Kineski predsednik Si Đinping sastao se danas sa slovačkim premijerom Robertom Ficom i izrazio nadu da će Bratislava nastaviti da pomaže Pekingu u izgradnji odnosa sa Evropskom unijom, saopštilo je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.
Sjedinjene Američke Države morale bi da pređu sa odbrane na doktrinu odvraćanja, ocenio je šef Pentagona Pit Hegset, komentarišući ideju da se Ministarstvo odbrane ponovo nazove „Ministarstvo rata“.
04.09.2025
10:04
Između ostalog, on je razgovarao i sa predstavnicima kompanije "Sjpeng aeroht", koja se bavi projektovanjem i proizvodnjom električnih putničkih aviona sa vertikalnim poletanjem i sletanjem za naprednu vazdušnu mobilnost, sa kojima je razmatrao mogućnost investicija, kao i povezivanja srpskih inženjera.
- Srbija mora da uhvati voz nove tehnološke revolucije i zato smo sa liderima u razvoju letećih automobila i inovativnih transportnih sistema, kompanijom "Sjpeng aeroht", razgovarali o mogućnostima uvođenja njihovih tehnologija - naveo je Vučić.
Vojna parada u Pekingu, prema pisanju nemačkog lista Die Welt, predstavljala je jasnu poruku Vašingtonu i Tajpeju da Kina neće tolerisati eskalaciju sukoba oko Tajvana.
- Razmatrali smo mogućnost investicija, kao i povezivanja srpskih inženjera sa ovom naprednom industrijom budućnosti - dodao je Vučić.
Foto: Tanjug
Predsednik u Kini
Predsednik Srbije je imao i važne sastanke sa drugim velikim kineskim kompanijama, posebno sa onima u oblasti informacionih tehnologija i veštačke inteligencije. Jedna od njih je kompanije "Ajflajtek", sa čijim predstavnicima je razgovarao o saradnji u prosveti i javnoj upravi i dogovorio zajedničke projekte u razvoju novih tehnologija.
- "Ajflajtek", vodeća kineska kompanija u oblasti veštacke inteligencije i digitalizacije, predstavila nam je mogućnosti za saradnju u obrazovanju i javnoj upravi. Njihova rešenja već se primenjuju u školama, a cilj nam je dalje unapređenje digitalne pismenosti i efikasnosti administracije - naveo je predsednik Srbije.
Takođe, Vučić je razgovarao i sa predstavnicima više kineskih kompanija, među kojima su CRBC, "Guangdong Hongda" i "Ziđin mobing grup".
Sa predstavnicima CRBC šef države je dogovarao nastavak uspešne saradnje i naveo da su posebnu pažnju posvetili budućim ulaganjima koja će dodatno ojačati kapacitete Srbije.
- Sa našim prijateljima i partnerima, kompanijom CRBC, sa kojom već imamo bogato iskustvo u oblasti infrastrukture, razgovarao sam o nastavku uspešne saradnje. Njihovi projekti autoputeva i železnica već su značajno unapredili saobraćajnu mrežu Srbije i povezali nas sa regionom - naveo je Vučić.
Kako je dodao, posebnu pažnju posvetili su budućim ulaganjima, koja će dodatno ojačati logističke kapacitete Srbije i doprineti sveukupnom ubrzanom razvoju i modernizaciji zemlje.
Sveobuhvatna saradnja
Predsednik Srbije sastao i sa čelnim ljudima kompanije "Guangdong Hongda" u Pekingu, koja želi da ulaže u našu zemlju.
Vučić je naveo da je ta kineska kompanija, specijalizovana za rudarski inženjering i odbrambene sisteme, pokazala veliko interesovanje za poslovanje i investiranje u Srbiji.
O kompaniji "Sjpeng aeroht"
* vodeći proizvođač letećih automobila u Aziji
* broj zaposlenih 1.000
* sedište Guandžou
* za 2026. planiraju proizvodnju 10.000 vozila
- Predstavili su planove za razvoj rudarskih i inženjerskih projekata, modernizaciju postojećih kapaciteta i transfer tehnologije. Verujem da će njihovo prisustvo doprineti bržem napretku zemlje i dodatno učvrstiti sveobuhvatnu privrednu saradnju Srbije i Kine - naveo je Vučić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kineski predsednik Si Đinping sastao se danas sa slovačkim premijerom Robertom Ficom i izrazio nadu da će Bratislava nastaviti da pomaže Pekingu u izgradnji odnosa sa Evropskom unijom, saopštilo je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević komentarisao je otkaz koji je dobila Aleksandra Subotić, dugogodišnja direktorka "Junajted medije" i jedna od glavnih saradnica tajkuna Dragana Šolaka, otkrivši pritom detalje zbog čega se to dogodilo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je danas u Zaječarskom i Borskom okrugu, a potom je u Kladovu razgovarao sa građanima tog mesta, ali i sa mnogim drugima koji su tamo došli kako bi ga videli i pozdravili.
Dugogodišnja direktorka "Junajted medije" i jedna od najbliskijih saradnica tajkuna Dragana Šolaka, Aleksandra Subotić, dobila je otkaz na toj funkciji.
Skupština u Prištini usvojila je budžet za 2026. godinu koji iznosi blizu četiri milijarde evra ali analizom tog budžeta ustanovljeno je da ni jedno ministarstvo nije izdvojilo novac za deset opština sa srpskom većinom, što poslanik Srpske liste Igor Simić tumači kao frontalni pritisak na Srbe kako bi se proterali sa prostora Kosova.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i narodni poslanik SNS, dr Uglješa Mrdić, konstatovao je da je danas na protestu ispred Javnog tužilaštva za organizovani kriminal (JTOK) govorio i Vladimir Prijović, tek izabrani predsednik Advokatske komore Beograda.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević poslao je snažnu poruku u svojoj objavi na Iks mreži a koja se tiče današnjeg razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa meštanima Kladova i okolnih sela.
U emisiji Exatlon Specijal bivša učesnica Exatlona Tijana Jović, otkrila je kako su je takmičari ogovarali iza leđa i da joj je smetalo što joj se niko nije direktno obratio.
Bračni par Erski otkrio je da je prelomni momenat u Exatlonu bio odlazak Jovana Radulovića Jodžira, kao i da je za njih veliku prepreku predstavljala činjenica da se nalaze zajedno u istom timu.
Prethodne sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam da li je rektor Vladan Đokić i dalje poželjan za studente blokadere, kako van reflektora izgleda voditeljka Maja Nikolić, da li je političarka u pokušaju Biljana Đorđević uspela da sebe predstavi kao "ženu iz naroda", kuda šetaju najpoznatiji najbolji drugari naše javne scene - Čedomir Jovanović i Aleksandar Kos…
Narodni poslanik Nebojša Bakarec i državni sekretar Adam Šukalo gostujući u Info jutru komentarisali su sinoćni napad na sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu.
Rusija će nastaviti napade na energetsku infrastrukturu Ukrajine i nakon završetka zime, izjavila je ukrajinska premijerka Julija Sviridenko, navodeći da vlada već priprema sistem za narednu grejnu sezonu.
Scene kao iz noćne more odigrale su se u supermarketu u Altenburg-Nordu u Nemačkoj, kada je nepoznati muškarac ušao u prodavnicu i za manje od 15 minuta napravio potpunu pometnju.
Američka podrška ključna je za ratne napore Ukrajine, izjavio je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko, dodajući da ponekad ne razume poruke predsednika Donalda Trampa u vezi sa mirom.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ocenio je da je moguće postići konkretne rezultate na sledećem sastanku sa predstavnicima Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država.
Američka glumica Lisa Monkjur, koju domaća publika pamti po ulozi strane novinarke u filmu "Lepa sela lepo gore" a poljupca sa likom Velje, kog je igrao Nikola Kojo upamtila je zbog njegovog zadaha.
Kada je shvatila da od ljubavi sa Petrom Trećim nema ništa, Katarina Velika mu se osvetila tako što je osvojila srca ruskog naroda i podarila im zakonsku reformu.
U novoj domaćoj dramediji "Biće novih leta" Olga Odanović igra Branku, taštu koja ne pristaje da se odrekne ni komfora ni imovine zarad sreće sopstvene porodice koja upada u finansijske probleme.
U svetu nege kože kolagen već godinama zauzima centralno mesto. Kreme, serumi, suplementi – svi proizvodi obećavaju mladalački izgled zahvaljujući ovom proteinu. Ipak, stručnjaci ističu je prirodna barijera kože jako važna.
Koh sa orasima je kolač kome se uvek rado vraćamo. Orasi daju blagu punoću i orašastu notu koja od običnog mlečnog kolača pravi desert koji miriše na detinjstvo.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar