Srbija i Rusija dogovaraju gradnju nuklearke: Evo šta je najbolje za nas
Podeli vest
Srpske vlasti i ruska državna korporacija "Rosatom" započeli su razgovore o projektu izgradnje nuklearne elektrane u Srbiji, izjavio je ambasador Srbije u Moskvi Momčilo Babić za tamošnji medij "Izvestija".
On je istakao da se napredak može očekivati u narednom periodu.
Ukrajinske snage izvele su tokom noći masovne napade dronovima na više ruskih energetskih postrojenja, uključujući nuklearnu elektranu u Kursku i naftni terminal u luci Ust Luga kod Sankt Peterburga, saopštili su ruski zvaničnici.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da je njen tim u ukrajinskoj nuklearnoj elektrani Zaporožje čuo eksplozije i video dim koji dolazi sa obližnje lokacije, a RT javlja da je žena živa izgorela u svom vozilu u napadu ukrajinskog drona i artiljerije na najveće evropsko nuklearno postrojenje.
03.08.2025
07:54
- Ozbiljno razgovaramo sa 'Rosatomom'. Mislim da nema bolje kompanije na svetu za izgradnju nuklearne elektrane. Uveren sam da će u narednim godinama biti pomaka, jer nam je potrebna električna energija. To ćemo svakako uraditi - poručio je Babić.
Podsetimo, Skupština Srbije u novembru 2024. ukinula moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana, koji je bio na snazi od 1989. godine posle nesreće u Černobilju. Odluka je doneta jer se procenjuje da će potrošnja energije u zemlji do 2050. porasti četiri puta.
Beograd trenutno bira partnera za ovaj strateški projekat, a osim Rusije, mediji navode da su u igri i Južna Koreja, Kina i Francuska. Vlada Srbije je u septembru ove godine potpisala dva memoranduma o saradnji sa južnokorejskom kompanijom KHNP, dok je francuski EDF angažovan da uradi studiju o potencijalu nuklearne energije u zemlji.
Nakon razornih potresa jačine 8,8 stepeni po Rihterovoj skali koji su pogodili rusko poluostrvo Kamčatku, japanske vlasti izdale su upozorenje na cunami za pacifičku obalu zemlje, prenose mediji.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), saopštila je danas da se u subotu uveče čulo na stotine hitaca iz lakog naoružanja u blizini nuklearne elektrane u Zaporožju u Ukrajini.
13.07.2025
19:30
Očekuje se, navodi ruski portal, da bi pregovori između Srbije i Rusije mogli da traju oko godinu dana, nakon čega bi usledila izgradnja. Prema dosadašnjoj praksi, Rosatom bi mogao da obezbedi i povoljan kredit za realizaciju projekta.
Foto: Shutterstock
Najvažnije da naš energetski sektor bude bezbedan
Da je Srbiji potrebna nuklearna energija, u više navrata isticao je i sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Tokom nedavne posete Kini, Vučić je takođe imao razgovore sa ruskom stranom o nuklearnoj energiji.
- Kad govorimo o energetici, govorili smo veoma jasno i nedvosmisleno i otvoreno i o nuklearnoj energiji, jer ruska kompanija Rosatom je veća u izgradnji malih nuklearnih elektrostanica za proizvodnju električne energije. Rekao sam da smo mi već našim mađarskim partnerima ponudili učešće u vlasništvu u PAKŠ-u 2. Naš interes za nuklearnom energejom je veliki jer za 20 do 30 godina nećemo imati dovoljno struje - rekao je Vučić.
Prema oceni analitičara, ponuda Rosatoma smatra se vrlo povoljnom jer obuhvata sve segmente - od projektovanja i izgradnje, preko snabdevanja nuklearnim gorivom, do održavanja i zbrinjavanja otpada.
Kao moguće opcije, prema nekim navodima, razmatraju se velika elektrana sa dva reaktora ili manji moduli. Ipak, analitičari ističu da je najvažnije da imamo dovoljno energije.
Još jedan korak ka nuklearkama
Srbija je inače nedavno napravila još jedan korak na putu ka nuklearnoj energiji. Pri Institutu za nuklearne nauke "Vinča" formirana je Komisija za nuklearnu energiju. Komisija bi trebalo da pruži strucnu podršku državnim institucijama, najpre u proceni da li je Srbiji potrebna nuklearna elektrana, ako se odluci za primenu nuklearne energije u mirnodopske svrhe, kako bi izgledao domaci nuklearni program i konacno u realizaciji izgradnje. Ovo nije prvi put da Srbija dobija ovakvu komisiju. Imala ju je kao deo Jugoslavije još od 1955. godine. Savezna komisija ukinuta je 1970. godine.
Šta je najbolje za nas?
Bivša ministarka energetike Zorana Mihajlović za Informer ističe da je najvažnije da naš energetski sektor bude bezbedan.
- To znači da imamo dovoljno energije, kontinuirano po održivim cenama. To nije jednostavno i zato je važno da Srbija izgradi jak energetski miks - koliko može u skladu sa standardima zaštite životne srednine. Dakle, da koristi fosilne izvore, obnovljive, da podiže energetsku efikasnost i da uvede nuklearnu energiju. U tom smislu, treba da vidimo šta je najbolje za nas, da učestvujemo udelom u gradnju nuklearne elektrane (NE) u Mađarskoj, što je i predsednik pominjao i da odlučimo hocemo li možda da gradimo klasične NE ili da se potrudimo da imamo modularne nuklearne reaktore. Sve je vezano i ima svoje prednosti - ističe Mihajlovićeva.
Ona dodaje da se zalaže da Srbija ima između ostalog i nuklearnu energiju.
- Mnoge zemlje sa sjajnim tehnologijama su zainteresovane da rade sa nama. Predsednik je pomenuo učešće u mađarskoj elektrani, ali i o državama od Rusije do Amerike, pa treba sve razmotriti - zaključuje Mihajlovićeva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinske snage izvele su tokom noći masovne napade dronovima na više ruskih energetskih postrojenja, uključujući nuklearnu elektranu u Kursku i naftni terminal u luci Ust Luga kod Sankt Peterburga, saopštili su ruski zvaničnici.
Zbog najnovijih šokantnih vesti o ministru Ivici Dačiću, lideru SPS, koji je u bolnici i u životnoj je opasnosti najnoviju epizodu ‘Eksatlona’ emitovaćemo u nešto kasnijem terminu, iza 21.30.
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Danas oko 15.30 časova, u kružnom toku na Bogosloviji posle konflikta u saobraćaju, došlo je do verbalnog sukoba, a zatim i fizičkog obračuna između D. D. (40) i A. I. (34).
Ponovoljeno suđenje roditeljima dečaka ubice Koste K. koji je 3. maja 2023. godine u OŠ "Vladislav Ribnikar ubio devet vršnjaka i čuvara te škole, nastavlja se sutra, saznaje Informer.
Slovačka je spremna da preduzme "druge mere" protiv Ukrajine zbog odbijanja Kijeva da dozvoli prolaz ruske nafte kroz naftovod "Družba", izjavio je slovački premijer Robert Fico na sednici vlade.
U emisiji "Specijal o Katarini Velikoj" koja će uskoro biti emitovana na Informer TV, književnik Ranko Gojković i voditeljka Olivera Miletović razgovarali su o carici Jelisaveti Petrovnoj.
Glumac Metju Mekonahi uveren je da je borba protiv veštačke inteligencije uzaludna i poručuje da je budućnost već stigla, ali da je ključno prilagoditi se.
Kada ponestane inspiracije za posnu poslasticu kojom ćete obradovati porodicu ili goste, ovaj recept može biti odlično rešenje jer odgovara gotovo svakom ukusu.
Za one koji žele mirnu mačku koja ne pravi haos po stanu niti budi u zoru, već spokojno leži pored vlasnika, Britanska kratkodlaka mačka predstavlja idealan izbor za tih i uravnotežen dom.
Iskusni ljubitelji baštovanstva dobro znaju da su kadifica i paradajz odličan tandem u povrtnjaku. Kada se posade jedno pored drugog, mogu pomoći u smanjenju pojave štetočina i to bez upotrebe hemijskih sredstava.
Rijaliti učesnik Asmin Durdžić govorio je o svom odnosu sa bivšom Aneli Ahmić, sa kojom ima ćerku Noru, ističući da je odlučio da promeni pristup i prestane sa vređanjem.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar