• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: B. S.

07.03.2026

16:00

Nacionalni paviljon Srbije biće gotov do decembra: Ovo su svi detalji  (FOTO)

ANA PAUNKOVIĆ/Tanjug

Vesti

Nacionalni paviljon Srbije biće gotov do decembra: Ovo su svi detalji (FOTO)

Podeli vest

Ministar finansija Siniša Mali obišao je radove na izgradnji Nacionalnog paviljona Srbije na Ekspo kompleksu u Surčinu i tom prilikom rekao da je ovaj paviljon centralni objekat Ekspa.

- Zgrada će biti svetsko čudo koje ostaje generacijama koje dolaze. Na pravi način biće predstavljena i oživljena dela Nadežde Petrović, Save Šumanovića i svega onoga što su uradili Tesla i Pupin. Na paviljonu ćemo predstaviti svoju kulturu i identitet. To je naša nacionalna predstava, naš nacionalni pokazatelj svega što imamo da ponudimo i posetiocima i građanima Srbije, da na pravi način ukažemo i na našu istoriju, na naš identitet, na našu kulturu - rekao je on i dodao:

- Objekat je impresivan, ima oko 17.000 kvadrata i visok je 45 metara, dakle, nešto što će dominirati Ekspom. Očekujem da će biti jedan od najposećenijih tokom manifestacije.

Kako kaže Siniša Mali, objekat će biti zaista impozantan i neviđen do sada.

- Građevinski radovi trebalo bi da se završe najkasnije do decembra ove godine, da bi se onda prešlo na uređivanje unutrašnjosti. A sve treba da bude spremno za 15. maj, kada otvaramo Ekspo 2027 - istakao je Mali.

Izgleda impresivno

On je dodao da je to prilika da na pravi način predstavimo svoj identitet.

- Ovo je građevina koja će ostati generacijama koje dolaze. Impresionira ideja da nema glavnog - već četiri ulaza, što je prijemčivije za sve posetioce. Svakako će dominirati Ekspom - rekao je ministar Mali.

Veliki radovi za metro ove godine

Kako je istakao ministar Siniša Mali, drugi veliki projekat koji je u toku i gde će građani videti velike radove ove godine, jeste izgradnja metroa.

- Jedino bih metro mogao da uporedim po složenosti posla sa projektom Ekspa - napomenuo je Mali.

 

Ministar je dodao da je Ekspo najveći događaj u istoriji naše zemlje, očekuje se da će učestvovati više od 130 zemalja, a da će izložbu videti tri do četiri miliona posetilaca.

- Imaćemo 11 velikih hala i mnoštvo drugih objekata koji se polako završavaju. Najveći projekat koji smo ikada uradili, a krenuli smo 2023. i sve ćemo uraditi u roku. Paviljon zgrada koji obilazimo biće simbol kulturne slike Srbije - objasnio je Mali.

Ministar finansija je istakao da se jedino kasni u izgradnji Nacionalnog stadiona.

- Radovi na tom objektu kasne nekoliko meseci zbog objektivnih razloga, podzemnih voda i mnogih problema koji su se javili tokom pripremnih radova. Trudimo se da se sve ubrza. Trenutno oko 4.500 radnika radi na celom gradilištu, kao i 500 mašina. To je najveće gradilište u ovom delu Evrope - istakao je on.

 

 

Kako je naveo, uprkos svemu tome, uveliko se u Surčinu gradi pravi mali grad.

- Izuzetno je izazovno i teško koordinisati sve te ljude i mašine jer su nam rokovi vrlo kratki - objasnio je Siniša Mali.

Napomenuo je da do decembra ove godine moramo da predamo ključeve svih paviljona učesnicima Ekspa.

Mere za povećanje cena energenata

Siniša Mali je najavio da će država na pravi način reagovati, kako bi za građane i privredu ublažila negativan uticaj povećanja cena energenata u svetu i poručio da nema razloga za brigu. U vezi s ratom na Bliskom istoku, zbog koga i Evropi i svetu preti energetska kriza, kao što je najavio, ministar Mali je razgovarao s predsednikom Aleksandrom Vučićem.

- Ja ne očekujem ove nedelje velike pomake kada je cena derivata u pitanju, s obzirom na to da već postoje zalihe koje se troše, ali bi već naredne nedelje to mogao biti problem budući da je, čuli ste, proizvodnja prirodnog gasa prestala na Bliskom istoku, a i veliki je problem kako transportovati naftu, dakle, ogroman je šok na energetskom tržištu - rekao je Mali.

- Uskoro će biti završeno i 1.500 stanova za učesnike, kao i privatni hotel sa više od 400 soba. Imaćemo i prugu koju gradimo od Prokopa, preko Zemun Polja do Aerodroma "Nikola Tesla" i do stadiona u Surčinu. Potom ćemo 2028. godine tu prugu produžiti do Obrenovca - naveo je Mali.

Četiri ulaza

Dušan Jovović, autor Nacionalnog paviljona, odabrao je kao formu temu svetlosti.

- Arhitektonski i po likovnoj formi osmišljen je kao paviljon svetlosti. Unutra je upisan krst, a izložba će biti postavljena na četiri nivoa, koja slave srpsku kulturu i umetnost, a počivaju na delima Nikole Tesle, Pupina, Milankovića. Takođe, imaće četiri ulaza, sa sve četiri strane sveta, što je simbol gostoprimstva i otvorenosti Srbije - istakao je on i dodao da na ovom projektu trenutno radi više od 300 ljudi.

On je naveo da će ova građevina biti impresivna i strancima.

BONUS VIDEO

 

 

 

 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Netanijahu uvukao Trampa u rat
Live TV

Netanijahu uvukao Trampa u rat

Profesorka doktorka Radmila Tonković, akademik, Sreten Egerić, pukovnik u penziji i Žarko Rakić, spoljnopolitički komentator gostujući u Info jutru komentarisali su napad Amerike i Izraela na Iran.

06.03.2026

11:55

Ko to pravi haos u Srbiji?
Live TV

Ko to pravi haos u Srbiji?

Aleksandar Šešelj, zamenik predsednika SRS i Borko Kašanski, glavni urednik Srpskog telegrafa gostujući u Info jutru komentarisali su situaciju na političkoj sceni Srbije.

06.03.2026

11:36

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set