DRAMA NA TARI! Ruskinja krenula do jezera, pa se OKLIZNULA I PALA! Vatrogasci krenuli u akciju spasavanja (FOTO)
U Zaovinama na Tari, ispod brane Lazići je u toku spasavanje državljanke Rusije
10.05.2022
19:12
RINA
Srbija
Srpski seljak ga je nosio na njivu, ali i na bogosluženje. Danas ga je iz svakodnevne upotrebe potisnula obuća mahom proizvedena u Kini, a opanak je postao simbol koji predstavlja naše pretke ali i ponos u kom se rado zaigra kolce uz srpsku dvojku.
Retko se sreće, ali još ređi su oni koji ih prave. Miroslav Pavlović iz sela Kloka kod Topole, sa svojih petnaest godina savladao je ovaj zanat i jedan je od retkih opančara u Srbiji. Za nekoliko decenija svog rada uspeo je da napravi preko 10.000 pari ove tradicionalne obuće.
- Nije lako napraviti jedan par opanaka, jer se sve ručno radi. U zavisnosti od modela i kalupa, broja obuće potrebno je i po nekoliko sati sedenja i štrikanja. Mahom se prave od prave jagnjeće kože, i uglavnom se dele sa ili bez pertli. Pertlašice kojih je vlaški kraj prepun, ili opanci sa vrhom koji su zastupljeni najviše u srcu Srbije, tačnije u Šumadiji. Ne krijem, najteže je napraviti pravi srpski opanak, koji treba isplesti, da ga nos najviše krasi i stiče, on je simbol naroda koji je pregazio čitavu Albaniju i stigao do Krfa - kazao je za RINU, Miroslav.
Foto: RINA
Ali, ono čime se ovaj Šumadinac diči jeste opanak koji nije za svačiju nogu, već samo za odabrane, jer zbog svoje veličine malo kome bi taj kalup odgovarao.
- Napravio sam toliki opanak koji odgovara samo onom ko može da obuje patiku broj šezdeset. Za to mi je bilo potrebno preko pola kvadrata kože, oko 100 eksera i preko pet sati rada. Onaj koji se javi da ga može obuti, da mu bude taman - poklonićemo ga, ali za sada ga koristimo samo kao izložbeni primerak - dodao je ovaj opančar.
Foto: RINA
Ne može da izostavi da posla nema kao ranije, ali ipak se radi i nema nameru da odustane od svog zanata. Međutim, malo je onih koji žele da se bave ovim poslom smatrajući da su opanci izašli iz mode.
- Najviše pazare kulturno-umetnička društva, i hvala bogu da je korona iza nas sada, pa se masovno ljudi okupljaju, igraju kolo i kupuju opanke kao sastavni deo narodne nošnje. Nekada smo svu sirovinu nabavljali u Rumi, međutim od kada su se vremena promenila, ja sam materijal počeo kupovati u Italiji - dodoje Miroslav.
Njegovi opanci obišli su čitavu Srbiju, Evropu, ali i svet. Zahvljajući prepoznatljivom radu i nadasve kvalitetu, autentična srpska obuća stiže zapakovana na kućnu adresu.
- Nema tačke na ovoj zemljaskoj kugli gde ne možete začuti zvuk našeg opanka kao simbola, od Amerike do Australije, pa čak sam slao i u Afriku u njihova plemena, ali su to bile male porudžbine - kaže Miroslav i ponosno ističe da je zanat naučio od svog dede i sa svojih deset prstiju uspeo je održi porodicu.
Bonus video:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu Čedomir Antić oštro je kritikovao blokadere, navodeći da se iza cele priče ne krije nikakav "autentičan revolucionarni pokret", već skup pojedinaca koji se kriju iza lažnim imena i bez jasne političke strukture.
21.03.2026
08:13
Dečak Andrija Knežević iz Bajine Bašte, koji boluje od Mojamoja bolesti, javno je ismejan na blokaderskoj TV Nova S od strane voditelja samo zato što ga je posetio predsednik Aleksandar Vučić.
21.03.2026
08:00
Pre 33 godine poginuo je Spomenko Gostić, najmlađi odlikovani borac Vojske Republike Srpske. Spomenko je poginuo 1993. godine i imao je samo 15 godina.
20.03.2026
22:45
Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je juče u Leskovcu, tokom obilaska Garnizonske ambulante u okviru inicijative da se taj objekat rekonstruiše, opremi i osposobi za sve vojne osiguranike tog kraja, da sistem mora biti pouzdan oslonac svakome ko je odabrao vojni poziv.
21.03.2026
07:03
Hamdija Alukić, osumnjičeni ratni zločinac iz Bosne i Hercegovine (BiH), uhapšen je u Alabami, gde je decenijama živeo kao miran i dobar komšija, prodajući jaja lokalnom lancu supermarketa "Walmart-u", prenosi WALA-TV.
20.03.2026
23:46
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…
20.03.2026
10:30
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo Igor Ćurčić započeo je emisiju stihovima koje je napisao za ovu priliku.
19.03.2026
16:11
Dejan Jelača, glumac gostujući u Info jutru komentarisao je situaciju u Americi u kojoj živi i radi već duži niz godina.
19.03.2026
12:04
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
16.03.2026
15:49
Novinarka Vesna Jugović rekla je za Informer da je maloletni ubica Kosta K. bio deo nelegalnog tajnog programa Em-Kej ultra.
20.03.2026
21:00
Županijski sud doneo je nepravosnažnu presudu protiv mesara (26) iz centralne Hrvatske, osudivši ga na 12 i po godina zatvora zbog stravičnog niza zločina nad čak 31 maloletnicom.
21.03.2026
06:04
Sinoć se dogodila teška saobraćajna nesreća u Svilajncu u kojoj je poginuo vozač motocikla.
21.03.2026
06:30
Optuženi narkobos Mileta Ojdanić kritikovao je sredinom 2020. godine saradnike iz klana zbog krvavog rata koji je izbio nakon nestanka 200 kilograma kokaina iz stana u Valensiji krajem 2014. godine.
21.03.2026
07:15
Večeras oko 21.40 časova u ulici Džona Kenedija na Vojina L. ispaljeno je nekoliko hitaca iz vatrenog oružja, a kako Informer nezvanično saznaje motiv ubistva je droga.
20.03.2026
23:23
Zemlje Persijskog zaliva mogle bi da lansiraju do osam skupih raketa „patriot“ kako bi parirale jednom iranskom napadu, piše list „Tajms“.
21.03.2026
07:00
Jedan Iranac (34) uhapšen je nakon što je pokušavao da provali u pomorsku bazu Faslejn u Škotskoj, severozapadno od Glazgova, gde su stacionirane četiri britanske nuklearne podmornice.
20.03.2026
23:50
Švajcarska je saopštila da neće izdavati dozvole kompanijama za izvoz oružja u Sjedinjene Američke Države (SAD) zbog tekućih napada na Iran, pozivajući se na svoju politiku neutralnosti.
20.03.2026
23:40
Mađarska neće slati vojnike na Bliski istok, izjavio je danas ministar spoljnih poslova te zemlje Peter Sijarto.
20.03.2026
23:38
Večeras je na Informer TV od 21.00 sat emitovana 15. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
20.03.2026
22:00
Tema crnih odnosno velikih boginja (variola vera) tokom vladavine Katarine Velike predstavlja jedan od najfascinantnijih spojeva medicine, hrabrosti i političke propagande u 18. veku.
20.03.2026
21:30
Glumac Čak Noris u akcionom filmu "Jedan protiv svih" igrao je sa američkim glumcem srpskog porekla Melom Novakom.
20.03.2026
19:10
Svetski kritičari su saglasni da je film "Peaky Blinders: The Immortal Man" odličan, a da je glumac Kilijan Marfi briljirao.
20.03.2026
17:01
Glumac Čak Noris ostaće upamćen i kao simbol snage i slavna ličnost sa najvećim brojem viceva u vezi sa njegovom ličnošću.
20.03.2026
16:28
Finansijska neizvesnost polako ostaje iza, jer novac koji je kasnio napokon dolazi na svoje mesto za Blizance, Vage i Strelčeve.
20.03.2026
19:00
Za praznik Mladenci, koji se slavi 22. marta, tradicionalno se pripremaju male slatke pogačice sa medom i orasima, poznate kao mladenčići.
20.03.2026
18:00
Punjene telefona tokom čitave noći može da dovede do oštećenja vaše baterije, tvrde stručnjaci.
20.03.2026
17:20
Neobična biznis ideja iz Velike Britanije podigla je veliku prašinu kada je Džordž Najtingejl iz Eksetera odlučio da napravi alkohol na potpuno nesvakidašnji način, koristeći garderobu zvezda za odrasle.
20.03.2026
16:40
Ništa ne raduje psa više od boravka napolju i udisanja čistog vazduha. Izlazak u šetnju nije samo prilika da obavi nuždu, već i vreme kada troši energiju, upoznaje svet oko sebe i dodatno se povezuje sa vlasnikom.
20.03.2026
16:00
Pevač i bivši rijaliti učesnik Savo Perović otvoreno je progovorio o teškom detinjstvu i borbi za egzistenciju.
20.03.2026
23:59
Estradni par Mia Borisavljević i Bojan Grujić danas imaju ogroman razlog za slavlje, jer njihova starija naslednica Ema puni 8 godina.
20.03.2026
23:27
Pevačica Marija Mikić trenutno je u vezi sa advokatom, čiji je otac takođe poznat u pravničkim krugovima.
20.03.2026
22:49
Voditeljka Kristina Spalević iznela je detalje drame sa Kristijanom Golubovićem i otkrila da je nevenčani suprug vređao i pred policijom.
20.03.2026
22:17
Stanija Dobrojević koristi vikend da se pripremi za ulazak u "Elitu 9", koji se kako tvrde izvori bliski starleti, očekuje u ponedeljak.
20.03.2026
21:41
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar