U Guču će moći da dođu samo vakcinisani, oni koji su preležali koronu u poslednjih šest meseci ili sa serološki ili PCR testom ne starijim od 48 sati
Jubilarni 60. Sabor trubača u Guči, koji je zakazan od 13. do 15. avgusta, još nema dozvolu Kriznog štaba za održavanje iako je do početka ostalo samo šest dana!
Razlog za to je sve gora epidemiološka situacija, pa je Krizni štab odlučio da će se Sabor održati samo ako brojka ne pređe 1.000 zaraženih dnevno i uz stroge epidemiološke mere.
Stroge kontrole
U Guču će moći da dođu samo vakcinisani, oni koji su preležali koronu u poslednjih šest meseci ili sa serološkim ili PCR testom ne starijim od 48 sati.
Neizvesno
Nijedan drugi festival planiran za drugu polovinu avgusta još nije dobio dozvolu Kriznog štaba za održavanje - Predrag Kon
Organizatori Guče veruju da će Sabora biti i detaljno pripremaju sve epidemiološke mere.
- Pre dve nedelje smo poslali Kriznom štabu naš plan mera za održavanje jubilarnog, 60. Sabora trubača. Sve činimo da bezbednost saboraša bude maksimalna i zato uvodimo kontrole.Prve provere će biti na prilazima Dragačevu iz pravca Čačka, Lučana, na planini Jelici, iz pravca Kraljeva i Ivanjice. Tu će redari kontrolisati da li posetioci imaju potrebne potvrde.
Ukoliko neko nema, na svakom punktu zaposleni iz Doma zdravlja u Čačku i u Lučanima uradiće besplatan serološki test. Druga detaljna provera je na ulasku u samu Guču, koja će biti ograđena, a na svakom prilazu biće kontrola - objasnio je za Informer predsednik opštine Lučani Milivoje Dolović.
I Roštiljijada na čekanju
Za odobrenje manifestacija na kojima se okuplja više od 500 ljudi, među kojima je i leskovačka Roštiljijada, zadužen je Republički krizni štab, koji još uvek nije dao dozvolu za održavanje.
Ukoliko Krizni štab da "zeleno" svetlo", leskovačka Roštiljijada, 31. po redu, biće održana od 23. do 29. avgusta, a angažman estradnih zvezda i bendova platiće grad. Održala bi se na otvorenom, na Širokoj čaršiji u centru Leskovca, i dalje u produžetku Bulevara oslobođenja.
Uz ove mere, biće značajno smanjen i broj posetilaca, najavljuje Dolović. - Očekujemo od 30.000 do 50.000 ljudi, a do sada je prosečno dolazilo između 150.000 i 200.000 posetilaca. Pripremamo se i nadamo se da ćemo u ponedeljak imati informacije šta je odlučeno. Svi, od trubača, pevača do ugostitelja, želimo da ovaj jubilarni Sabor bude uspešan, ali zdravlje nacije je na prvom mestu i ako Krizni štab odluči da ga ne bude, mi ćemo to poštovati - kaže Dolović.
Foto: Informer
Milivoje Dolović
Manje gostiju
Očekujemo 30.000-50.000 ljudi, a do sada je prosečno dolazilo od 150.000 do 200.000 posetilaca
Milivoje Dolović
Član Kriznog štaba i epidemiolog dr Predrag Kon rekao je da je jedini način da se Sabor u Guči održi da organizatori ispoštuju sve mere koje su obećali i da ne bude drastičnog rasta broja novozaraženih.
- Sabor trubača još od Kriznog štaba nije dobio dozvolu za održavanje. Takav skup je visokorizičan s ovakvim brojem novozaraženih. Anašu saglasnost mogu da dobiju samo ako obezbede sve što su rekli. Organizatori Guče i opština Lučani poslali su nam dopis u kom su napisali da neće moći da uđe niko ko nije vakcinisan ili testiran najviše 48 sati pre toga, kao i da će obezbediti punktove za testiranje. Takođe, nijedan drugi festival planiran za drugu polovinu avgusta još nije dobio dozvolu Kriznog štaba za održavanje - kaže Kon.
Foto: TANJUG/ Sava Radovanović
Skok zaraženih
Epidemiolog i član Kriznog štaba prof. dr Branislav Tiodorović otkriva da Krizni štab ima spremne mere ukoliko broj zaraženih nastavi da raste.
- Ako se broj inficiranih poveća iznad 1.000, moramo biti oštriji sa merama. Samim tim ograničenja će važiti za velike manifestacije i festivale. Do sada se pokazalo da je festival Egzit dobro prošao, jer je bezbednosni protokol strogo poštovan. Ali ako broj zaraženih naglo skoči, pitanje je šta će biti sa Saborom u Guči - naglašava prof. dr Tiodorović.
Raste broj pacijenata u bolnicama
U Srbiji iz dana u dan raste broj inficiranih, a zbog teške kliničke slike i velikog broja nevakcinisanih građana ponovo se pune kovid-bolnice! Samo u poslednja 24 sata u našoj zemlji, od 10.521 testiranog virus je potvrđen kod čak 564 osobe.
Procenat zaraženih u odnosu na testirane je 5,36 odsto. Trenutno je na lečenju u bolnicama smešteno 609 obolelih i taj broj je u svakodnevnom porastu. Od toga je 12 u teškom stanju i priključeni su na respirator.
Epidemijska situacija je pod kontrolom, jer je broj zaraženih u odnosu na broj testiranih i dalje oko jedan posto. Ipak, mnogi se ponašaju kao da korone nema, mnogi ne poštuju preventivne mere
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Epidemijska situacija je pod kontrolom, jer je broj zaraženih u odnosu na broj testiranih i dalje oko jedan posto. Ipak, mnogi se ponašaju kao da korone nema, mnogi ne poštuju preventivne mere
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da situacija u vezi sa pregovorima oko naftnog sektora i kompanije NIS nije nimalo jednostavna, navodeći da razgovori sa kompanijom MOL "ne idu dobro", ali da se Srbija i dalje nada razumevanju američke administracije kada je reč o mogućim sankcijama.
Litvanija je proglasila vazdušnu opasnost u više delova zemlje, uključujući Vilnjus, nakon što je u blizini granice primećen sumnjivi dron koji se kretao iz pravca Belorusije, saopštilo je Ministarstvo odbrane Litvanije.
Blokaderi su još jednom pokazali da su spremni na najgore kada su danas na ulice Užica izveli decu kako bi oni nosili njihove transparente, uzvikivali blokaderske parole i neistomišljenike nazivali "Ćacijima".
Tokom blokaderske akcije pod nazivom „Studenti pobeđuju“, koja je održana na Gradskom trgu u Užicu, zabeležen je nezapamćen skandal i izliv najstrašnijeg govora mržnje.
Samo na TV Informer danas u 13.30 ekskluzivna saznanja o poslovanju trojice najvećih blokadera - Dragana Bjelogrlića, Gordana Kičića i Tihomira Stanića.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Optužnicu protiv dvojice mladića za koje se sumnja da su učestvovali u ubistvu Cetinjanina Filipa Ivanovića 16. oktobra prošle godine u naselju Beograd na vodi nedavno je podiglo Više tužulaštvo.
Nikšićanin Ratko Koljenšić danas je u ponovljenom postupku u podgoričkom Višem sudu osuđen na 20 godina robije za pomaganje ubistva Nikole Bojovića (39) 29. aprila 2013. godine.
Ukrajinska vojna komanda strahuje da bi Rusija mogla da pokuša širenje fronta sa severa, preko beloruske teritorije, kako bi razvukla Oružane snage Ukrajine (OSU) i naterala Kijev da deo jedinica povuče sa ključnih pravaca na istoku zemlje.
Sekretar Saveta bezbednosti Ruske Federacije, Sergej Šojgu, izjavio je da je rukovodstvo Jermenije poslednjih godina preduzelo niz akcija koje Moskva ocenjuje kao izrazito neprijateljske.
Generalni sekretar NATO, Mark Rute, uputio je oštro upozorenje Moskvi povodom sve učestalijih nuklearnih pretnji i vojnih vežbi koje Rusija sprovodi u saradnji sa Belorusijom.
Ruske Oružane snage su, tokom vojnih vežbi koje su počele u utorak, testirale dovođenje jedinica u najviši stepen pripravnosti za upotrebu nuklearnog oružja, između ostalog i za lansiranje raketa "Iskander-m", saopštilo je danas rusko ministarstvo odbrane.
Jedna od najznačajnijih ličnosti domaće muzičke scene, maestro Bojan Suđić, istaknuti dirigent, profesor na Fakultetu muzičke umetnosti i direktor Beogradske filharmonije, bio je gost emisije „Perspektive“ na televiziji K1.
Više od 130 predmeta koji su pripadali pokojnom američkom glumcu Metjuu Periju, legendarnom Čendleru Bingu iz kultne serije "Prijatelji", biće ponuđeno na velikoj aukciji 5. juna u Dalasu.
Dragomir Bojanić Gidra nosio je duboku tugu koju je malo ko mogao da nasluti. Smrt majke i streljanje oca, srpskog oficira, kada je imao samo devet godina, primorali su ga za život zarađuje u fabrici.
Rakuten Viber je lansirao novu eSIM uslugu namenjenu putnicima, koja je potpuno ugrađena u samu aplikaciju i može se koristiti bez dodatnih instalacija.
Za mnoge ljude putovanje avionom predstavlja prijatno i uzbudljivo iskustvo, ali turbulencije često izazivaju strah. Stručnjaci su otkrili pravila kojih treba da se pridržavate radi bezbednosti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar