NA RUDNIKU SE NEMILICE KRČI ŠUMA! Svakodnevno puni šeperi odvoze šumsko blago, narednim generacijama OSTAĆE SAMO GOLA BRDA?!
Podeli vest
Planina Rudnik zbog velikog šumskog prostranstva smatra se za pluća Šumadije, ali meštani navode da su ona sada u velikom problemu ukoliko se šumokradicima, ali i eksploataciji šumskog bogatstva ne stane na put.
Od prirode se samo uzima, a poslednji put veća akcija pošumljavanja obavljena je davne 1962. godine.
Po prijavi radnika Šumskog gazdinstva u Kuršumliji, pripadnici kuršumlijske policije su u ovom trenutku u planinskom selu Rastelnica, gde pokušavaju da odbrane šumu od drvokradica
31.05.2022
12:33
"Tada su deca preko omladinskih radnih akcija učestvovala u sadnji drveća, a sve će vam biti jasno ako kažem da ta deca sada imaju preko osamdeset godina. Rudnik je još od starih vremena bio poznat po šumskom bogatstvu, a danas je golim okom vidljivo da po nekoliko šlepera dnevno, 4-5 teretnih kamiona, odvozi drva, velike trupce, mlada i zdrava stabla. Zadnjih godina se nemilice seče, a niko za to ne odgovara", rekao je za RINU meštanin Ljubiša Gajić.
Na sada već alarmantno stanje sa sečom šuma na Rudniku ukazuje i jedan od onih koji se sećaju gorepomenute radne akcije iz 1962, Badža Despotović, koji već 60 godina svoje životne navike i životni prostor vezuje za ovu šumadijsku planinu.
Foto: RINA
"Rudnik je bio prepun lepih crnih borova. I danas kada se prođe putem za vrhove nailazi se na njih. To je pravo bogatstvo. Nemam ništa protiv da se seče ako je za potrebe korisnog čišćenja šume od drveća već prezrelog, koje se može iskoristiti za ogrev. Ali, zdravo treba čuvati za sledeća pokolenja.
Kamo lepe sreće da svaka nova generacija ima običaj da sadi drveće i postavlja sadnice koje se ostavljaju u amanet onoj sledećoj. Mi danas molimo i apelujemo na nadležne, na one koji su za to zaduženi da ne bismo došli u situaciju da sutra našoj deci pokazujemo šume na Tari, a ne na Rudniku, prosto ne želimo to da dočekamo", objašnjava Badža.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Lopovi su zaštićena vrsta. Očerupali su Frušku goru, a sad su se razmahali, pa šleperiima odvlače pokradeno drveće. Normalno Srbija šume, razna gazdinstva i ko će znati ko još treba da brine o šumi ni prstom da maknu. Njima je najvažnije da ništa ne rade i da im se stalno povećavaju do bola nepravedno povećane plate.
Po prijavi radnika Šumskog gazdinstva u Kuršumliji, pripadnici kuršumlijske policije su u ovom trenutku u planinskom selu Rastelnica, gde pokušavaju da odbrane šumu od drvokradica
Ekipa Gledalačko-obaveštajne službe Informera (GOSI) pronašla je jutros rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu. Kako saznajemo, blokaderski rektor krenuo je na tajnu misiju u Berlin.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić za sutra u 11 časova sazvao je vanrednu sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost zbog cena energenata na globalnom tržištu.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Brat bivšeg predsednika Crne Gore Mila Đukanovića, Aco Đukanović uhapšen je zbog posedovanja nedozvoljenog arsenala oružja, a kako za Informer tvrdi izvor blizak bezbednosnim crnogorskim službama (ime poznato redakciji), iza njegovog hapšenja stoji FBI.
Nenad K. ubijen je 15. marta u Čačku udarcima čekićem u glavu, a istim oružjem usmrćen je Drago Mašulović 29. januara 2015. godine, ali je njegovo telo i raskomadano. Ubicu iz Mirijeva i osumnjičenog za ubistvo u Čačku povezuje i isti motiv, a to su neraščišćeni računi iz prošlosti.
Zbog smrti Ivana Vijoglavina (35) iz Aradca, čije je telo bačeno u Tisu uhapšene su dve osobe. On je nestao 3. januara ove godine posle boravka u kafani.
Tokom večernjih sati u čačanskom naselju Suvi Breg, došlo je do ogromnog požara kada se, prema prvim nezvaničnim informacijama, zapalila stolarska radionica.
Eskalacija napada na ključne naftne i gasne objekte na Bliskom istoku preti da pokrene novu fazu sukoba, sa ozbiljnim posledicama po globalno snabdevanje energijom i svetsku ekonomiju.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu održao je vanrednu konferenciju za medije na kojoj je govorio o aktuelnoj situaciji na frontu, dok se sukob sa Iranom dodatno zaoštrava.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio je da postoje signali iz Sjedinjenih Američkih Država o skorom nastavku mirovnih pregovora, uz upozorenje da Rusija ne sme da uđe u njih sa jačom pozicijom.
Gugl je odlučio da svoju opciju "Personal Intelligence" učini dostupnom svima bez naplate, pa sada uređaji mogu da povežu Gmail, dokumenta i kalendar i na osnovu toga nude prilagođene odgovore i pomoć u svakodnevnim obavezama.
Kupovina kvalitetne posteljine je ulaganje u udoban san, ali njeno pravilno pranje zna da zbuni. Temperatura i način održavanja ključni su za mekoću, dugovečnost i higijenu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar