• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Z.G.

27.04.2022

11:47

BISER TARE USKORO U PUNOM SJAJU! Počelo punjenje Zaovinskog jezera, vraća se njegova lepota (FOTO)

Z.G.

Srbija

BISER TARE USKORO U PUNOM SJAJU! Počelo punjenje Zaovinskog jezera, vraća se njegova lepota (FOTO)

Podeli vest

Pre mesec dana Zaovinsko jezero je ličilo na veliku baru. Blatnjava obala, golo stenje, panjevi i poneko stablo koje je davno potpoljeno, davali su prizor iz nekih horor filmova

Nestala je sva ona lepota ovog bisera Tare. Ali, na sreću ovih prazničnih dana nivo jezera je počeo da raste i polako se vraća ona lepota.

- Svakog marta i aprila se ponavlja ista priča. Elektrana prazni jezero, potrebna im je struja. Kome i gde ide ta struja ne znamo. Ovo je jezero i napravljeno osamdesetih godina za tu svrhu, kao reverzibilno jezero. Puni se iz Drine i cevovodom uz Perućac i Taru. Tu vodu izbacuju velike pumpe, a kada treba struje samo se obrne smer i prazni se jezero. Dešava se i leti da ga ponekad isprazne, ali se i brzo napuni – kaže meštanin iz zasoeka Lazići.

On dodaje da se uvek jezero prazni od određenog nivoa.

- Tačno znam kada su dostigli taj biloški minimum po ostrvcetu koje se pojavi. To ostrvce mi meštani zovemo Zečiji brk. Bogami, lepo se vidi kada je voda na najnižem nivou. E, ovih dana su počeli da se puni. Čini mi se da se, evo danas, nivo podigao za dva metra – dodao je on.

Foto: Z.G.

 

Kaže da su oni navikli na ove prizore, ali da i dalje ne mogu da ostanu ravnodušni.

- Nije nama sve jedno, a zamislite kako je turistima koji dođu. Meštani koji su ostali u Zaovinama uglavnom se bave izdavanjem smeštaja. Svi ti turisti koji dolaze puni su utisaka, očarani su lepotom jezera. Ali, kada je prazno, razočaraju se. Ipak, uvek im ostaje lepa i zdrava šetnja oko jezera, čist vazduh, pogled sa vidikovca na brani Lazići na brdo koje je obraslo Pančićevom omorikom... – kaže
naš sagovornik.

Da podsetimo, da je pre tri godine ovako jedno pražnjenje jezero dovelo do velikog klizišta u zaoseku Mandići. Veliki deo brda se sručio u jezero i sa sobom povukao dvadesetak kuća i vikendica, lokalno groblje, šumu... Mnogi vlasnici su tada spašavali šta se moglo spasiti, rasklopili vikendice i preselili, groblje je iseljeno, a ruševine podsećaju da je tu bilo života.

Sve te ružne slike koje ostaju za nama. Sada je bitno da se jezero ponovo puni i da vraća svu onu lepotu koju je imalo na radost brojnim turistima koji ovih prazničnih dana borave na Tari.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

(VIDEO) Zaboravljeni snimak aktuelniji nego ikad! Davno im je rekao Sergej Trifunović: Aleksandra Subotić je cenzor - tražila je da se skida emisija!
Politika

(VIDEO) Zaboravljeni snimak aktuelniji nego ikad! Davno im je rekao Sergej Trifunović: Aleksandra Subotić je cenzor - tražila je da se skida emisija!

Video snimak čiji je glavni akter propali političar Sergej Trifunović u kom nekadašnji predsednik Pokreta slobodnih građana govori o cenzuri Aleksandre Subotić, smenjene direktorke tajkunskih medija koji posluju unutar “Junajted grupe”, ponovo je postao aktuelan nakon što je obelodanjeno da će nova uprava voditi medije poput N1, Nove, Radara i Danasa.

22.02.2026

11:10

Exatlon

TV

Očekujte neočekivano! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Očekujte neočekivano! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h

Prethodne sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam da li je rektor Vladan Đokić i dalje poželjan za studente blokadere, kako van reflektora izgleda voditeljka Maja Nikolić, da li je političarka u pokušaju Biljana Đorđević uspela da sebe predstavi kao "ženu iz naroda", kuda šetaju najpoznatiji najbolji drugari naše javne scene - Čedomir Jovanović i Aleksandar Kos…

20.02.2026

10:18

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set