“Za sve prave ortake, za našu braću od različite majke, za sve dame što su nam ljubav dale, za svakog ko nam je poželeo sreću, za svako iskreno lice takva se retko sreću, nazdravi, pusti piće da poteče …”, ovim rečima je počela dodela nagrada za najboljeocenjene rakije na ovogodišnjem Međunarodnom festivalu prirode i kulturnog nasleđa „Žestival“.
Više tužilaštvo u Užicu naložilo je obdukciju tela Jovane Marjanović (54) iz Niša, koja je pronađena posle pet dana pretrage mrtva u šumici kraj potoka u polju Tić na Zlatiboru.
27.12.2021
09:33
Titule šampiona u kategoriji najboljeg poljoprivrednog gazidnstva i najbolje destilerije poneli su Goran Jaraković iz Bisoke kod Užica i Milan Plazinić iz Premeće kod Čačka od 70 ocenjenih voćnih rakija iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske.
Mladi Goran Janković, po zanimanju mašinski inženjer, rešio je da svoju struku spoji sa tradicijom svoje porodice u proizvodnji rakije. Na svom poljoprivrednom gazdinstvu proizvodi rakiju od stare autohtone sorte šljive trnovače.
Foto: Z.G.
- To je sorta koja je zapostavljena u užičkom kraju, koje su se odrekle mnoge destilerije, ali moja porodica i ja nismo odustali od nje. Sada je vraćamo na velika vrata i na zasluženo mesto. Ko god ima trnovaču nek je čuva jer vredi dukata – kaže mladi Goran, koji živi u porodici gde je tradicija proizvodnje rakije prenosi već sedam kolena, a domaćinstvo Jaraković se spominje i u spisima Jovana Cvijića.
On je objasnio da je tajna njegove dobre rakije dobro voće, da se poznaju procesi fermentacije i destilacije, kao i proces starenja rakija.
- Mislim da sam sve to objedinio i to je rezultiralo ovom nagradom. Pobedila je rakija koja je stajala tri godine u buretu. Iako to nije neka starost ona ima veliki potencijal – dodao je Goran.
Milan Plazinić se bavi proizvodnjom rakije već 30 godina, a njegove dve šljivovice su osvojile prvo i drugo mesto u kategoriji destilerija.
Foto: Z.G.
- Na takmičenje sam doneo šljivovice od autohtonih sorti šljiva, karakterističnih za čačanski kraj kao što su požegača koja je najkvalitetnija za proizvodnju, dragačica i crvena ranka. To su tri sorte koje daju najkavlitetnije destilate i rakije – kaže
Plazinić i dodao je da tajnu proizvodnje njegove rakije neće da otkrije, jer mora da pobedi i sledeći put. Kaže da godišnje proizvede 18.000 litara voćnih rakija i da uvek ima plasman.
Inspiraciju za održavanje “Žestivala” Branislav Mitrović, predsednik organizacionog odbora, našao je u istorijskom događaju s kraja 19. veka kada je Užičanin Toma Naumović 1892. godine u Briselu pobedio sa užičkom klekovačom.
Foto: Z.G.
- Za mene je to bio jako bitan podatak koji ne govori samo da je rakija iz našeg kraja pobedila belosvetske žestoke napitke, već i paradigma hrabrosti tog čoveka da se na tom svetskom tržištu pojavi – rekao je Mitrović i podsetio da je prvi “Žestival” održan 2006. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Više tužilaštvo u Užicu naložilo je obdukciju tela Jovane Marjanović (54) iz Niša, koja je pronađena posle pet dana pretrage mrtva u šumici kraj potoka u polju Tić na Zlatiboru.
Sistemska nestašica avionskog goriva mogla bi da pogodi evropske aerodrome ako se prolaz kroz Ormuski moreuz ne uspostavi u naredne tri nedelje, upozorila je evropska aerodromska industrija.
Informer je došao do saznanja koja dovode u pitanje pojedine aspekte akademske i profesionalne karijere Sava Manojlovića, lidera opozicionog pokreta "Kreni-promeni".
Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, odgovorila je na mreži Iks poslanici Evropskog parlamenta iz grupe Obnovimo Evropu (Renew Europe), Ireni Jovevoj, koja je na toj platformi iznela neistine o predsedniku Srbije.
Blokaderi su u Novom Sadu još jednom pokozali bezobrazluk, pošto više nema ljudi koji bi stali uz njih u maltretiranju građana blokadama oni su postavili bicikle i motore.
Članica Predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Milica Nikolić reagovala je na komentar evroposlanice Irene Joveve povodom teksta koji je objavio "Politiko", a u kojem se navodi da "Evropska komisija razmatra da Srbiji uskrati do 1,5 milijardi evra".
Poređenje dva uporediva događaja najčešće se ne dogodi, ukoliko te događaje deli značajan protok vremena. Da bi do poređenja došlo potrebno je da se pamti duže od kokoške, i da se neko seti da su ta dva događaja sasvim uporediva. Potrebna je i dobra volja da se izvrši poređenje dva događaja.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
U teškoj saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila na magistralnom putu kod Novog Pazara povređene su dve maloletne devojčice koje su se nalazile na električnom trotinetu.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da bi Ukrajina u zamenu za odustajanje od nuklearnog oružja trebalo da dobije "bezbednosni kišobran", a garancije dobijene u to vreme nazvao je "nefer igrom i velikom greškom".
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu objavio je u ponedeljak da je izbacio Španiju iz Civilno-vojnog koordinacionog centra uspostavljenog kao deo primirja u Gazi.
Šef španske diplomatije Hoze Manuel Albares izjavio je danas da NATO neće učestvovati u bilo kakvoj operaciji u ratu na Bliskom istoku, dodajući da je situacija u kojoj se nalazi stanovništvo Libana "sramota za savest čovečanstva".
Vaskršnji praznici donose radost, druženje i bogatu trpezu, ali za kućne ljubimce mogu biti rizični. Često zaboravimo da ono što je nama ukusno i bezopasno, za njih može biti štetno ili čak otrovno.
Jednostavan način da napravite jaja u mozaik stilu, i to bez mnogo truda, rezultat je dekoracija koja izgleda kao malo umetničko delo i posebno će se dopasti deci.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar