Pomen srpskim žrtvama i junacima koji su branili Beograd od turskog osvajanja pre 500 godina /FOTO/
Podeli vest
U Hramu Svetog Save danas je služen parastos stradalima tokom turske okupacije Beograda, a služio ga je Starešina Hrama Svetog Save vladika Stefan Šarić uz sasluženje sveštenstva, dan uoči datuma kada se navršava tačno 500 godina otkako su Turci 1521. godine zauzeli Kalemegdansku tvrđavu
Vladika Stefan Šarić je, nakon parastosa, rekao da su Turci vladali Srbima 500 godina i da je očigledno toliko vremena trebalo da prođe kako bi se setili branilaca Beograda, a koji su, kako kaže, žrtvovali svoje živote da bi zaštitili bližnje i ono što je sveto.
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić održao je danas sastanak sa predstavnicima beogradskih opština, JP Infostan tehnologije i kancelarije za IT Vlade Republike Srbije na kome je dogovoren plan podele 67.592 beotableta beogradskim osnovcima koji će se odvijati od 1-16. septembra po ustanovljenom rasporedu
28.08.2021
13:50
- Danas ne moramo da dajemo svoj život, ali je veoma važno što smo se okupili na ovaj dan, da se zajedno pomolimo za ljude koji su svetu stvar učinili, ali se time i molimo da se oni mole za nas, kako bi nas učili kojim putem da idemo - rekao je vladika Stefan.
Vladika je istakao da takvi događaji uče da se ne zaborave preci, kao i da se misli o potomcima i budućnosti.
Foto: Tanjug
- Radujem se što smo se okupili u ovakvoj svetinji na tako važan događaj i verujem da će nam put biti jasniji posle ovih molitava - rekao je vladika.
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić, koji je prisustvovao parastosu u Hramu, izrazio je zahvalnost Patrijarhu SPC Porfiriju kao i vladiki Stefanu Šariću što su prihvatili molbu Grada da se zajednički obeleži taj tužan događaj u istoriji srpskog naroda.
Sačuvali smo identitet u tim teškim vremenima i uspeli da dočekamo XIX vek
On je rekao da je u tom periodu, kada je pre 500 godina Beograd pao pod vlast Otomanske imperije nastupio najteži period u istoriji Grada.
- Opstali smo kao narod i sačuvali smo identitet i uspeli da dočekamo taj 19 vek gde smo se oslobodili samo zahvaljujući tome što smo imali crkvu oko koje smo mogli da se okupimo - rekao je Vesić.
Foto: Tanjug
Vesić je naveo da se za vreme turske okupacije u Beogradu dogodio genocid i etničko čišćenje, jer je turski Sultan Sulejman, koji je bio novi gospodar Beograda, kako kaže, proterao pravoslavno srpsko stanovništvo u Carigrad.
- To je jedna od najtežih nesreća koja je pogodila naš narod i nikada ne treba da zaboravimo hrabre branioce Beograda i taj narod koji je na silu proteran - kazao je Vesić.
Parastosu su prisustvovali između ostalih, pomoćik gradonačelnika Andreja Mladenović, članovi Gradskog veća, sekretari, direktori javnih preduzeća i predstavnici opština.
Sutra, u nedelju, navršava se tačno 500 godina otkako su Turci 29. avgusta 1521. godine okupirali Beograd.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić održao je danas sastanak sa predstavnicima beogradskih opština, JP Infostan tehnologije i kancelarije za IT Vlade Republike Srbije na kome je dogovoren plan podele 67.592 beotableta beogradskim osnovcima koji će se odvijati od 1-16. septembra po ustanovljenom rasporedu
Promenu strategije nacionalne bezbednosti administracije američkog predsednika Donalda Trampa, koja više ne naziva Rusiju "direktnom pretnjom" i čak poziva na saradnju sa Moskvom u oblasti strateške stabilnosti, Kremlj smatra pozitivnim korakom, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Nakon što je izbegla skupštinski odbor za pravosuđe koji je ocenjivao njen petogodišnji rad, Vrhovna javna tužiteljka, Zagorka Dolovac je sutradan spremno otputovala u Hag.
Ispovest Marije Radivojević, majke dečaka Vuka (13) kog je grupa vršnjaka zlostavljala na ulici uz povike da je "ćaci", šokirala je i rasplakala Srbiju.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
U jednom poznatom restoranu na Novom Beogradu, večeras oko 21 čas upucan je navijač Partizana N.K. (30), koji je bio u društvu Nenada Alajbegovića zvanog Alibeg.
Policija u Beogradu uhapsila je večeras u Beogradu Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), visokopozicionirane pripadnike škaljarskog klana, za kojima su raspisane Interpolove međunarodne poternice za ubistva, kao i krivična dela u vezi sa oružjem i organizovanim kriminalom.
Jelena J. (22) sa Zlatibora preminula je juče u 10.40 časova u Beogradu, nakon što se mesec dana borila za život, posle naizgled rutinske operacije vađenja umnjaka u jednoj stomatološkoj klinici u Užicu.
Policijski službenici Regionalnog centra granične policije "Centar" su na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica, prilikom pokušaja izlaska iz Crne Gore, kontrolisali rusku državljanku M.S. (57).
Glavnokomandujući ukrajinske vojske, general Oleksandr Sirski, poručio je za Skaj njuz da je predaja ukrajinske teritorije neprihvatljiva i da se Ukrajina upravo zato bori.
Kineski vojni avioni su u subotu usmerili radar na borbene avione japanskih Snaga za samoodbranu (SDF) jugoistočno od glavnog ostrva Okinave, izjavio je danas japanski ministar odbrane Šindžiro Koizumi.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Nikolina Kovačević, koja je pre tranzicije bila poznata kao Njegoš, otvoreno govori o tome koliko je pogađaju negativni komentari upućeni trans osobama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar