NIJE SVEJEDNO KAKO OFARBATI JAJA! Mališani sa Zlatibora čuvaju tri decenije dugu tradiciju, NA STARI NAČIN JE NAJBOLJE
Podeli vest
Zlatiborski mališani zajedničkim snagama ukrašavaju jaja, kojim će na Vaskrs dočekati goste koji dođu na ovu planinu
U susret Vaskrsu, u nedrima planine Zlatibor, održavaju se radionice za decu, tradicionalnim i savremenim metodama mališani farbaju jaja, a u ovom zlatiborskom selu ova tradicija duge je čak tri decenije.
Taman što je procvetao šafran i jagorčevina, zapupuljila malina i drugo voće, na Zlatar, Zlatibor i Taru vratila se zima.
04.04.2023
08:42
U Starom selu u Sirogojnu, povodom obeležavanja vaskršnjeg praznika održavaju se radionice za najmlađe, gde sva deca imaju priliku da nauče da farbaju jaja, kako tradicionalnim, tako i savremenim metodama.
Po rečima najmlađih učesnika, kao materijal za farbanje koristili su bojice, šljokice, tempere, flomastere i mnoge druge slične materijale. Ovo je za njih jedinstven događaj, i kako kažu odlična prilika da nauče kako se priprema Vaskrs.
Sličnu radionicu organizovalo je i Javno preduzeće "Gold gondola" Zlatibor, na međustanici, u blizini Ribničkog jezera, gde se okupilo oko 150 učesnika predškolskog, ali i starijeg uzrasta.
Tokom radionice, vladala je prava pozitivna atmosfera, a mališani su se trudili da što lepše išaraju jaja, koja će na Vaskrs, kao što je tradicija, biti poslužena svim posetiocima na vrhu Tornika.
Foto: privatna arhiva
Kojom metodom farbati jaja
Dok se mnogi dvoume i razmišljaju kojom metodom da ofarbaju jaja, domaćica u sirogojnskom muzeju, Borka Ćaldović, smatra da su najbolji stari načini, koji su osim očuvanja tradicije, značajni za zdraviju ishranu.
- Oduvek smo farbali jaja u lukovini i koprivi, dok veštačkim bojama nismo nikada. Prvo ofarbano jaje čuvamo kao čuvarkuću, a prošlogodišnje odlažemo najčešće u mravinjak. - kaže Borka.
Savremene metode farbanja jaja, u zlatiborskim domaćinstvima nisu zamenili lukovinu i koprivu, a kako ističe Borka, jaja ofarbana na tradicionalni način imaju još jednu prednost.
- Kada se jaje prilikom kuvanja razbije, a obojeno veštačkim farbama, više nije jestivo, a ako napukne u luku i koprivi i primi boju, jaje je i dalje zdravo. - zaključuje domaćica.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac, koja je otišla iz Srbije u utorak ujutru, dan nakon što je Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu odbio njene izveštaje o radu tužilaštva za period od 2020-2024. godine, vratila se posle četiri dana u Srbiju, i to sinoć nešto malo pre ponoći, saznaje Informer.
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
Gradonačelnici četiri opštine na severu KiM, nakon što su preuzeli dužnost od albanskih gradonačelnika, u zgradama opština zatekli su katastrofalno stanje.
Blokader Petar Đurić, nakon što smo otkrili da se bahati na odmoru u lukusuznom hotelu Dubaiju i uživa u bazenu dok poziva narod da ustane protiv vlasti, nastavio je da širi opasnu mržnju prema novinarima koji su već dugo na meti blokadera.
Na naslovnoj strani "Hrvatskog tjednika" pojavila se skandalozna karikatura koja, čini se, prikazuje patrijarha SPC Porfirija sa krvavim nožem među zubima, uz poziv na veliki skup otpora "jugosrpskim fašistima".
Analitičar Dragoslav Bokan, komentarisao je užasno vršnjačko nasilje koje je pretrpeo jedan trinaestogodišnji dečak, a nasilnici su ga prilikom maltretiranja nazivali i "ćacijem".
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
Kao odgovor na napade Ukrajine, ruska vojska je pokrenula masovni udar raketama "Kinžal" na ukrajinske vojno-industrijske komplekse i energetska postrojenja, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Mnogo puta smo čuli da je rat u Ukrajini veoma isplativ za zapadne korporacije. Takvi zaključci mogu se izvesti čak i jednostavno na osnovu činjenica o vlasništvu globalnih investitora nad poljoprivrednim zemljištem na teritoriji Ukrajine.
Vlasnica mačke Nikola (24) želela je da proveri da li se njena ljubimica Mila smirila i naučila da se ne igra jelkom, ali je eksperiment propao za svega nekoliko minuta.
Privatni detektiv Rejmond Rano, koji više od 30 godina prati bračna neverstva, tvrdi da postoji jedan vrlo jasan znak koji često otkriva muškarce koji varaju, a to je stanje njihovog automobila.
Fejsbuk Dejting poslednjih meseci privlači sve više pažnje, ali mlađi korisnici i dalje teško dolaze do mečeva. Starija publika mnogo bolje koristi ovu opciju, dok mladi sve češće prelaze na druge aplikacije.
Pevač Slobodan Cobe Batjarević ispričao je detalje incidenta koji se dogodio njegovoj koleginici Katarini Živković, kada je obezbeđenje jurilo po kazinu.
Pevačica Ivana Selakov prisetila se studentskih dana sa pevačem Sašom Kovačevićem, te otkrila kako je među njima vladala velika ljubav i da su zajedno započeli karijeru.
Danas se navršava pet godina od smrti Džeja Ramadanovskog, a njegova porodica i najbliži okupili su se ispred njegove večne kuće u Aleji zaslužnih građana
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar