VELIČA JASENOVAC, POZIRA U NACISTIČKOJ UNIFORMI: Ko je Velimir Bujanec koji godinama seje mržnju po Hrvatskoj?
111. 01. 2026. u 19:20
211. 01. 2026. u 19:20
Nenad Kostić
Vesti
Đedović Handanović je rekla da Srbija, posle izgradnje gasne interkonekcije sa Bugarskom, nastavlja da diversifikuje svoje rute snabdevanja, gde je jedan od prioriteta izgradnja gasovoda ka Severnoj Makedoniji.
- Razgovarali smo danas o našim dinamičkim planovima i cilj nam je da gasna interkonekcija Srbija-Severna Makedonija bude završena krajem 2027, kako bi već početkom 2028. bila operativna. Za oko 144 kilometra gasovoda na teritoriji Srbije, vrednost investicije procenjena je na oko 153 miliona evra, a deo sredstava predviđen je i u budžetu za 2026. godinu. Plan je da dobijemo građevinsku dozvolu sredinom 2026. i da odmah nakon toga počnemo izgradnju - rekla je Đedović Handanović na konferenciji za novinare posle sastanka sa delegacijom Severne Makedonije.
Ona je rekla da je planirani kapacitet gasne interkonekcije sa Severnom Makedonijom oko 1,5 milijardi kubnih metara gasa, a da je planirano da ide trasom Orljane-Leskovac-Vranje-državna granica.
- Kapacitet gasne interkonekcije sa Bugarskom je 1,8 milijardi kubnih metara godišnje i sa završetkom interkonekcije sa Severnom Makedonijom, kao i planirane interkonekcije sa Rumunijom, čiji kapacitet će biti između 1,6 i 2,5 milijardi kubnih metara, imaćemo potpuno diversifikovano snabdevanje gasom u narednih nekoliko godina. Cilj je da imamo što više opcija za snabdevanje gasom, da ne zavisimo od samo jednog snabdevača, i da imamo veću bezbednost i bolju pregovaračku poziciju u smislu cena i kapaciteta - navela je Đedović Handanović.
Jedna od tema sastanka bilo je snabdevanje naftnim derivatima, gde je razgovarano o mogućnosti da se deo potreba, pre svega za jug Srbije, pokrije iz Severne Makedonije, koja bi dala i logističku podršku u drumskom i železničkom transportu.
- Nadam se da će ruski partneri naći prihvatljivo rešenje da NIS nastavi da radi, da sirova nafta stiže u Srbiju i da se prerađuje u našoj rafineriji. Mi smo postavili rok do 15 januara 2026. i država će uzeti stvari u svoje ruke ako do toga ne dođe - navela je Đedović Handanović.
Ona je rekla da je razgovarano i o saradnji i zajedničkom nastupu u okviru Energetske Zajednice, posebno na temi uvođenja Mehanizma prekograničnog prilagođavanja cena ugljenika (CBAM).
- Dogovorili smo se da delujemo koordinisano po ovom pitanju i da tražimo odlaganje uvođenja CBAM. Smatramo da postoje opravdani razlozi za to, koje su prepoznali i evropski operateri. Tržišta energije u regionu nisu još spojena sa evropskim, a postoje i nedorečenosti i kad je u pitanju tranzitna energija i emisioni faktori. Pisma svih ugovornih strana ka Energetskoj zajednici biće poslata sledeće nedelje, kako bismo nastavili dijalog sa Evropskom komisijom, što je važno i za Srbiji i Severnu Makedoniju, ali i za druge ugovorne strane - navela je ona.
Božinovska je rekla da je interkonektor sa Srbijom ključni projekat koji će otvoriti Severnu Makedoniju ka novim izvorima gasa i ojačati regionalnu energetsku stabilnost.
- Ovo je i jedan od najvažnijih regionalnih infrastrukturnih projekata – važan ne samo za Severnu Makedoniju i Srbiju, već i za celu Evropu. Ovom novom energetskom vezom obe države dobijaju pristup alternativnim izvorima i rutama, a Evropa dobija snažniji i bolje povezan Balkan. Zato insistiramo na ubrzanoj koordinaciji između institucija i operatora, jer nas svaki dan približava većoj sigurnosti za građane i privredu. Imamo završene studije, usaglašenu rutu, podršku evropskih partnera i jasnu dinamiku realizacije. Naš cilj je da interkonektor postane realnost u najkraćem mogućem roku. Koordinisana akcija za izgradnju je već u toku. Zajedno ćemo raditi na tome da interkonektor što pre postane realnost - rekla je Božinovska.
Nakon održanog sastanka u Skoplju u oktobru, u okviru posete makedonske delegacije Beogradu danas je održan i sastanak radne grupe za projekat gasne interkonekcije Srbija-Severna Makedonija, na kojem je dogovoreno da se delegacije sastaju redovno na par meseci kako bi se pratila dinamika projekta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na televiziji Pink završeno je prvo ovogodišnje izdanje emisije "Hit tvit". Voditeljka Verica Bradić sa svojim gostima analizirala je događaje koji su uzdrmali planetu.
11.01.2026
23:40
Blokaderski glumac Dragan Bjelogrlić ponovo je iskoristio priliku da se, preko hrvatskih medija, obračuna sa sopstvenom državom i narodom, nastavljajući kontinuitet svojih političkih nastupa usmerenih isključivo protiv Srbije.
11.01.2026
20:02
Nikada neće doći do proširenja Evropske unije, smatra zamenik predsednika SRS Aleksandar Šešelj.
11.01.2026
23:01
Ana Brnabić je gostujući u emisiji Hit Tvit oktila kako su blokaderi rušili državu godinu dana.
11.01.2026
22:45
Čestitka blokadera s Filozofskog fakulteta u Beogradu povodom Dana Republike Srpske bila je dovoljna da blokaderi i plenumaši pokažu svoje pravo lice i konačno priznaju - mrzimo sve što je srpsko i radimo protiv Srbije!
11.01.2026
22:15
Članovi Crvenog tima večeras su u Exatlonu kroz suze ispratili saigrača Marka Milovanovića koji ih je "razneo" svojim dirljivim govorom.
11.01.2026
22:54
U petoj epizodi najvećeg sportskog rijalitija na svetu došla je na red na eliminacija prvog takmičara.
11.01.2026
22:14
Takmičar Plavog tima u Exatlonu Andrej Bedić otkrio je da učenje srpskog jezika je jedna od prepreka koju još uvek pokušava da savlada, kao i da je doneo odluku da se sa Dominikane vrati kao pobednik.
11.01.2026
19:53
Učesnik najvećeg sportskog rijaliti programa na svetu Exatlona Jovan Radulović Jodžir stekao je brojne fanove na ovom takmičenju, a mnogi ne znaju da njegov mlađi brat Luka (27) mami uzdahe svojim izgledom.
11.01.2026
18:03
Učesnica Exatlona Milica Balać, iako dolazi iz sveta timskih sportova, ulazi u najveći sportski rijaliti na svetu kao individualac odlučan da pokaže maksimum i izbori pobedu.
11.01.2026
16:41
Danas je za Informer TV u emisiji Rat uživo – Odjeci govorio ekskluzivno ambasador Kube Pavel Orensi Dijaz Enandes.
11.01.2026
19:15 >> 20:29
Večeras, u 18.40, uživo na Informer TV, emisija Rat uživo – Odjeci donosi ekskluzivni razgovor sa ambasadorom Kube Pavelom Orensiom Dijazom Enandesom.
11.01.2026
14:52 >> 15:00
Ne propustite novi epizodu emisije "Na merama"!
10.01.2026
10:48
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
09.01.2026
18:36
Pre četiri godine, holandski istražitelji pronašli su deo plena ukradenog tokom spektakularne pljačke na sajmu umetnosti i antikviteta TEFAF, za koju se sumnjalo da su je izveli pripadnici grupe Pink Panteri iz Srbije.
11.01.2026
22:45
Zoran Marjanović koji je optužen da je 2. aprila 2016. na nasipu u Crvenki kod Borče ubio suprugu, pevačicu Jelenu Marjanović, u petak bi posle skoro dva meseca ponovo trebalo da sedne na optuženičku klupu Višeg suda u Beogradu.
11.01.2026
22:07
U beranskom selu Šekular 26.decembra, pronađeno je telo mladića u džaku, a nakon obdukcije utvrđen je identitet i reč je o državljaninu Dagestana, odnosno Ruske Federacije - K.I.A. (25).
11.01.2026
19:28
L.P. (19) i Đ.J.(35) uhapšeni su zbog sumnje da su izvršili krivično delo - teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja, tako što su izazvali nesreću u Kraljevu u kojoj su povređene dve devojke i sada im preti kazna zatvora do tri godine.
11.01.2026
17:06
Devojka (23) zadobila je teške telesne povrede u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila danas nešto pre 18 časova u Kumodraškoj ulici, na teritoriji opštine Voždovac.
11.01.2026
19:09
11.01.2026
22:05 >> 22:16
Američki ambasador u Izraelu izjavio je da bi svrgavanje vlasti u Teheranu značilo i kraj oružanih grupa Hamas, Hezbolah i Huti koje podržava Iran, poručivši da bi takve promene otvorile put obnovi iranskog društva, rekao je Majk Hakabi.
11.01.2026
23:00
Vlasnici prodavnice seksualnih igračaka iz Toronta ostali su zatečeni kada su, otvarajući dva vraćena paketa, pronašli pisma američkog Pentagona u kojima im se poručuje da prestanu sa slanjem seksualnih pomagala u Bahrein, prenosi CTV News.
11.01.2026
22:40
Grupa evropskih zemalja, predvođena Nemačkom i Velikom Britanijom, priprema koordinisani vojni odgovor na Arktiku kako bi se suprotstavila mogućim američkim pokušajima da pripoje Grenland, prenosi Blumberg.
11.01.2026
22:10
Veliki šumski požari haraju delovima argentinske Patagonije, uništivši više od 5.500 hektara šume i izazivajući evakuaciju hiljada ljudi, saopštile su vlasti u provinciji Čubut.
11.01.2026
21:40
Vlada Srbije donela je odluku o dodeli priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina, čime je 21 umetnik i kulturni radnik ostvario pravo na doživotno mesečno primanje u visini prosečne zarade, saopštilo je Udruženje dramskih umetnika Srbije.
11.01.2026
11:19
Glumica Olivera Viktorović (62) priznala je da je nudista i otkrila je da je to postala sasvim slučajno zbog zdravstvenih problema koje je imala sa jajnicima.
11.01.2026
15:01
Filmovi iz serijala "Lude godine" snimani su na različitim lokacijama širom Beograda i Srbije, a neka od tih mesta ostala su autentična i danas.
11.01.2026
10:32
Pevačice Sabrina Salerno, Samanta Foks i Kim Vajld su osamdesetih godina važile za najveće seks bombe u svetu, a veliku popularnost imale su i u Srbiji.
11.01.2026
12:31
Vukašin Jovanović je sin našeg proslavljenog glumca Dubravka Jovanovića koji se osamdesetih godina prosalvio ulogom Matića u seriji "Sivi dom" koju je obožavala cela Jugoslavija.
11.01.2026
09:12
U vreme kada su računi za električnu energiju sve veći, pravilno podešavanje bojlera može doneti značajne uštede.
11.01.2026
19:40
Škembići u saftu su pravi klasik domaće kuhinje, bogati i aromatični, savršeni za zimske dane.
11.01.2026
21:40
Ako želite da vaša terasa postane pravi raj boja dok drugi još uvek čekaju proleće, posadite ovo cveće pre Svetog Jovana.
11.01.2026
20:20
U zrelim godinama, miran život dvoje komšija prekinula je neočekivana ljubav, stavljajući Milana i Anu pred tešku emotivnu i moralnu dilemu.
11.01.2026
17:00
WhatsApp bi uskoro mogao biti pod strožim nadzorom EU i suočen s kaznama ako ne poštuje pravila Zakona o digitalnim uslugama (DSA).
11.01.2026
22:20
Voditeljka Bojana Lazić podelila je niz fotografija u bikiniju sa kratkog odmora iz Dubaija.
11.01.2026
20:42
Voditeljka Dea Đurđević objavila je fotografiju sa kolegom, zbog koje javnost bruji o tome da je Dea otišla na trudničko bolovanje.
11.01.2026
19:32
Pevačica Vera Matović oštro je reagovala na izjavu koleginice Nade Topčagić da je operisana i poručila da pronađe njenog doktora.
11.01.2026
18:41
Pevačica Mina Kostić otkrila je kako je izgledao njen prvi kontakt sa dečkom Kasperom i da je loši komentari na račun njihove veze ne dotiču.
11.01.2026
17:59
Pevačica Neda Ukraden otkrila je kako će zauvek žaliti što nije rodila još jedno dete.
11.01.2026
17:09
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar