Zabrana mobilnih telefona u školama? Čeka se konačna odluka Ministarstva
Podeli vest
Forum srednjih stručnih škola uputio je apel Ministarstvu prosvete, školama i roditeljima da se uvede potpuna zabrana korišćenja mobilnih telefona tokom nastave i školskih odmora.
U saopštenju se navodi da su telefoni postali "jedan od najvećih uzroka gubitka pažnje učenika na času, slabljenja discipline i pada međusobne komunikacije među decom". Nastavnici upozoravaju i na sve veći porast vršnjačkog nasilja i digitalnog zlostavljanja.
Deca u Srbiji još od predškolskog uzrasta postaju zavisna od video igrica, a mnogi roditelji ne znaju da postoje pet igrica koja dovode život mališana u opasnost.
Na društvenim mrežama u Srbiji pojavio se zabrinjavajući trend među tinejdžerima, gde deca šalju roditeljima fotografije delova kuće, digitalno izmenjene tako da izgleda kao da se u pozadini nalazi nepoznata osoba.
12.10.2025
20:00
- Škola treba da bude prostor učenja, saradnje i međusobnog poštovanja, a ne prostor digitalne zavisnosti - poručuju iz Foruma na čelu sa predsednikom Miloradom Antićem.
Dodatni argumenti
Prema njihovom objašnjenju, zabrana bi imala niz pozitivnih efekata - od veće koncentracije i boljeg uspeha, do jačanja socijalnih veza među učenicima, piše Kurir.
RAPEX sistem za brzu razmenu informacija o nebezbednim proizvodima koji su stavljeni na jedinstveno tržište EU obavestio je o povlačenju sa tržišta popukarne lutke.
30.09.2025
22:05
Učenici bi, kažu, više učestvovali u razgovoru i interaktivnom radu na času, vraćala bi se pažnja i disciplina, a školski odmori ponovo bi postali vreme za druženje i empatiju, umesto za gledanje u ekran.
Obrazloženje predloga za zabranu korišćenja mobilnih telefona u školama
Mobilni telefoni postali su jedan od najvećih uzroka: gubitka pažnje učenika na času, slabljenja discipline, pada međusobne komunikacije i socijalizacije među decom, porasta vršnjačkog nasilja i digitalnog zlostavljanja.
Pozitivni efekti zabrane mobilnih telefona:
Interaktivni rad na času - učenici bi se više uključivali u nastavu, diskutovali i aktivno učili.
Bolja disciplina i pažnja, povećava se koncentracija i radna atmosfera.
Veće znanje - učenici ponovo slušaju nastavnika i jedni druge.
Socijalizacija tokom odmora - vraćaju se razgovor, prijateljstvo, saradnja i empatija. Ukidanjem mobilnih telefona škola bi ponovo postala zajednica živih ljudi, a ne ekrana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Deca u Srbiji još od predškolskog uzrasta postaju zavisna od video igrica, a mnogi roditelji ne znaju da postoje pet igrica koja dovode život mališana u opasnost.
Proruski vojni blogeri izvestili su o ozbiljnom preokretu na ratištu, navodeći da su ukrajinske snage u velikoj meri ponovo preuzele kontrolu nad Kupjanskom, ključnim železničkim čvorištem u Harkovskoj oblasti, o čemu ruski generali nisu obavestili ruskog predsednika Vladimira Putina.
Srbija je na pravom putu, a u budućnosti treba da obezbedi vrhunsko obrazovanje na fakultetima u saradnji sa vodećim univerzitetima širom sveta i izgradi data centre kako bi bila konkurentna na međunarodnom nivou, izjavio je američki profesor ekonomije, akademik i svetski priznati geopolitički analitičar Džefri Saks u intervjuu koji je vodio ministar finansija Srbije Siniša Mali.
Nenada Rašića, Kurtijevog slugu, napustila je i Gordana Mihajlović, jedini kandidat za poslanika na vanrednim parlamentarnim izborima iz Zubinog Potoka ispred njegove stranke Za slobodu, pravdu i opstanak.
Izraelski istoričar Gideon Grajf izjavio je danas da se u Srebrenici desio zločin tokom ratnih dejstava devedesetih, ali da to nije bio genocid, dodajući da su Srbi optuženi za zločine koje nisu počinili.
Viši sud u Beogradu osudio je danas Nemanju Šućurovića (42) na 14 godina zatvora jer je kontinuirano zlostavljao 50-godišnju vanbračnu suprugu u njenom stanu, što je za posledicu imalo njenu smrt 21. juna 2024. godine.
Aleksandar P. (40) iz Beograda, koji je uhapšen u velikoj akciji policijskih službenika UKP-SBPOK u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu kao organizator kriminalne grupe koja je sumnjiči da je imala velike laboratorije za uzgoj marihuane ima krcat dosije a dobro je poznat i javnosti.
Policija Crne Gore objavila je fotografije muškarca za kog se sumnja da je mogući napadač na Podgoričanina Đ. V., koji je 11. decembra ranjen u blizini Stare Varoši.
U jednoj istorijskoj hrišćanskoj crkvi u Lubečku, Nemačka, tokom božićne službe zabeležen je incident koji je izazvao buru komentara na društvenim mrežama.
Sibir se suočava sa ekstremnim vremenskim uslovima, dok temperature u pojedinim delovima Jakutije dostižu i –56 stepeni Celzijusa, što ovaj region trenutno čini najhladnijim mestom na svetu.
Tridesetšestogodišnji muškarac preminuo je nakon što je brutalno pretučen tokom masovne tuče u kojoj je učestvovalo više od 20 osoba, u noći između srede i četvrtka, u rumunskom gradu Blaželu, saopštilo je Tužilaštvo pri Tribunalu u Sibiju.
Na savremenom bojištu u Ukrajini, na kojem sve više dominiraju bespilotne letelice i izviđačko-napadni dronovi, sve češće se pojavljuju propagandni snimci čija je svrha psihološki pritisak i diskreditacija protivnika.
Dok se sve češće govori o nepotizmu i privilegijama u filmskoj industriji, zaboravlja se da su mnoge najveće svetske zvezde do uspeha stigle potpuno same.
U Jakutsku, glavnom gradu Republike Saha u istočnom Sibiru, pre nekoliko dana zabeležena je ekstremno niska temperatura od -45°C, dok su u okolnim područjima, poput Tatinskog Ulusa, zabeležene još niže vrednosti, čak -52°C.
Film bivšeg rijaliti učesnika Lazara Čolića Zole inspirisan porodicom Kulić ponovo je onlajn, a on poručije da neće odustati od prikazivanja uprkos pretnjama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar