TRASA KRETANJA SPASOVDANSKE LITIJE Neke ulice se zatvaraju, prevoz obustavlja, zastaće se i kod OŠ "Vladislav Ribnikar"
Podeli vest
Ovogodišnja slava Beograda, Vaznenjenje Gospodnje, i tradicionalna Spasovdanska litija, biće održana sutra od 19 časova.
Vikar patrijarha Petar Toplički objasnio je u razgovoru kako će litija izgledati i kojom trasom će se kretati, kao i zašto će na njenom čelu biti baš mošti Svetog vladike Nikolaja. Na čelu Spasovdanske litije, koja će se kretati gradskim ulicama, od Vaznesenjskog do Svetosavskog sabornog hrama, biće kivot sa moštima Svetog vladike Nikolaja.
Mošti Svetog Nikolaja Srpskog stići će danas posle 17 časova u prestoni grad Beograd, u hram Vaznesenja Gospodnjeg, gde će biti služeno praznično bdenije sa molebnom u navečerje velikog praznika Vaznesenja Gospodnjeg, saopštila je SPC.
24.05.2023
15:11
Kako se iz crkve navodi, kivot će izuzetno, radi utehe naroda u ovim teškim danima i radi duhovnog okrepljenja, biti donet iz manastira Lelić kod Valjeva.
Vikar patrijarha Petar Toplički objasnio je u razgovoru za RTS zašto je patrijarh doneo odluku da mošti baš ovog svetitelja budu na čelu litije.
- Njegova svetost patrijarh Porfirije je dobro sagledao i oslušnuo, dobro poznavajući srca svoje pastve, svog naroda da bi dolazak tako jednog divnog svetitelja, koji je jedan od naših najvoljenijih, da bi njegov dolazak obradovao mnoge i doneo utehu - rekao je vikar Toplički.
Kako ističe, mošti će u 19 sati biti iznete iz Hrama Vaznesenja, nakon čega će se kratko zaustaviti na uglu ulica Kralja Milutina i Kralja Milana, gde će se održati pomen nevino stradalima u pucnjavi u OŠ “Vladislav Ribnikar“.
Foto: ATAIMAGES
Litija će se zadržati ispred škole "Vladislav Ribnikar", kako bi održali pomen nastradalima u masakru
Litija će nakon toga biti nastavljena do Hrama Svetog Save, gde že biti služen moleban, a patrijarh će se na tom mestu obratiti narodu.
- Posle toga, narod će moći da celiva mošti Svetog vladike Nikolaja, koje će biti u hramu do nedelje - rekao je Toplički.
Foto: printscreen tv Hram
Vikar patrijarha Petar Toplički
Večeras će u svim hramovima biti održano bdenje povodom sutrašnjeg praznika, a u Vaznesenjskom hramu će u 18 časova biti sveta služba i u tom periodu će mošti svetitelja krenuti iz Valjeva.
- Mi ćemo ih svečano dočekati i narod može biti prisutan kako bismo dočekali voljenog svetitelja u našem gradu - rekao je Toplički.
Na čelu litije biće patrijarh Porfirije i sveštenstvo, a Toplički je rekao da se očekuje da će učešće uzeti i predstavnici gradske vlasti, vojske, policije, ali i da će se na poziv odazvati mnoge škole, deca i roditelji.
Trasa kretanja litije
Kako je saopšteno iz JKP GSP doći će do povremenog zaustavljanja vozila gradskog prevoza koja se nalaze na trasi litije.
Trasa kretanja: Admirala Geprata (početak litije ispred crkve Svetog Vaznesenja) - Kneza Miloša – Kralja Milana – Trg Slavija (gde je planirano jedino zaustavljanje) – Bulevar Oslobođenja – Svetosavski plato.
Tokom kretanja litije, neće biti izmena u saobraćanju vozila javnog gradskog prevoza, već će ona biti kratko zaustavljana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mošti Svetog Nikolaja Srpskog stići će danas posle 17 časova u prestoni grad Beograd, u hram Vaznesenja Gospodnjeg, gde će biti služeno praznično bdenije sa molebnom u navečerje velikog praznika Vaznesenja Gospodnjeg, saopštila je SPC.
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, oglasio se na svom Instagram nalogu, gde je otkrio kako se trenutno oseća ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, koji je hospitalizovan u sredu.
Rat u Ukrajini neće automatski biti završen čak i ako ruska vojska zauzme celu teritoriju Donjecke oblasti, jer sukob ne može biti okončan jednostranom odlukom, izjavio je vojni analitičar Valerij Širjajev.
Novinska agencija Kazahstana "Kazinform" objavila je vest da predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u dvodnevnoj poseti toj zemlji na poziv šefa države Kasima-Žomarta Tokajeva, uz ocenu da se višedecenijska saradnja dve države vremenom podigla na nivo pragmatičnog partnerstva sa stabilnim političkim poverenjem i rastućom ekonomskom dinamikom.
Željko Maletić, muž Danije Maletić - nekadašnje pomoćnice direktora Uprave za sprečavanje pranje novca, koja je milione zgrnula od poslova sa državom a onda naprasno postala žrtva režima i zvezda tajkunskih medija - umešan je u korupciju, otkriva Informer.
U tzv. "Krovnoj radnoj grupi za strategiju" beogradskih blokadera izbile su oštre rasprave o motivaciji članova i finansijama. Razlog zbog kojeg mnogi ne dolaze na plenume i radne grupe, brzo je zaključen - nezadovoljstvo zbog neplaćenog rada.
Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.
Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.
Zbog najnovijih šokantnih vesti o ministru Ivici Dačiću, lideru SPS, koji je u bolnici i u životnoj je opasnosti najnoviju epizodu ‘Eksatlona’ emitovaćemo u nešto kasnijem terminu, iza 21.30.
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Više javno tužilaštvo u Pančevu podiglo je optužnicu protiv trojice muškaraca iz Debeljače, zbog sumnje da su u septembru prošle godine, na svirep način, ubili nesrećnog J.K. (38).
Svetislav M. (35) teško je povređen u utorak uveče, u naselju Beli potok, nakon što ga je na autobuskom stajalištu presrela i brutalno pretukla grupa za sada nepoznatih napadača.
Sjedinjene Američke Države su po prvi put rasporedile svoje najmodernije lovce F-22 Raptor u Izrael radi moguće borbene misije, u kontekstu rastućih tenzija sa Iranom.
Oko 50 ukrajinskih nevladinih organizacija uputilo je zahtev ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da ne raspisuje referendum o mogućim teritorijalnim ustupcima, upozoravajući da bi rezultat mogao imati ozbiljne političke posledice, prenose međunarodni mediji.
Tursko ministarstvo odbrane saopštilo je danas da ne postoji plan za invaziju turskih snaga na teritoriju Irana u slučaju eventualne intervencije Sjedinjenih Američkih Država, demantujući navode koji su se pojavili u medijima i na društvenim mrežama.
U emisiji „Specijal o Katarini Velikoj“, koja će uskoro biti emitovana na Informer TV, voditeljka Olivera Miletović razgovarala je sa književnicom i publicistkinjom Janjom Todorović o istorijskoj ulozi ruske carice Katarine Velike i njenom uticaju na širenje i jačanje Rusije.
Kuća slavnih rokenrola objavila je listu nominovanih za 2026. godinu, a na spisku se nalazi 17 velikih imena svetske muzičke scene, među kojima su Maraja Keri, Fil Kolins, Lorin Hil i bend Ajron Mejden, kao i latino zvezda Šakira .
Kultna serija Dosije X dobija ribut, a fanovi širom sveta već bruje o jednom imenu - Danijela Dedvajler, koja će da zameni Džilijan Anderson, koja je glumila čuvenu Skali.
U 56. godini života preminula je spikerka Hrvatskog radija i nekadašnja voditeljka Hrvatske radiotelevizije Gordana Kovačić, dugogodišnji medijski profesionalac.
Guzmanija je tropska biljka poznata po svojim jarkim, dugotrajnim cvetovima, ali mnogi ljubitelji sobnog bilja često se pitaju kako da je podstaknu na cvetanje.
Za prvu nedelju Vaskršnjeg posta, kada se posti na vodi, možemo uživati u laganom posnom kolaču koji se brzo priprema i ne zahteva skupe ili retke sastojke.
Samsung je zvanično predstavio novu Galaxy S26 seriju 25. februara 2026. godine na Galaxy Unpacked događaju, uključujući modele Galaxy S26, Galaxy S26+ i Galaxy S26 Ultra.
Bivši rijaliti učesnik Dejan Dragojević, koji je tokom braka sa bivšom ženom Dalilom prešao u muslimansku veru, otišao je na još jedno islamsko putovanje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar