• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

08.11.2023

06:38

Danas je Mitrovdan! Jedan od najvećih srpskih praznika, ovo nikako ne bi valjalo da radite

sites.google.com

Srbija

Danas je Mitrovdan! Jedan od najvećih srpskih praznika, ovo nikako ne bi valjalo da radite

Podeli vest

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas proslavljaju praznik posvećen Svetom velikomučeniku Dimitriju, koji je u narodu poznatiji kao Mitrovdan.

Sveti Dimitrije je rođen u Solunu u trećem veku, za vreme cara Maksimilijana i smatra se zaštitnikom tog grada, a veruje se da je Solun spasavao od neprijateljskih vojski i zemljotresa. Kao svetac, izuzetno je poštovan kod Grka, Rusa i Srba.

U našoj zemlji postoji veliki broj hramova posvećenih njemu, među kojima su i crkva u Pećkoj patrijaršiji i kapela u Visokim Dečanima. U našem narodu važi običaj da se Mitrovdan smatra za dan kada dolazi zima. Ako padne sneg za Mitrovdan, kazuje predanje, zadržaće se do aprila. Važi i obrnuto - lepo vreme na 8. novembar najavljuje blagu zimu.

Foto: sites.google.com

Sveti Dimitrije

 

Dok je Srbija bila pod Turcima, govorilo se da su se hajduci na Mitrovdan razilazili i skrivali kod svojih jataka, da bi se ponovo sastali na proleće, za Đurđevdan. Otud i poznata izreka - "Mitrovdanak - hajdučki rastanak i Đurđevdanak - hajdučki sastanak".

Car je Dimitrija postavio za namesnika Soluna i dao mu zadatak da iz grada i okolne oblasti progoni hrišćane. Dimitrije je, međutim, i sam bio hrišćanin, pa se, umesto da ispuni carevo naređenje, o njega oglušio i umesto toga počeo da hrišćanstvo propoveda javno. Predanje kaže da je Sveti Dimitrije znao šta ga čeka, pa je razdelio sav svoj imetak i mirno otišao u tamnicu, spreman na stradanje.

Car je naredio da Dimitrije bude pogubljen, što su vojnici i učinili tako što su ga izboli kopljima i to za vreme molitve. Njegovo telo je potom bačeno, a hrišćani su ga tajno uzeli i sahranili na mestu gde je kasnije podignuta crkva. Po kazivanju, njegov grob mirisao je na bosiljak i smirnu, a mnogi veruju u lekovitost njegovih moštiju.

Narodna verovanja i običaji

U narodu se veruje da do Mitrovdana treba završiti sve velike poslove koji se rade napolju i da na taj dan ne treba izlaziti iz kuće.

Postoji i još jedno predanje vezano za Mitrovdan, da na taj dan nije dobro prekorevati decu, čak i ako su bila nevaljala, jer će onda biti takva cele godine.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Dekanka traži radikalizaciju: Natalija Jovanović hoće upad u institucije
Politika

Dekanka traži radikalizaciju: Natalija Jovanović hoće upad u institucije

Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović, koja je prošle godine uhapšena zbog primanja mita, ali je među 13 osoba koje su uhapšene na protestima pomilovana od strane Predsednika Republike Srbije, sada suprotno svim studentskim zahtevima, a na nagovor svog muža, kontroverznog Branislava Jovanovića, zvanog „Banana", planira da nasilno upada i zauzima institucije.

13.02.2025

18:22

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

Obeleženo 26 godina od prve premijere u Madlenianumu!
Kultura

Obeleženo 26 godina od prve premijere u Madlenianumu!

Madlenianum je 26. januara obeležio 26 godina od svoje prve premijere, tako što je ovaj značajan jubilej proslavio izvođenjem najnovije predstave s repertoara - "Gordost i predrasude". Bila je to još jedna potvrda umetničke vizije i posvećenosti koje su od 1999. godine oblikovale ovo pozorište u prepoznatljiv kulturni fenomen.

13.02.2025

13:53 >> 14:06

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set