zbog čega je i smrtnost velika, migracije stanovnika takođe predstavljaju problem, ali i činjenica da nam se rađa sve manje beba. U 2020. godini imali smo čak 55.000 manje građana nego u 2019. godini. Mislim da je i epidemija koronavirusa jako loše uticala na situaciju i doprinela ovim poražavajućim brojkama. Da je epidemija kraće trajala, uverena sam da cifre ne bi bile ovako alarmantne - kaže ona i dodaje:
- Sve manje beba se rađa. Parovi se ne odlučuju na potomstvo ili ga odlažu. Žene se sve češće opredeljuju da majke postanu tek u kasnijim godinama. Ponadali smo se da će nam korona doneti novi bebi-bum, jer smo dugo bili zaključani u kućama. I zaista, bilo je meseci kada se rodio veći broj beba, ali to nije bilo dovoljno. Srbiji je potreban prosek od 2,1 rođenog deteta, a kod nas se rađa samo 1,5 dece po bračnom paru! Država čini sve što je u njenoj moći da popravimo ove brojke i olakšamo roditeljima.
godina br. rođenih br. umrlih
2015. 65.657 103.678
2016. 64.734 100.834
2017. 64.894 103.722
2018. 63.9975 101.655
2019. 64.399 101.458
2020. 61.692 116.850
Sve manje beba
Državna sekretarka u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju Milka Milovanović Minić ističe da je popravljanje demografske slike u Srbiji dugoročan zadatak kojem je Vlada Republike Srbije pristupila strateški, osnivanjem ovog ministarstva i Planom "Srbija 2025".
- Pedesetih godina 20. veka u Srbiji se rađalo 160.000 dece godišnje, a danas oko 61.000! Zabrinjava i činjenica da naša zemlja svake godine izgubi grad veličine Šapca, što je oko 40.000 ljudi. Svaki peti stanovnik Srbije ima više od 65 godina, a tek svaki sedmi ima manje od 15 godina. Sve dosadašnje strategije i mere nisu dale rezultat i zbog toga naše Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju priprema strateški dokument i obilazimo opštine i gradove u Srbiji kako bismo najbolje radili na popravljanju demografske slike - kaže Milovanović Minić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Uroš Piper, novinar, oglasio se na svom zvaničnom Iks nalogu, gde je postavio pet pitanja Mladenu Nenadiću, glavnom javnom tužiocu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal (JTOK). Njegovu objavu vam prenosimo u celosti.
03.02.2026
16:27
Vrhovno javno tužilaštvo, na čijem čelu je Zagorka Dolovac pokušava da se postavi iznad Ustavnog suda, najviše pravce instance u pravosudnom sistemu Srbije.
03.02.2026
13:12
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić razmontirala je Đilasovu perjanicu Mariniku Tepić i poručila da je nastavila da briljira.
03.02.2026
13:13
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj otkrio je šok informacije o nekadašnjem predsedniku Hrvatske Franju Tuđmanu.
03.02.2026
13:02
Državni sekretar u ministarstvu sporta Marko Kešelj oglasio se o ustaškom orgijanju u centru Zagreba, a njegovu izjavu prenosimo u celosti.
03.02.2026
16:01
Večeras od 21 čas, samo na Informer televiziji, očekuje vas pravi spektakl u 22. epizodi Exatlona!
03.02.2026
12:00
Članica Crvenog tima Tijana Jović rekla je da će joj mnogo nedostajati Vanja Đurić i da ekipa ne bi bila loša čak i da je neko drugi ispao iz Exatlona.
03.02.2026
10:00
Bivšem kapitenu Crvenog tima Aleksi Erskom teško je pao poraz od Jovana Ikića posle čega je otvoreno pokazao frustraciju, a Jovan Radulović Jodžir zapretio je da neće igrati ukoliko mu saigrač odustane.
03.02.2026
08:00
Pošto je ostvario pobedu Crveni tim je otpevao obrađenu pesmu Kaliopi - "Kofer ljubavi" i na taj način provocirao Plave.
02.02.2026
23:00
Večeras u najvećem sportskom rijalitiju, Exatlonu Srbija, takmičari Crvenog tima odneli su ubedljivu pobedu rezultatom 10:4 i zaslužili mesto u boljoj vili.
02.02.2026
22:47
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred Studentske liste.
02.02.2026
11:31
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
31.01.2026
12:15
Ne propustite, samo na TV Informer!
30.01.2026
11:00
Ne propustite!
29.01.2026
13:09
U akciji UKP u poznatom restoranu u Beogradu uhapšeno je nekoliko osoba zbog reketiranja, a među njima i pripadnik ''vračarskog klana''.
03.02.2026
17:08
Na kuću Zdravka Čolića jutros je bačena bomba, a kako nezvanično saznajemo, njegova kuća greškom je napadnuta.
03.02.2026
12:10
Na kuću pevača Zdravka Čolića bačena je bomba, a kako Informer saznaje sa mesta incidenta, ulica na Dedinju je zatvorena i sve vrvi od policije.
03.02.2026
11:44
Đ. L. (27) iz Novog Sada uhapšen je kada je tokom pretresa kod njega pronađena marihuana, dok je u njegovom stanu pronađeno oružje sa municijom.
03.02.2026
16:21
Policija u Rumi rasvetlila je dve teške krađe i uhapsila S. P. (21) i maloletnicu (15).
03.02.2026
16:15
Ukrajina, Sjedinjene Američke Države i evropske zemlje dogovorile su višeslojan plan za podršku svakom budućem mirovnom sporazumu između Moskve i Kijeva, izveštava „Fajnenšel tajms“, pozivajući se na poverljive izvore.
03.02.2026
13:45
Završetak sukoba u Ukrajini zahtevaće donošenje teških odluka, izjavio jegeneralni sekretar NATO-a Mark Rute u govoru u ukrajinskom parlamentu.
03.02.2026
13:30
Sekretar Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana Ali Laridžani tokom posete Moskvi preneo je da bi Teheran mogao da pristane na izvoz obogaćenog uranijuma u Rusiju, piše list „Njujork tajms“, pozivajući se na neimenovane iranske zvaničnike.
03.02.2026
13:04
Kancelarije kompanije društvenih medija Ilona Maska Iks u Francuskoj su pod istragom i pretresom pariskog tužilaštva zbog negiranja Holokausta i eksplicitnog sadržaja.
03.02.2026
12:22
Mnogi američki filmovi koji su obeležili generacije nastali su prema popularnim knjigama, donoseći na veliki ekran priče koje su osvojile i čitaoce i gledaoce širom sveta.
03.02.2026
16:55
Pevačica Lejdi Gaga i umetnica performansa Marina Abramović su 2013. godine jele tortu u obliku ženskog leša i tada su zgrozile ceo svet.
03.02.2026
16:05
Oca našeg poznatog novinara i scenariste Novaka Novakovića, streljali su komunisti i ta tragedija mu je obeležila život. Uprkos teškom detinjstvu, Novak je napisao scenario za seriju "Pozorište u kući" koja se smatra za jednu od najboljih domaćih komedija.
03.02.2026
11:42
Tokom emitovanja "Potere" koja je sinoć emitovana na Prvom programu RTS došlo je do kratkog zastoja nakon što se u studiju začuo neobičan zvuk.
03.02.2026
08:44
Slavni glumac napravio je izuzetak u karijeri i zakoračio u horor, ali iskustvo sa filmom "Posrnuli" zauvek mu je promenilo mišljenje.
03.02.2026
15:01
Mačak Jilpi iz Helsinkija, star 31 i po godinu, kandidat je za titulu najstarije žive mačke na svetu.
03.02.2026
15:00
Dvostruko uživanje, dva recepta u jednom videu, palačinke sa tikvicama i pica bolja nego iz pekare.
03.02.2026
14:20
Kada je reč o trendovima u svetu kose, jedno je sigurno, 2026. godina donosi povratak prirodne lepote, topline i pokreta.
03.02.2026
11:40
Čaj je izvor zdravlja i sanira ne samo zimske, već i čitav niz ostalih bolesti.
03.02.2026
13:00
Mesec, planeta koja u jednom znaku boravi oko tri dana, a simbolizuje naša osećanja i strahove, nalazi se u Devici, gde donosi odličan period za Device, Bikove i Jarčeve.
03.02.2026
11:00
Reper Dragomir Despić Desingerica je automobilom, u velikoj brzini, uleteo na parking Pink televizije u Šimanovcima i oborio čunj.
03.02.2026
16:03
Voditelj Goran Čomor toliko se transformisao da ga danas mnogi prepoznaju samo po glasu, a za njegov novi izgled umnogome je zaslužna i trasnplantacija kose.
03.02.2026
14:18
Pevačica Milica Todorović se porodila i na svet donela zdravog dečaka.
03.02.2026
13:49
Bivša rijaliti učesnica Ena Čolić, devojka Jovana Pejića, tvrdi da je Mina Vrbaški molila njenog dečka da imaju intimne odnose.
03.02.2026
13:43
Pevač Zdravko Čolić decenijama je u braku sa suprugom Aleksandrom, koja se veoma retko pojavljuje u javnosti.
03.02.2026
13:04
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar