• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs

30.03.2022

07:00

ADU JE KARAĐORĐE POKLONIO, A MILOŠ OBRENOVIĆ VRATIO DRŽAVI! Ove činjenice o  beogradskom kupalištu sigurno niste znali!

Srbija

ADU JE KARAĐORĐE POKLONIO, A MILOŠ OBRENOVIĆ VRATIO DRŽAVI! Ove činjenice o beogradskom kupalištu sigurno niste znali!

Ada Ciganlija predstavlja najposećenije izletište i kupalište u Beogradu, a nalazi se na samo 4 kilometra od centra prestonice

Ada je izduženo rečno ostrvo na Savi u Beogradu koja je veštačkim putem pretvorena u poluostrvo. 

Ada Ciganlija nekad je na značaju dobijala samo za vreme ratova

U prošlosti, ovo mesto predstavljalo je daleku periferiju Beograda, a na značaju je dobijala samo u vreme ratova, tokom kojih se na njenom prostoru odigrao veliki broj bitaka.

Foto: printscreen

Ada Ciganlija

Iako je Ada Ciganlija izbor mnogih Beograđana kao savršena letnja destinacija za osveženje, retko ko zna zanimljive činjenice o ovom poluostrvu. 

Naziv Ciganlija mogao bi predstavljati toponim keltskih reči "singa" i "lia" koje označavaju ostrvo i podvodno zemljište. 

Foto: Tanjug

Ada Ciganlija

Ovaj naziv dočaravao je promenljivost vodostaja reke Save, tako što je pri niskom bila Singa, a pri visokom bila Lia. 

Prirodne lepote i životinjsko carstvo

Na Adi se mogu videti  čak i srndaći, začevi, lisice... Sredinom 20.veka izvršeno je i pošumljavanje američkom topolom i zelenim jasenom. Savsko jezero inače predstavlja rezeorvar pijaće vode gradskog vodovoda. Vodena trava prirodno pročišćava jezero. 

Vremenom se ovaj naziv Siganlia pretvorio i ustalio kao Ciganlija.

Ada Ciganlija se pominje i u jednom od starih arhivskih dokumenata koji na sebi ima potpis vožda Karađorđa.

Foto: Beta

Vožd je posebnim ukazom iz 1809. godine poklonio Adu Ciganliju Mladenu Milovanoču, predsedatelju Sovijeta Srpskog.

Međutim, Turci su u jednom trenutku poništili sve dotadašnje propise i Ada više nikada nije bila u nečijem vlasništvu.

Potvrdu za to dao je 1821.  godine knez Miloš Obrenović koji je ovo ostrvo proglasio za državno i narodno.

Bonus video: 


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h

U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...

17.07.2026

15:41

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Održana premijera filma "Odiseja" u Srbiji
Kultura

Održana premijera filma "Odiseja" u Srbiji

Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.

17.07.2026

14:27

Magazin

Džet set