• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

13.09.2025

10:00

Ovaj posao bio je zabranjen za udate žene u Srbiji - Razlog će vas šokirati

Freepik.com

Vesti

Ovaj posao bio je zabranjen za udate žene u Srbiji - Razlog će vas šokirati

Podeli vest

U prvim decenijama razvoja telefonije na prostoru Kraljevine Srbije, žene nisu mogle da rade kao telefonistkinje, odnosno da rade na pozivanju ljudi, ako su u braku.

Od kraja 19. pa sve do nekoliko prvih decenija 20. veka taj posao bio je strogo normiran i podložan detaljnoj kontroli.

Naime, žene koje su se prijavljivale za posao u telefonskim centralama u Kraljevini Srbiji prošle su posebnu proceduru pre nego što bi bile zaposlene. Jedan od ključnih uslova bio je da nisu udate!

Zvanično objašnjenje bilo je da brak može negativno uticati na osobine kao što su koncentracija, disciplinovanost i sposobnost uviđanja - koje su bile ključne za rad u ovoj odgovornoj profesiji.

Zaposlene su, naravno, bile u direktnom kontaktu sa svim vrstama razgovora koji su prolazili kroz centralu, što je značilo da su morale biti neutralne i diskretne.

Njihov zadatak bio je da povežu pozivatelje sa željenim sagovornicima putem kablova, sve dok veza nije bila uspostavljena i razgovor mogao da krene.

Foto: Shuterstock

Žene koje su stupile u brak, dobile bi otkaz na poslu

Uprkos tome što su se bavile tehničkim poslom, žena u telefonskoj centrali imala je i odgovornost da očuva potpuno poverenje, jer su u mnogim slučajevima razgovori koje su obrađivale mogli uključivati političke ili vojne informacije. Zbog toga su mnoge od tih centarala bile pod direktnim nadzorom Ministarstva unutrašnjih poslova ili čak vojnih struktura.

A za žene koje bi se, tokom službe, udale - često nije bilo oprosta: njihov ugovor bi bio automatski raskinut bez prava na žalbu. Ova rigorozna pravila bila su na snazi sve do početka 1930-ih, kada su počela da se ublažavaju usled promena u društvu i šireg prihvatanja modernizacije.

U stvari, slične regulative zadržale su se i u drugim delovima Evrope sve do sredine 20. veka, što nam otkriva širi kontekst razvoja ranih telefonskih sistema - koji nisu bili samo tehnička inovacija, već i prostor stroge društvene kontrole i uticaja, prenosi Mondo.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Pažnja, pažnja - nova epizoda Informerove hit emisije "Na merama" u subotu od 20h!
Live TV

Pažnja, pažnja - nova epizoda Informerove hit emisije "Na merama" u subotu od 20h!

Proteklih sedmica u Informerovoj hit emisiji “Na merama” otkrili smo vam, između ostalog, kako penzionerske dane provode nekadašnji državni zvaničnici Vuk Drašković i Vojislav Koštunica, šta rade lažni revolucionari Miša Bačulov i Aleksandar Jovanović Ćuta kad misle da nema kamera, sa kime nazdravlja predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, kako izgleda “sladak život” glumca blokadera Miloša Timotijevića…

09.01.2026

11:21

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

Dramatična poruka Klička: Šta se ovo sprema u Kijevu?!
Planeta

Dramatična poruka Klička: Šta se ovo sprema u Kijevu?!

Poziv gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička da stanovnici napuste prestonicu usled nestanka struje i grejanja ukazuje na to da se Ukrajina približava katastrofi, izjavio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris na svom Jutjub kanalu.

11.01.2026

07:24

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set