Mileta Jovanović Ćopica iz Kragujevca pokrenuo je i učestvovao u nebrojeno akcija dobrovoljnog davalaštva krvi, a on je dao krv čak 150 puta
- Dani kada sam davao krv bili su među najlepšim danima u mom životu - kaže Mileta Jovanović Ćopica, sećajući se kako je sve počelo davnih sedamdesetih.
- U vojsci, jedan moj drug se slučajno ranio. Bila je potrebna krv. Odmah. Nisam znao ništa o tome ali pošto smo imali istu krvnu grupu jednostavno sam zavrnuo rukav. Nisam ni bio svestan da je to prvi život koji sam direktno spasio - priča Jovanović.
Foto: N.R.
Kaže i da se danas mnogo toga promenilo.
- Davaoce krvi više ne poštuju, bar ne oni od kojih to najviše očekujemo. Nisam ljut na Crveni krst, na Transfuziju i druge nadležne ali…Nekada smo mi davaoci imali određene povlastice. Besplatni pregledi, dostupni lekovi. Ipak, od svega mi najviše nedostaju druženja. Mi smo iz Kragujevca putovali širom bivše Juge, u gradove pobratime i tamo davali krv. Onda su oni dolazili kod nas da nam to “vrate”. Bili smo uvaženi, primali su nas gradonačelnici, predsednici opština. Te su ekskurzije nezaboravne - seća se naš sagovornik i najavljuje da će biti dobrovoljni davalac krvi dokle god mu to zdravlje bude dopuštalo.
- Svako neka radi svoj posao. Nadležni mogu da se prema nama, dobrovoljnim davaocima ponašaju kako žele, mi ćemo raditi ono što već godinama radimo. Teško iko može da shvati šta se dešava kad me na ulici sretne neko kome sam dao recimo krvnu plazmu. Plazmu sam dao preko 25 puta, možda najviše u Kragujevcu ili Srbiji. To je nezamenljiv osećaj koji niti ovi koji sada vode celu tu priču mogu da dožive niti imaju kapacitet da shvate šta znači taj stisak ruke, taj zagrljaj - sa setom konstatuje Mileta Jovanović Ćopica, čovek koji je 150 puta dobrovoljno dao “crvenu tečnost koja život znači”.
Predivni lovni tereni u okolini sela Neuzina u opštini Sečanj, kod Zrenjanina, privukli su krem evropskih lovaca, koji su zajedno sa grupom profesora Šumarskog fakulteta iz Praga, u organizaciji agencije za lovni turizam iz Sečnja, boravili u Banatu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predivni lovni tereni u okolini sela Neuzina u opštini Sečanj, kod Zrenjanina, privukli su krem evropskih lovaca, koji su zajedno sa grupom profesora Šumarskog fakulteta iz Praga, u organizaciji agencije za lovni turizam iz Sečnja, boravili u Banatu
Gazimestan je i ovog Vidovdana okupio veliki broj Srba koji su došli da obeleže jedan od najvažnijih datuma u srpskoj istoriji, ali je čitav skup protekao uz pojačano prisustvo pripadnika takozvane kosovske policije i iživljavanje naoružane šiptarske bande nad srpskim stanovništvom.
Blokaderi predvođeni Petrom Đurićem, pijani i drogirani, zaustavljeni su od strane policije u Kraljevu posle blokaderskog skupa, a u nastavku teksta pogledajte kako je izgledalo privođenje opozicionog lidera.
Siniša Mali, prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija prilikom gostovanja u emisiji "Hit Tvit" na TV Pink govorio je važnim temama za građane Srbije.
Marinko Magda, poznat kao "Subotički Džek Trbosek", već više od tri decenije služi kaznu za zločine koji su šokirali Srbiju i region, a građani i danas sa jezom govore o krvavoj noći iz 1994. godine.
Smrtna kazna predstavlja najradikalniji i najkontroverzniji pravni mehanizam u istoriji čovečanstva, postavljen na tankoj granici između apsolutne pravde i ubistva. Dok je savremeni svet predvođen Evropom krenuo putem ukidanja ove sankcije u ime dostojanstva ljudskog života, globalna slika pravosuđa ostaje podeljena.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Damjan Gvozdenović bio osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo Aleksandra Tatalovića u Rakovici 2022. godine i naložio ponovno suđenje uz produženje pritvora.
Takozvani "duh Enkoridža", koji se odnosi na nedavne razgovore između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, nije formalizovan u zvaničnim dokumentima niti je bio praćen potpisivanjem bilo kakvih sporazuma, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Poljska je danas zabeležila najvišu temperaturu od početka merenja, pošto je tokom toplotnog talasa koji pogađa veći deo Evrope u mestu Slubice izmereno 40,5 stepeni Celzijusa, saopštio je danas poljski Institut za meteorologiju i upravljanje vodama.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uputio je, uoči sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Valdaju, javni i neočekivano oštar apel ruskom ambasadoru u Minsku Borisu Grizlovu otvoreno zatraživši od Moskve da ne uvlači Belorusiju u direktan vojni sukob sa Ukrajinom.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će spomenik hetmanu Ivanu Mazepi stajati na mestu gde se nekada nalazio demontirani spomenik Vladimiru Lenjinu u Kijevu.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.