Danas se na predstavljanju nacionalne strategije "Srbija 2030" u Palati Srbije obratila i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i tom prilikom istakla da neće biti nestašice nafte, kao i da je neophodno rekonstruisati čak 1.000 kilometara dalekovoda.
Kako je istakla Đedović Handanović, 30 odsto svih najavljenih ulaganja u ovom planu je ulaganje u energiju.
- Moraćemo da ulažemo više, da bi se osećali sigurnije i bezbednije, da omogućimo privredni razvoj, novih tehnologija, AI. Sve to je nemoguće bez energije. Ratovi se vode zbog energije i gasa, a naš sistem je napravljen 70-ih godina, i posle toga je vrlo malo ulagano. Mi smo to počeli da menjamo, napravili smo Balkanski tok, termo-blok u Kostolcu, ali to je sve ništa u odnosu na ono što nas tek čeka. Zato moramo mnogo više da radimo, da budemo odgovorniji. 30 odsto svih ulaganja u ovom planu je u energiju - kazala je ona.
Naglasila je da se sada pravi telo za uspostavljanje nuklearnog programa, koja će nam biti neophodna u budućnosti.
- Mi moramo imati 60 odsto više proizvodnih kapaciteta imati nego što sada imamo. Ne sme dolaziti do prekida kada padne sneg, moramo jačati mrežu u celoj zemlji, rekonstruisati sve. Čak 1.000 kilometara dalekovoda, moramo ulagati u industrijske zone, u Šapcu, Leskovcu, Inđiji, da bi mogli da jačamo privredu i privredni rast - rekla je ministarka.
Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike
Ministarka Dubravka Đedović Handanović
Neće biti nestašice nafte
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da neće doći do nestašice nafte, bez obzira na ratni sukob, kao i da već sada imamo 418.000 tona dizela.
- Što se tiče nafte, neće biti nestašice nafte i naftnih derivata, bez obzira na ratni sukob. Biće teška situacija za Ministarstvo finansija i Vladu, ali neće biti problema sa tim. Imamo 418.000 tona dizela, što je dovoljno za 74 dana. Benzina imamo 94.860 tona, dovoljno za 71 dan, imamo u našim skladištima. Spremali smo se, vodili smo računa oko NIS. Mi imamo rezerve, samo što ja ne volim kad trošimo rezerve. Kad trošiš rezerve moraš da ih popuniš što pre. mazura imamo 89.484 tone što je dovoljno za tačno 159 dana, kerozina, što je najveći problem u svetu, tu će vojska morati da interveniše ako bude išlo loše, a bez vojske imamo 16.123 tone, što je dovoljno za redovno funkcionisanje našeg avio saobraćaja za čak 31 dan - rekao je Vučić.
Foto: Foto: Peđa Milosavljević
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Srpski deo rezervi je pun
Kako predsednik ističe, Srbija ima 400 miliona kubnih metara rezervi, što je za 200 više od Rusije.
- Što se tiče gasnih rezervi, Banatski dvor je pun do čepa, srpski deo rezervi je pun, oko 400 miliona kubnih metara, mislim da Rusi imaju 200 i nešto. U Mašarskoj u našem skladištu imamo još 150 miliona. Od 2028. do 2035. uložićemo najmanje 14,4 milijarde u energetiku i to neće biti dovoljno, pretpostavljam da će morati da bude više. U proizvodne kapacitete uložićemo 6,5 milijardi evra, posebno gasne elektrane - rekao je Vučić.
On je istakao da je cilj da budemo transferna zemlja i da zarađujemo na transferu u druge zemlje.
- Obezbedićemo dodatnih jedan gigavat proizvodnje električne energije iz gasa, a podsticaćemo i privatnu inicijativu, samo tu ima jedna stvar. može privatno-javno partnerstvo, može privatna inicijativa, ali ne može berzanska cena. Moramo da menjao sve gasovodne sisteme od Niša do Horgoša i da povećavamo cevi. Cilj je da budemo transferna zemlja i da zarađujemo na transferu u druge zemlje. Naša vojska će da obezbeđuje glavnu kompresorsku stanicu u Žabarima i manji broj vojnika četiri merne stanice, da ne bi došlo do bilo kakvog bezbednosnog iznenađenja.
Foto: Foto: Peđa Milosavljević
Izgradnja gasovoda
Takođe je govorio izgradnji gasne interkonekcije prema Severnoj Makedoniji i BiH, a kako stvari stoje, verovatno i prema Hrvatskoj.
- Planiraju se magistralni gasovodi na relaciji Sever - Jug: Horgoš- batajnica - Pojate - Niš, uz kompresorske stanice za povećanje kapaciteta. Druga tačka je gasifikacija Srbije: Paraćin - Boljevac - Rgotina - Negotin - Prahovo, a potom bi trebalo da sledi i povezivanje sa gasnim sistemima Severne Makedonije i BiH, kao i izgradnja podzemnog skladišta Tilva sa dovodnim gasovodom - navedeno je.
Predstavljanje Nacionalne strategije "Srbija 2030" možete pratiti na Informerovom portalu.
Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan Harčenko rekao je danas da Srbija trenutno ima stabilno snabdevanje gasom kao i da će tako biti i u budućnosti.
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da prodaju NIS-a Rusima 2008. ne vidi kao loš poslovni potez, ali da ruski kapital u toj kompaniji mora da bude anuliran. Razlog je da NIS mora da nastavi da radi, a kao potencijalne kupce vidi one iz arapskih zemalja, ali ne isključuje ni evropske, ili američke kompanije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan Harčenko rekao je danas da Srbija trenutno ima stabilno snabdevanje gasom kao i da će tako biti i u budućnosti.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski otkrio je jedan od konkretnih modela prekida vatre o kojem Kijev razgovara sa Sjedinjenim Američkim Državama i evropskim partnerima.
Srbija je pod vođstvom predsednika Aleksandra Vučića pokazala da je pravi evropski gigant i velesila, uspevši da odbrani narod i imovinu od katastrofalnih požara u Deliblatskoj peščari, dok su hrvatski mediji i dežurni politički dušebrižnici doživeli potpuni debakl u pokušaju da plasiraju lažne vesti.
Da će mesta na blokaderskoj listi biti rezervisana samo za prevejane opozicione političare, kriminalce i najveće prevarante bilo je svima jasno od samog početka.
Predsednik Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac izjavio je danas da hapšenja i osuđivanja Srba u Hrvatskoj zbog objava na društvenim mrežama nisu izlovani slučajevi i da tako žele da zastraše Srbe.
Asocijacija novinara Srbije najoštrije osuđuje objavu novinara Slobodana Georgijeva na društvenoj mreži Iks, u kojoj se u istom nizu pominju požari u Deliblatskoj peščari i tragedija u Novom Sadu.
Voditelji druge sezone Exatlona Tijana Jović i Aleksa Erski mnoge su nasmejali simpatičnim i opuštenim razgovorom, koji je već na samom početku nagovestio sjajnu atmosferu i odličnu energiju među njima.
Pred početak druge sezone najvećeg sportskog rijalitija Exatlon, pobednica prve sezone Nevena Petrović sa novinarkom Informera Jelenom Dimitrijević u otvorenom razgovoru otkrila sve o iskustvu koje joj je promenilo život.
Uroš Ninković (38), visokopozicionirani pripadnik kavačkog i vračarskog klana, oslobođen je pred Osnovnim sudom u Nikšiću optužbi da je planirao ubistvo Milovana Mija Žižića, oca Luke Žižića koji je likvidiran u aprilu 2022. godine na Novom Beogradu.
Poljska ubrzano pretvara granicu prema Rusiji i Belorusiji u veliku odbrambenu zonu sa protivtenkovskim rovovima, betonskim „ježevima“, minskim preprekama, skladištima i sistemima za nadzor.
Na dnu Severnog i Baltičkog mora, u nemačkim vodama, leži oko 1,6 miliona tona stare municije, a metalni omotači bombi, mina i granata posle više od osam decenija ubrzano propadaju i ispuštaju otrovne materije u more.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski tvrdi da će glavni pravac ruskih operacija ostati Konstantinovka–Slavjansk–Kramatorsk, ali upozorava da bi Moskva, ukoliko prikupi dodatne snage, kasnije mogla da ih prebaci na druge delove fronta radi stvaranja „tampon-zone“.
Nekoliko dana nakon iznenadne i tragične smrti glumice Hejden Penetijer u 36. godini, u javnost isplivavaju sve mračniji detalji o tome šta se zapravo dogodilo u njenim poslednjim satima.
Pitanje koje već godinama potresa svetsku filmsku scenu je ko će naslediti Danijela Krejga i obući odelo najpoznatijeg tajnog agenta na svetu, po svemu sudeći dobija svoj epilog.
Klavir i mikrofon koje je koristio Fredi Merkjuri, kao i rane verzije njegovih pesama, mogli bi na aukciji u oktobru dostići cenu od nekoliko stotina hiljada evra.
Jedan od najvećih špijuna svih vremena, dvostruki agent Duško Popov koji je tokom Drugog svetskog rata uživao poverenje i Nemaca i Britanaca, živi i dalje, u banatskom selu Novo Miloševo, u Muzeju "Žeravica".
Ljubav prema preplanulom tenu ne jenjava, naročito tokom letnjih meseci, a stručnjaci su otkrili koje namirnice trebamo češće da jedemo da bi je zaštitili od oštećenja.
Mleveni paradajz je veoma jednostavan način da se sačuva ukus svežeg paradajza za zimu. Međutim, nakon nekoliko dana često se može primetiti da se sadržaj u tegli ili flaši razdvojio na dva dela, a evo kako da to izbegnete.
Psi često prate svoje vlasnike čak i do kupatila, a razlog je mnogo jednostavniji nego što se čini - žele da budu u blizini osobe kojoj veruju i uz koju se osećaju sigurno.
Neke žene uspevaju da njihov miris parfema ostane primetan čak i satima nakon što izađu iz kuće. Tajna pritom nije u samom izboru parfema, već često u načinu na koji ga nanose i pripremaju kožu za njega.
Određeni predmeti u domaćinstvu mogu sadržati hemikalije koje su povezane sa rakom i drugim zdravstvenim problemima, a onkolog posebno izdvaja dva često korišćena kuhinjska predmeta kao primere na koje bi trebalo obratiti pažnju.
Pevačica Andreana Čekić danas proslavlja 42. rođendan i tom prilikom dobila je bezbroj čestitki, ali ona najemotivnija je usledila od kuma i kolege Darka Lazića.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.