U selima širom Zapadne Srbije cvetaju jabuke, šljive i kajsije, ali u dvorištu jednog meštanina Bajine Bašte rađaju plodovi mediteranskog i drugog egzotičnog voća.
Plodovi u podnožju Tare sazrevaju na vreme, sočni su i ukusni baš kao i oni koji se gaje na mediteranskoj obali. Uprkos klimtaskim uslovima koji u Podrinju nemaju ništa zajedničko sa Sredozemljem ili dalekim tropskim krajevima, Milan Nikolić uspeo je da zasadi i dobije rod netipičnih biljaka za ovo područje.
- Citrusi su moja ljubav, a kako ne živim u delikim zemljama već u centru Bajine Bašte rešio sam i ovde da okušam sreću i uspeo sam. Imam nekoliko vrsta limuna, pomarandžu, mandiranu, limetu, kivi - kaže ovaj neobični voćar.
Milanova ljubav prema citrusima prerasla je u pravi hobi, stoga o svojim biljkama svakodnevno vodi računa tokom čitave godine. Njegov dom polako počinje da liči na botaničku baštu i kako kaže ništa mu nije teško da učini za svoje biljke.
- Za neke biljke sam išao i 30 kilometara da ih kupim. Nisu hteli da mi ih pošalju jer je to bilo vreme kad biljke miruju. Ja sam seo u auto i otišao da ih uzmem. U mojoj porodici svi vole ove biljke, a koliko biće vam jasno ako kažem da smo mi živeli u kući bez fasade, a napravili smo prostoriju za biljke koja je koštala tri pita više nego fasada. Prosto, ljubav prema biljka je jača - kaže Milan.
Svaka njegova biljka zahteva posebnu pažnju. Limun i pomorandža već su se odomaćili, a mandarine su kaže najlakše za održavanje. Pravi šampion svakako je kivi, koji iznese i do 100 kilograma ploda.
- Dosta je dobra biljka i zgodna da napravi hladovinu u dvorištu, puzavica je inače. Nije zahtvena, biljka nema bolesti, ne prska se i apsolutno je organska. Zalivamo ga i i stavljamo mu organsko djubrivo i to je sve što mu treba. Jedan muški i jedan ženski mora da ima, kako bi bolje rađali - rekao je Milan.
Kada plodovi kivija stignu na berbu, Milan ih skladišti u hladne prostorije, ali 90 odsto svega završi kao poklon prijateljima i komšijama, koji znaju da je u njihov rast uloženo mnogo ljubavi, pa samim tim imaju i mnogo veću vrednost.
Nakon veoma hladnog vikenda i snega u planinama, današnji dan doneće Srbiji osetno toplije vreme. Očekuje se suvo i u većini predela umereno oblačno, uz duže sunčane periode. Toplije vreme biće danas uslovljeno i slab jugozapadnim vetrom.
Meštani Vidove, rodnog sela partijarha Irineja, obeležavaju u ponedeljak, 20. novembra trogodišnjicu njegove smrti paljenjem sveća kod crkve brvnare koju su izgradili uz njegov blagoslov. Sa zvonika svetinje prvi put će se oglasiti crkvena zvona i to u sedam časova i sedam minuta, u vreme kada se partijarh upokojio.
Na Samitu o upravljanju veštačkom inteligencijom Svetskog ekonomskog foruma u San Francisku, čiji je domaćin bio Centar za četvrtu industrijsku revoluciju (C4IR), Srbija se kao 33. država pridružila Alijansi upravljanja veštačkom inteligencijom.
Renovirani Trg vojvode Radomira Putnika u Kragujevcu prostire se na više od 5000 kvadrata a čine ga spomenik vojvodi u centralnom delu, klupe, zelene površine sa stablima crvenog javora, dve kružne fontane sa svetlosnim efektima i jednom dužnom koja ga spaja sa pešačkom zonom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Letonija bi mogla da se nađe u veoma opasnoj poziciji ukoliko se potvrde navodi ruske Spoljne obaveštajne službe da Ukrajina priprema napade na Rusiju sa teritorije baltičkih država, upozorio je bivši analitičar CIA Rejmond Makgovern.
Reporterka RTL-a Ana Mlinarić izjavila je da se Srbija najviše naoružava u regionu Zapadnog Balkana, navodeći da kupovinom oružja iz Kine, Francuske, Rusije i Izraela predsednik Aleksandar Vučić, prema oceni vojnih stručnjaka, jača međunarodnu podršku.
Tokom gostovanja na hrvatskom RTL-u, Brnabić je poručila da Srbija ne vidi neposrednu opasnost u regionu, ali je kritikovala saradnju Hrvatske sa Prištinom, navodeći da je u suprotnosti sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN.
Poznati profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Čedomir Antić, koji je poznat kao noćna mora blokadera jer ih raskrinkava od početka njihovog divljanja po Srbiji, progovorio je o takozvanoj studentskoj listi za izbore.
Vladimir Gajić, advokat i političar gostovao je u emisiji ''Bez cenzure'' u kojoj je govorio o tzv. studentskoj listi i temama od nacionalnog značaja na koje blokaderi nemaju jasne odgovore.
O aktuelnim političkim i društvenim temama u emisiji na Kurir televiziji govorili su Branislav Lečić, glumac i Uglješa Mrdić, predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Šef "kavačkog klana" Radoje Zvicer poručivao je, u prepisci sa policajcem koji beži od krivičnog progona Ljubom Milovićem, da je bolesno podizati decu u Crnoj Gori, i to u isto vreme kada sa Crnogorcima sprema trgovinu kokainom.
U Beogradu su se protekle noći dogodile dve teške saobraćajne nezgode, pri čemu je jedan mladić smrtno stradao, a nekoliko drugih mladića je povređeno, saopšteno je iz Hitne pomoći.
Sjedinjene Američke Države istovremeno uvode nove sankcije protiv Rusije i govore o spremnosti za pregovore, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.
Nemačka mora ponovo da otvori ozbiljan politički i ekonomski dijalog sa Rusijom, a dalja pomoć Ukrajini ne sme da se pretvori u beskonačno trošenje novca poreskih obveznika bez jasne kontrole, poručio je predsednik Alternative za Nemačku Tino Hrupala.
Evropsku uniju i Ujedinjeno Kraljevstvo mogao bi da pogodi novi talas energetske krize, ocenio je Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom i generalni direktor Ruskog fonda za direktne investicije.
Anita Orban, ministarka spoljnih poslova Mađarske, izjavila je da je otvorena za susret sa šefom ruske diplomatije Sergejom LavrovIm, s obzirom na to da je Rusija važan partner Mađarske.
Velimir Bata Živojinović je od uloge u filmu "Valter brani Sarajevo" (1972) zaradio 4.800 dolara, što je u to vreme bilo jednako sa 53 prosečnih srpskih plata.
Glumac Slaviša Čurović dobio je niz uvreda i pretnji smrću na Fejsbuk profilu zato što je podelio stavove o referendumu 21. maja 2006. godine i nezavisnosti Crne Gore, koji su su suprotni crnogorskim ekstremistima.
Predigra je mnogo više od fizičkog kontakta, ona je iskustvo koje uključuje sva čula i gradi emocionalnu povezanost, a uz tri trika iskustvo će biti nikad bolje.
Devedesete su bile vreme velikih hitova i izvođača koji su obeležili jednu eru. Danas, njihove sudbine izgledaju potpuno drugačije - od povlačenja iz javnosti do novih karijera.
Voditeljka Jovana Jeremić ponovo je privukla veliku pažnju javnosti nakon što je na društvenim mrežama objavila fotografiju sa dečkomom Milošem Stojanovićem Tigrom, nastalu u jednom spa centru.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar