NA BALKANU SE MANJE UMIRE OD KORONA VIRUSA?! Šok otkriće belgijskih naučnika, SRBI IMAJU OTPORNIJE GENE?! OVO JE NJIHOV ODGOVOR ZAŠTO JE TO TAKO!
Podeli vest
Određene genetske karakteristike utiču na nivo pandemije Covida-19, zaključili su stručnjaci sa Gent-a i objasnili kako su otkrili očitu vezu između gena ACE1 i Covida-19
Stručnjaci sa Univerziteta Gent smatraju da bi genetske razlike među stanovnicima mogle da objasne zašto je u nekim zemljama od korona virusa stradao mnogo veći broj ljudi.
U vlasotinačkom kraju, u selu Jakovljevo vlada prava lokalna epidemija, izjavio je danas direktor bolnice u Leskovcu Nebojša Dimitrijević dodajući da je skoro celo selo zaraženo.
05.05.2020
16:56 >> 16:59
Prema belgijskim naučnicima, skandinavske zemlje i zemlje istočne Evrope manje su pogođene pandemijom od ostalih zemalja zbog razlike u genima. Naime, u skandinavskim zemljama je broj umrlih znatno niži od proseka, dok je u balkanskim, među koje spada i Srbija, takođe zabeležen relativno nizak broj mrtvih.
Foto: Ilustracija
Suprotno tome, pandemija virusa Covid-19 teško je pogodila severnu Italiju, Španiju, kao i američku saveznu državu Njujork. Određene genetske karakteristike utiču na nivo pandemije Covida-19, zaključili su stručnjaci sa Gent-a i objasnili kako su otkrili očitu vezu između gena ACE1 i Covida-19, piše La Libre.
Belgijski naučnici su ustanovili da što više stanovnika neke zemlje ima D polimorfizam gena ACE1, to je na tom području manje smrtnih slučajeva od Covida-19. Polimorfizam je pojam koji u genetici opisuje pojavu više varijanti istog gena unutar jedne populacije (više alela na istoj lokaciji u DNA).
- Što više idemo prema istoku Evrope, to je češći polimorfizam D gena ACE1. To je u korelaciji s ozbiljnošću pandemije korona virusa, odnosno vidimo da se epidemija smanjuje kako prelazimo iz zapadne u srednju i istočnu Evropu - objasnio je mikrobiolog i imunolog Joris Delange sa Univerziteta Gent.
Foto: Reuters/Fotoilustracija
Stručnjaci smatraju da se ovim oblikom polimorfizma gena ACE1 može objasniti do 41 odsto razlike u nivoima pandemije među zemljama. Nakon što su uporedili podatke o učestalosti polimorfizama među stanovnicima 25 zemalja Evrope, Bliskog istoka i Severne Afrike s podacima Univerziteta Džon Hopkins o broju infekcija i smrtnih slučajeva u tim zemljama, otkrili su očitu povezanost između polimorfizma D gena ACE1 i jačine pandemije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
cikl
pre 5 godina
Nevidjena glupost!!! Isfabrikovana vest ili dobro placena izjava.
U vlasotinačkom kraju, u selu Jakovljevo vlada prava lokalna epidemija, izjavio je danas direktor bolnice u Leskovcu Nebojša Dimitrijević dodajući da je skoro celo selo zaraženo.
Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko pozvao je stanovnike da napuste grad ako imaju tu mogućnost, zbog teške energetske krize, masovnih prekida grejanja i sve većeg opterećenja infrastrukture usled ekstremno niskih temperatura koje su zahvatile ukrajinsku prestonicu.
Rusija sada ima jasnu prednost u novoj trci u naoružanju 21. veka, izjavio je bivši obaveštajac i vojni analitičar Skot Riter u intervjuu novinaru Endrjuu Napolitanu.
M.J.R.M, viši savetnik i rukovodilac grupe za informacione tehnologije u Visokom savetu tužilaštva Branka Stamenkovića, za koga je otkriveno da je bio blizak prijatelj sa likvidiranim Živkom Bakićem, zloupotrebio je svoju poziciju u privatne svrhe, kako bi se obračunao sa svojom komšinicom.
Od 1. januara ove godine, Hrvatska je u potpunosti odgovorna za zaštitu svog neba modernim višenamenskim lovcima "rafal", koji su uključeni u Integrisanu protivvazdušnu i raketnu odbranu NATO-a (IAMD), saopštio je NATO.
Sada već bivša učesnica Exatlona Srbija Amela Melegi u specijalnoj emisiji na televiziji Informer priznala je da je za nju Boško Marinković idealan muškarac.
Plavi tim je još jednom pokazao koliku netrpeljivost gaji prema Sanji Kalinović, a ovoga puta je tema razgovora bila kako bi ona bila loš kapiten da je bila izabrana.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Miloš M. (30) koji je počinio samoubistvo skokom kroz prozor kuhinje sa 9. sprata stambene zgrade u Cvijićevoj ulici u Beogradu 1. januara ove godine, nakon što je konstatovana smrt njegove partnerke M. P. (28), sahranjen je pre tri dana.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras u Sopotu, u blizini restorana "Radovanje", kada je vozač automobila izgubio kontrolu nad vozilom i udario u banderu. Prema prvim informacijama, dve osobe su zadobile teške telesne povrede.
Vođa kartela Živko Bakić Žića (43) prvo je izrešetan po grudima i stomaku, a potom mu je ubica prišao i hladnokrvno ispalio dva hica u glavu kako bi bio siguran da neće preživeti
Na raskrsnici u blizini Futoške pijace u Novom Sadu danas je došlo do saobraćajne nezgode u kojoj je učestvovalo i vozilo saobraćajne policije, kao i još jedan automobil.
Vođa Balkanskog kartela Živko Bakić (43) likvidiran je juče tokom šetnje sa nanogicom nadomak Sopota, a prema rečima meštana mahom vikend-naselja, ubijenog su viđali povremeno, ali ga nisu dobro poznavali.
Najviši danski vojni komandant za Arktik odbacio je tvrdnje da se Grenland suočava sa neposrednom bezbednosnom pretnjom iz Rusije ili Kine, čime je doveo u pitanje narativ koji je više puta iznosio američki predsednik Donald Tramp.
Predsednik Francuske Emanuel Makron pojavio se u petak na sastanku u Jelisejskoj palati sa naočarima sa plavim staklom, kako bi prikrio crveno desno oko, prenosi „Le Parisien“.
Stanovnici Nuuka, glavnog grada Grenlanda, sve češće razmišljaju o scenarijima o kojima donedavno nisu ni govorili – šta učiniti ako Sjedinjene Države pokušaju da preuzmu ostrvo.
Švedska, Norveška i Francuska oštro su reagovale na najavu američkog predsednika Donalda Trampa da će uvesti nove carine evropskim zemljama koje su učestvovale u vojnim aktivnostima na Grenlandu, ocenjujući takve pretnje kao neprihvatljive i opasne.
Pola Kinski, ćerka poznatog nemačkog glumca Klausa Kinskog, čekala je više od 30 godina da svetu kaže šta je, prema njenim tvrdnjama, preživljavala kao dete.
Jugoslovenska glumica Edita Majić napustila je blistavu glumačku karijeru kako bi se zamonašila, a potom potpuno povukla iz sveta i postala pustinjakinja, živeći u samoći na nepoznatoj lokaciji.
Emilija Klark, zvezda serije "Igre prestola", otkrila je da je tokom snimanja nove serije "Ponies" povredila rebro, i to dok je snimala eksplicitnu scenu.
Spajs patrolira područjem Arktičkog nacionalnog parka, gde sneg pada i do osam meseci godišnje, a zimi dan traje svega šest sati. Otkrio je kako preživljava u tim ekstremnim uslovima.
Sočan i mekan kolač sa makom predstavlja pravu rapsodiju ukusa. Ovaj kolač je prava riznica zdravlja, a rogač mu daje poseban ukus koji se ne zaboravlja.
Salata sa pirinčem je jedna od onih za koju se uvek traže kašika više. Lagana, kremasta i osvežavajuća, a dovoljno zasitna je savršen prilog uz pečenje.
Bivša rijaliti učesnica Jelena Golubović otkrila je da je suprugu dala drugu šansu, ali i da će ga, ukoliko se ne pojavi na njenim vratima, to koštati 1.000 evra.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar