• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

23.01.2026

18:50

U Davosu se govorilo o veštačkoj inteligenciji: Preti da zameni radnu snagu - mladi će biti na udaru

Shutterstock

Vesti

U Davosu se govorilo o veštačkoj inteligenciji: Preti da zameni radnu snagu - mladi će biti na udaru

Podeli vest

Direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgijeva je upozorila da će veštačka inteligencija kao cunami pogoditi tržište rada, a mladi će najviše biti na udaru.

Tokom zatvaranja Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, direktorka MMF-a istakla je da očekuje da će narednim godinama u razvijenim ekonomijama 60 odsto radnih mesta biti poboljšano, eliminisano ili transformisano zahvaljujući AI, a ovaj proces će pogoditi 40 odsto poslova na globalnom nivou.

Foto: Shutterstock

Veštačka inteligencija

"Srednja klasa će biti pogođena"

Ona je sugerisala da je u razvijenim ekonomijama jedno od 10 radnih mesta već na neki način promenjeno pod uticajem veštačke inteligencije, što će verovatno dovesti do pritisaka na rast plata ovih radnika.

Prema rečima Georgijeve, AI će izbrisati mnoge poslovne pozicije koje su tradicionalno zauzimali mlađi radnici. 

Ljudi čiji poslovi nisu direktno promenjeni veštačkom inteligencijom će takođe osetiti posledice, pošto bi njihove plate mogle da padnu ako njihova produktivnost ne bude povećana.

- Srednja klasa će, neizbežno, biti pogođena - napomenula je Georgijeva.

Dolaze velike promene

Izvršni direktor kompanije za razvoj veštačke inteligencije Antropik Dario Amodei upozorio je ranije u Davosu, da nakon jedne do pet godina tržište rada više neće moći da se prilagođava eksponencijalnom rastu sposobnosti AI modela.

On ocenjuje da vlade i ekonomski kreatori politika još uvek ne shvataju u dovoljnoj meri razmere promena koje dolaze, dodajući da je iznenađen koliko se malo ozbiljne ekonomske analize trenutno sprovodi čak i među vodećim ekspertima, piše Tanjug.

Foto: Shutterstock

AI alati

Neki poslovi se gase, a novi nastaju

Takođe u Davosu, o veštačkoj inteligenciji govorio je i direktor kompanije Gugl dipmajnd Demis Hasabis.

On je izjavio kako će u narednim godinama pojedini poslovi, posebno na početnim pozicijama, verovatno biti pogođeni automatizacijom, ali će istovremeno nastajati novi, često vredniji i kreativniji oblici rada. 

Današnji AI alati su izuzetna prilika za studente i mlade profesionalce, smatra Hasabis, ali i naglašava da ovladavanje tim tehnologijama može biti vrednije čak i od klasičnih pripravničkih programa.

BONUS VIDEO

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Informer TV obara rekorde: Hvala vam što nam verujete
Live TV

Informer TV obara rekorde: Hvala vam što nam verujete

U prvom delu dana, kada su pojedini evropski parlamentarci, predvođeni Toninom Piculom, boravili u Beogradu, a dešavanja u Narodnoj skupštini Srbije bila u fokusu javnosti, Informer televizija bila je i na licu mesta, kao i ubedljivo najgledaniji izbor građana Srbije.

23.01.2026

14:27

Šešelj otkrio: Naši susedi povlače priznanje Kosova?
Live TV

Šešelj otkrio: Naši susedi povlače priznanje Kosova?

Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru govorio je o Davosu, govoru američkog predsednika Donalda Trampa, ali i o prodaji Naftne industrije Srbije i benefiti koje će naša zemlja imati od toga.

22.01.2026

11:24

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set