Od danas veće plate u Srbiji: Evo kome na račun stiže uvećana cifra (TABELA)
Podeli vest
Više od pola miliona zaposlenih u javnom sektoru dobiće povišicu od danas, 1. februara, kada bude isplata zarada!
Povećanje od 5,1 odsto znači da će na račune nastavnika, lekara, policajaca i ostalih zaposlenih u državnoj službi, u proseku leći između 4.000 i 15.000 dinara više, zavisno od radnog mesta i sektora u kom rade.
Nekada smo zaostajali za BiH sa platom, a danas imamo i do 170 evra veću prosečnu platu, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić iz Palate Srbije.
Prosečna oktobarska neto plata u Srbiji iznosila je 110.670 dinara, podaci su Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
26.12.2025
18:24
Povećanje je najavljeno i usledilo je od 1. januara 2026. godine, a kako januarska plata svim zaposlenima u javnom sektoru leže početkom februara, oni će zapravo sa februarskim isplatama početi da primaju ovo uvećanje.
Koliko iznose plate sa povećanjima?
Sa novim obračunom, plata nastavnika u osnovnim i srednjim školama biće 112.442 dinara. Prosečna zarada medicinske sestre sa oko 91.000 dinara povećana je na 95.576, a osnovna primanja lekara specijaliste iznosiće više od 177.000 dinara.
U poslednjih 13 godina plate u Srbiji su se utrostručile, pokazaju najnoviji izveštaji Ministarstva finansija.
05.12.2025
12:01
Prema podacima Ministarstva odbrane, zarada profesionalnih vojnih lica trenutno iznosi od 111.739, koliko iznosi plata razvodnika, do 322.852 dinara, koliko primaju generali. Za njih će povećanje od 5,1 odsto značiti i veću zaradu za 5.698 dinara za razvodnika, do 16.465 dinara za generale.
Foto: Shutterstock
Dinari
Plan je da prosečna plata u Srbiji do kraja 2027. godine dostigne 1.400 evra, a ovo povećanje je jedan od ključnih koraka ka tom rezultatu.
Kolike će biti plate posle povećanja
Zanimanje
Plata ranije (u dinarima)
Plata u januaru 2026. (u dinarima)
nastavnik
106.986
112.442
razredni starešina
119.878
125.991
lekar opšte prakse
134.565
141.427
medicinska sestra
90.939
95.576
doktor specijalista
168.520
177.114
policajac
89.910
94.495
službenik
124.564
130.916
razvodnik u vojsci
111.739
117.437
general
322.852
339.317
Najviše prosvetarima
O povišicama za zaposlene u javnom sektoru nedavno je govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, istakavši da zbog velike ekonomske štete nanete višemesečnim blokadama, koja se meri milijardama, nije bilo moguće veće povećanje od 5,1 procenat.
Prema njegovim rečima, zaposleni u prosveti i zdravstvu imali su lane velika kumulativna povećanja.
- Povećanje plata u javnom sektoru će biti 5,1 odsto - velika vest. Da smo imali veću stopu rasta, išlo bi i do sedam odsto. Velika je ekonomska šteta, teško je to izračunati, ali je svakako reč o milijardama evra. Novom povišicom će prosvetni radnici, s povećanjem (iz prošle godine) od 11 odsto, plus pet u martu, plus pet u oktobru, pa 5,1 sada, kumulativno dobiti povećanje od 28,6 odsto. Zdravstveni radnici su imali povećanje od osam, plus pet, plus 5,1 koje će sada dobiti, to je 19,2 odsto kumulativno povećanje - rekao je Vučić.
Foto: Shutterstock
Više plate u javnom sektoru
Ministar finansija Siniša Mali takođe je poručio je da država ispunjava sva data obećanja, da imamo novca na računu, kao i rekordne devizne rezerve.
- Plate u javnom sektoru su povećane za 5,1 odsto. Prosečna plata za decembar prošle godine, kada izađe zvanična statistika, prvi put će preći 1.000 evra. Cilj nam je da nam raste BDP, da rastu plate i penzije, da ljudi jednostavno osećaju boljitak i od toga nećemo odustati - rekao je on.
Ocenio je da je uprkos izazovima, Srbija lane zadržala pozitivnu stopu rasta.
- Imamo rekordno visoku zaposlenost, a rekordno nisku nezaposlenost, samo 8,2 odsto. Fabrike se i dalje otvaraju. Rastu nam plate, penzije, minimalna zarada. Imamo rekordne rezerve zlata, rekordne devizne rezerve, a devizni kurs je ostao stabilan - zaključio je Mali.
Leže i veći minimalac
U Srbiji je od januara, pored plata u javnom sektoru, porasla i minimalna zarada.
Podsetimo, minimalna zarada u Srbiji vanredno je povećana od 1. oktobra ove godine za 9,4 odsto, što znači da je sa 53.592 dinara (457 evra) povećana na 500 evra ili 58.630 dinara.
Naredno povećanje minimalca od 10,1 odsto usledilo je od 1. januara 2026. godine, pa će oni koji rade za minimalac u februaru primiti zaradu u iznosu 371 dinar po radnom satu, to jest 550 evra.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nekada smo zaostajali za BiH sa platom, a danas imamo i do 170 evra veću prosečnu platu, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić iz Palate Srbije.
Ugledni ruski bloger Pavliv objavio je informaciju da je novac koji je Mađarska zaplenila u Budimpešti, a koji je navodno tranzitirao iz Austrije u Ukrajinu, bio zapravo novac nemačke službe BND koji je trebalo da završi u Srbiji, namenjen za rušenje vlasti.
Vladimir Jevtić, nastavnik u srednjoj školi u Bajinoj Bašti, aktivni promoter lažnog genocida u Srebrenici, visoko je rangiran na blokaderskoj listi Ujedinjeni za Bajinu Baštu na lokalnim izborima 29. marta, otkriva Informer.
Ugledni ruski bloger Pavliv objavio je snimak u kom otkriva detaljne informacije o tome kako je novac koji je Mađarska zaplenila u Budimpešti, a koji je navodno tranzitirao iz Austrije u Ukrajinu, bio zapravo novac nemačke službe BND koji je trebalo da završi u Srbiji, namenjen za rušenje vlasti.
Podrška Milošu Vučeviću! Najoštrije osuđujem list „Danas“! List „Danas“ danima vrši pripremu atentata na predsednika SNS, i bivšeg predsednika Vlade Srbije, Miloša Vučevića, tako što novinari tog antisrpskog lista, prate kretanje predsednika SNS, štićene ličnosti, Miloša Vučevića i članova, njegove porodice i njegovog obezbeđenja.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Književnik Dragoslav Bokan i marketinški stručnjak Nebojša Krstić gostovali su u emisiji "Info jutro" na televiziji Informer. Oni su govorili o nabavci supersoničnih raketa iz Kine, kao i o Hrvatskoj i blokaderima.
Dete (13) teško je povređeno u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila 11. marta u Dubrovčanu, kada je prilikom izlaska iz školskog autobusa izgubio ravnotežu i polo, a točak autobusa mu prešao preko noge.
Tužilaštvo u Pančevu pokrenulo je istragu protiv osumnjičenih I.S. iz Pančeva i Rumuna A.F.G. sa boravištem u Vršcu, zbog sumnje da su kao saizvršioci učestvovali u trgovini ljudima.
Stravičan požar izbio je jutros oko 5 časova u mestu Stubline kod Obrenovca kada je nastradao muškarac Zoran J. (79), a nakon ragedije u dvorištu porodične kuće zgariše čuva pas.
Mađarski premijer Viktor Orban osudio je ukrajinsku blokadu naftovoda „Družba“ i najavio održavanje mirovnog marša u znak protesta protiv politike Ukrajine.
Švedska je objavila snimke zaplene tankera u vodama kod Treleborga koji je plovio pod zastavom Komorskih ostrva, a za koji se tvrdi da je prevozio rusku naftu.
Deset osoba uhapšeno je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima zbog objavljivanja lažnih video-snimaka o navodnim vazdušnim napadima dronovima, prenosi list Halidž tajms.
Gledaoci širom Srbije prikovani su za ekrane uz hit seriju "Katarina Velika" na Informer TV, prateći neverovatan životni put najmoćnije žene u istoriji Rusije.
Gabi Svjerževski ima naviku da grize nokte još od svoje osme godine, a ove godine joj se desila neverovatna komplikacija, koja je umalo koštala života.
Psi su po prirodi radoznali i vole da skupljaju predmete koji im privuku pažnju, a čarape su često pri vrhu tog spiska. Snimak zlatnog retrivera je postao viralan baš zbog toga.
Gugl Maps dobio je veliku nadogradnju koja donosi novu funkciju nazvanu Immersive Navigation. Ona omogućava vozačima da tokom vožnje vide okruženje u 3D prikazu, umesto u klasičnoj 2D mapi.
Zbog saobraćajne nesreće u kojoj su poginuli Neda P. (19) i Mihajlo S. (18), događaj "Veče 90-ih i 2000-ih", koji je trebalo da bude održan večeras, odložen je.
Nina Đogani, ćerka Đoleta Đoganija i Anabele Atijas, otkrila je da se nedavno odlučila na operaciju nosa jer joj je na slikama izgledao veći nego što jeste.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar