Uzgajivači bundeve u Kikindi uveliko odmeravaju svoje plodove koje će predstaviti na Danima ludaje u septembru. U bašti Ginisovog rekordera Gorana Lazića (46) ludaja, čije je seme posadio pre oko dva meseca, raste kao luda...
Reporter "Informera" posetio ga je kad je seme tek stavio u zemlju, sredinom aprila, a onda i kasnije, kada se, prema njegovoj proceni, razvio plod koji ima oko 40 kilograma.
- Daleko je to od nekih rekorda Amerikanaca i Engleza. S obzirom na uslove koje imam i koliko vremena mogu da joj posvetim, zadovoljan sam kako ludaja napreduje. Mogao bih možda i više pažnje i nege da joj pružim, ali mi se ne isplati - kaže za "Informer" Lazić.
Za sve što se radi potrebna je velika ljubav, pa tako i za uzgajanje bundeva. Plod ludaje brzo raste, a za 24 sata obim joj je za oko 10 centimetara veći.
- Ludaje uzgajam zbog velike ljubavi prema povrtarstvu. To je skup hobi ali mi pričinjava veliko zadovoljstvo. Brzo napreduje, raste, i to je za mene nešto magično, privlači me da joj se posvetim i gajim. Divim joj se, sednem u baštu, gledam je i razmišljam šta bih još mogao da učinim za nju-priča nam Goran koji je svojoj favortkinji u kategoriji "teškašica" nadenuo čak i ime -"Kika", po poznatoj kikindskoj mamutici.
-Jedna je u bašti, a druga u plasteniku, pa ćemo videti koja će biti bolja. Od "teškašica" ne očekujem neki veliki plasman, nadam se težini oko pola tone- otkriva nam Lazić.
Ove godine, na 38. Danima ludaje u Kikindi oprobaće se i u kategoriji bundeva "dugajlija", a upravo sa jednom takvom, dugom skoro četiri metra (395, 4 centirmetara), oborio je 2019. godine Ginisov rekord na svetskom takmičenju u Mozirju kod Ljubljane. Kaže da se nada nagradi, i tikvi još dužoj od rekorderke.
-Za "dugajlije", bez lažne skromnosti, verujem da ću osvojiti sva tri mesta- dodaje Goran samouvereno.
Loša godina
- Ova godina je loša za uzgoj bundeva. Velike su vrućine u plasteniku, ne mogu da ga rashladim. Postoje načini, ali ne bih da rizikujem i kvasim lišće. Prošle godine sam to radio, pa je plod dobio gljivično oboljenje. Hladne su noći, par dana je bilo oko 12 stepeni, a ludaji na otvorenom to smeta. Potrebno je da noću bude oko 20 stepeni, kako plod ne bio osetio oscilacije u temperaturi i doživeo stres. Variranje dnevnih temperatura sa 37 na 12 stepeni, smeta rastu bundeve- navodi naš sagovornik.
Pogledajte u videu šta nam je sve otkrio naš domaćin o sadnji i uzgoju ludaja rekorderki.
Za tatino lečenje, mala Nina Ninković iz novosadskog naselja Adice, od prodaje krofnica skupila je već oko 3.500 evra, a samo za pregled na očnoj klinici u Moskvi potrebno je bar 10.000...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Za tatino lečenje, mala Nina Ninković iz novosadskog naselja Adice, od prodaje krofnica skupila je već oko 3.500 evra, a samo za pregled na očnoj klinici u Moskvi potrebno je bar 10.000...
Tačno 65 godina nakon Prve konferencije šefova država ili vlada nesvrstanih zemalja, Beograd će 31. avgusta i 1. septembra 2026. godine ponovo postati mesto susreta nesvrstanog sveta i i jedna od ključnih pozornica svetske politike.
Potpredsednik Slobodne Crne Gore i poznati barski privrednik i ugostitelj Vlado Stijović obezbedio je smeštaj za pedesetoro dece sa Kosova i Metohije i njihove učitelje, koji borave na Crnogorskom primorju.
Kada Nemačka zabranjuje opoziciju pred izbore, to je za Brisel i tajkunske medije "odbrana ustava", a kada bi Srbija sankcionisala ulično nasilje i pretnje – to bi nazvali fašizmom! Zahtev Borisa Pistorijusa za gašenje AfD-a ogolio je do koske sve dvostruke aršine i lažnu brigu zapadnih elita za demokratiju.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike Miloš Vučević osudio je nasilje koji su blokaderi sprovodili na narodnom skupu u Užicu istakavši da su ponovo pokazali svoje lice.
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
Reper Gazda Paja pokazaće svoje veštine u najvećem sportskom rijalitiju Exatlonu, a njegova žena Vesna je takođe u sjajnoj formi, pa je suprugu komotno mogla da se pridruži u takmičenju.
Stravično nasilje dogodilo se pre nekoliko dana u Obrenovcu, kada je državljanin Azerbejdžana N. O. (38) brutalno pretukao svoju devojku, ukrajinsku državljanku L. S. (22), nanevši joj teške povrede po glavi i telu.
Nakon jednomesečne potere policija je uhapsila mladića osumnjičenog da je 15. jula sa više maskiranih lica palicama napao grupu maloletnika u parku kod Srednje medicinske škole "7. april" u Novom Sadu.
Holivudska glumica Anđelina Džoli je ponovo u Ukrajini. Prema lokalnim izveštajima, zvezda je viđena u Ternopolju, ali njen dolazak za sada nije zvanično potvrđen.
Nemački konzul u Kostariki Mario Genc (53) utopio se danas u nesreći u jednom rekreativnom centru u toj zemlji, saopštilo je nemačko Ministarstvo spoljnih poslova.
Rusija je pomogla u odbijanju napada antivladinih snaga koje su pokušale da pokrenu pobunu 29. avgusta u Nigeru, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Oni koji veruju i prate horoskop obično svakog novog u društvu pitaju u kom znaku su rođeni, pa svoj odnos kreiraju prema njegovim karakteristikima. Zaljubljenici u astrologiju i za posao i za ljubav konsultuju zvezde, a astrolozi tvrde da im se greške retko dešavaju.
"Pyzy" su tradicionalne poljske knedle od krompira koje se kuvaju u vreloj vodi, a kombinacija sirovog i kuvanog krompira daje im neponovljivu teksturu.
Letnje pastelne nijanse polako odlaze u drugi plan, a jesen 2026. donosi sasvim drugačiju paletu. Sudeći prema kolekcijama vodećih svetskih dizajnera, jedna nijansa posebno se izdvojila i nametnula kao apsolutni favorit sezone - vinska boja koja svakom stajlingu daje dozu luksuza i elegancije.
Ako ste nekada putovali avionom, verovatno ste tokom poletanja osetili neprijatan pritisak, zapušenost ili čak bol u ušima. Ova pojava se naziva barotrauma uha ili "avionsko uho", a do nje dolazi zbog nagle promene vazdušnog pritiska u kabini aviona.
Ivan Marinković progovorio je o odluci ćerke Lene da promeni prezime u majčino, istakavši da ga taj potez nije iznenadio jer je bio pripremljen na takav scenario, ali da je i dalje razočaran.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.