Ministar finansija Siniša Mali najavio je danas drastično povećanje plata u javnom sektoru u narednom periodu.
Naime, ministar Mali izjavio je da će od 1. oktobra biti vanredno povećanje zarada u prosveti i zdravstvenom sektoru, dok će od 1. januara uslediti redovno povećanje - za zaposlene u prosveti 11 odsto, a za sve radnike u javnom sektoru 8 odsto.
Tokom juna meseca najveću prosečnu zaradu imali su zaposleni u sektoru informisanja i telekomunikacija, i to od 326.580 dinara, ukazuju zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Tokom današnje sednice izvršnog odbora Narodne banke Srbije doneta je odluka da se referentna kamatna stopa zadrži na nivou od 5,75 odsto.
11.09.2025
14:00
- To smo dogovorili i obećali još u martu ove godine. Ispoštovaćemo to obećanje - rekao je Mali.
Podsetio je da je već 1. marta ove godine u prosveti ostvareno dodatno povećanje plata od 5%, a da će novo povećanje od oktobra dovesti do ukupnog rasta koji prelazi 20%.
- Uprkos globalnim teškoćama i blokadama koje pokušavaju da usporе razvoj Srbije, nastavljamo da sprovodimo našu politiku - naglasio je Mali.
Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da su ekonomske mere koje se odnose na sniženje cena u maloprodajnim lancima već dale efekat i da su građani zadovoljni,
Ministar finansija Siniša Mali bio je gost Jutarnjeg programa Televizije Pink.
05.09.2025
08:52
Rekao je i da će penzije od 1. decembra porasti za 12,2%, podsećajući da su od 1. decembra prošle godine već bile uvećane za 10,9%.
Foto: Inofrmer/Pedja Milosavljević
Ministar finansija Siniša Mali
Takođe je najavio vanredno povećanje minimalne zarade u oktobru na 500 evra, dok će od 1. januara minimalac redovno iznositi 551 evro.
- Svako obećanje koje smo dali - ispunili smo. Do kraja 2027. godine ciljamo da penzije u proseku budu 650 evra, minimalna zarada 650 evra, a prosečna plata 1.400 evra - naveo je Mali.
Naglasio je da će povećanje minimalca dovesti do pokrivenosti potrošačke korpe od 111,5%, u poređenju sa 2012. godinom kada je minimalac pokrivao samo oko 60% korpe. Dodao je i da će prosečna plata za decembar u Srbiji biti veća od 1.000 evra.
Foto: Inofrmer/Pedja Milosavljević
Siniša Mali
Ministar je uporedio trenutnu situaciju sa 2012. godinom: tada je svaki četvrti stanovnik bio bez posla, a danas je nezaposlenost rekordno niska — 8,5%.
- Uprkos blokadama i pokušajima da se vratimo u stanje iz 2012, ostajemo posvećeni rastu i razvoju - rekao je Mali.
Dodao je da se ove godine planirao rast BDP-a od 4,2%, ali da će realan rast iznositi oko 2–2,5% - što, kako je rekao, predstavlja usporavanje. Ipak, najavio je da će u narednim mesecima država pojačati aktivnosti kako bi nadoknadila izgubljeno i vratila se na prethodne staze rasta, kada je Srbija, po njegovim rečima, bila treća najbrže rastuća ekonomija u Evropi. Na kraju je ocenio da je cilj blokada širom zemlje da se oslabi domaća privreda i da se naškodi Srbiji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tokom juna meseca najveću prosečnu zaradu imali su zaposleni u sektoru informisanja i telekomunikacija, i to od 326.580 dinara, ukazuju zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Kina ne može da računa na automatsku geopolitičku dobit od američkih kriza, jer se pokazuje da problemi Vašingtona istovremeno otvaraju nove rizike i za Peking.
Ustaški režim u Zagrebu i njihovi mediji toliko su besni jer Evropska komisija nije blokirala 1,5 milijardi evra koji su namenjeni našoj državi da su optužili predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je podelio Evropsku uniju!
Opozicioni analitičar Boban Stojanović gostovao je na televiziji N1 i govorio o izboru budućeg predsedničkog kandidata blokaderske liste za naredne izbore.
Predsednica skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju upozorila je da je od dolaska Aljbina Kurtija na vlast zabeleženo više od 700 napada na Srbe i zatražila snažnu reakciju međunarodne zajednice.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako se za izbore sprema političar blokader Miroslav Aleksić, sa kime se druži pretendent na studentsku listu, profesor Milo Lompar, kakav je javni debakl doživela Đilasova uzdanica Marinika Tepić, na koji način se opušta lažni poliglota, opozicionar Đorđe Stanković, gde se šeta advokat blokader Rodoljub Šabić… i još mnogo toga!
Suđenje takozvanoj vračarskoj grupi nastavljeno je juče u Specijalnom sudu u Beogadu prikazivanjem poruka koje su pripadnici grupe navodno razmenjivali, a u njima je spominjan i bivši kriminalac, a sadašnji rijaliti učesnik Kristijan Golubović, a spominjao ga je navodni vođa grupe Nikola Vušović zvani Džoni sa Vračara.
Porodica Luke Bogićevića (21) iz Šapca, koji je nestao 19. marta ove godine u Novom Sadu, podelila je na društvenim mrežama tužnu vest o tragičnom kraju potrage.
Raketna opasnost prvi put je proglašena u Hanti-Mansijskom autonomnom okrugu – Jugri, jednom od ključnih naftnih regiona Rusije, udaljenom oko 2.000 kilometara od granice sa Ukrajinom.
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin pohvalio je pripadnike Snaga za specijalne operacije tokom sastanka sa generalnim direktorom Kamaza Sergejem Kogoginom u Kremlju, gde se razgovaralo o razvoju vojne opreme te kompanije.
Emitovanje serije "Katarina Velika" na programu Informer TV ponovo je u fokus javnosti vratilo jedno od ključnih poglavlja ruske istorije - pripajanje Krima Rusiji 1783. godine.
Svetislav Bule Goncić je detinjstvo proveo veoma skromno živeći u podrumu Osnovne škole "Prva proleterska brigada" na Dorćolu gde je njegov otac radio kao domar.
Iako vlasnicima može delovati zabrinjavajuće, konzumiranje trave kod pasa u većini slučajeva nije razlog za paniku. Stručnjaci to često objašnjavaju kao "zamensko ponašanje”, koje se javlja kada pas doživljava unutrašnji stres ili konflikt.
Proleće je idealan trenutak da se planira vrt koji će svake godine izgledati sve lepše bez previše rada. Zato se sve više ljudi odlučuje za višegodišnje biljke, jer se one sade jednom, a zatim se same vraćaju svake sezone i unose boju i život u prostor.
Kombinacija mekane kore sa orasima, bogatog krema od žumanaca, keksa i maslaca, kao i vazdušastog šnea sa karamelom na vrhu, čini "bomba" tortu pravim užitkom kojem se teško odoleva.
Granica između zdravog seksualnog odnosa i problema ne zavisi od toga koliko je nešto intenzivno, već od toga da li postoji saglasnost, kontrola i poštovanje između partnera.
Legendarna pevačica Zorica Brunclik otkrila je da je čitava estrada bila uz nju dok je bila lošeg zdravstvenog stanja i istakla je koliko im je zahvalna.
Pevačica Anđela Ignjatović Breskvica nedavno je raskinula sa dečkom Nemanjom, a sada je Zorana Mićanović otkrila da su njih dvoje ove godine planirali svadbu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar