• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs

13.05.2020

13:06

JEDNI OD NAJPOPULARNIJIH ŠALTERA U SRBIJI NESTAJU! Evo šta će ih zameniti i kada će se to desiti

Vesti

JEDNI OD NAJPOPULARNIJIH ŠALTERA U SRBIJI NESTAJU! Evo šta će ih zameniti i kada će se to desiti

Promene!

Šalter sale kakve su tradicionalno poznate trebalo bi da nestanu iz katastra 1. januara 2021. godine. Situacija sa korona virusom samo je prisilila katastar da nekih 8 do 9 meseci pre roka pređe u potpunosti na digitalnu komunikaciju. Na neki način, ovaj period je bio test za digitalni način poslovanja koji očekuje i katastar i građane od sledeće godine. 

Tokom vanrednog stanja bile su zatvorene šalter sale katastara i to je moglo da izazove zabunu jer mnogi još uvek nisu upoznati sa tim da je poslove u vezi sa nepokretnostima moguće završti u kancelarijama profesionalnih korisnika bez dolaska u katastar.

Na primer: ukoliko se sklapa kupoprodajni ugovor zahtev katastru podnosi notar, ako se radi deoba parcele zahtev će, u ime stranke, katastru digitalno podneti geodetska organizacija, banke putem eŠaltera pribavljaju podatke potrebne za odobravanje kredita klijentima, a u slučaju potrebe da se reši neki pravni problem stranke se obraćaju registrovanim advokatskim kancelarijama.  

Foto: TANJUG/ Sava Radovanović

 


Profesionalni korisnici su notari, geodetske organizacije, advokati, banke, sudovi, javni beležnici, lokalne samouprave, poreska uprava, agencija za restituciju, centri za socijalni rad i drugi državni organi. 

Na ovaj način je katastrima od početka vanrednog stanja putem eŠaltera podneto 24.385 zahteva. 
U  ponedeljak su ponovo otoreni svi šalteri u pisarnicama katastara u Srbiji, a zbog primene mera distanciranja obavezno je zakazati svoj termin preko aplikacije eZakazivanje na sajtu RGZ-a. Zakazivanje se može obaviti i telefonom pozivom prema Info centru RGZ-a. Tokom 7 nedelja trajanja vanrednog stanja ostvarene su 5.343 kupoprodaje nepokretnosti, katastru su te ugovore dostavili javni beležnici putem eŠaltera. Obim tržišta nepokretnosti se smanjio za 70% u odnosu na period pre vanrednog stanja uvedenog zbog korona virusa. Treba istaći da tokom vanrednog stanja nije došlo do smanjenja cena nepokretnosti, ali je smanjena bila kupovina za keš. 

Svi podaci katastra nepokretnosti javno su dostupni preko servisa eKatastar, a digitalizacijom radnih procesa nestale su sve mogućnosti za eventualne prevarne radnje kojih je bilo u vreme postojanja zemljišne knjige. Elektronska oglasna tabla je najnoviji digitalni servis koji je počeo da radi 1.aprila za vreme vanrednog stanja i  omogućio je da  se objavljuju sva rešenja koja katastar donosi, a svako može da pronađe svoje rešenje unošenjem broja predmeta, imena i prezimena i matičnog broja. Za vreme vanrednog stanja više su se kupovali stanovi, a manje poljoprivredno i građevinsko zemljište. Do kraja aprila tržište nepokretnosti svakodnevno je blago opadalo, a potom je krenuo blagi rast u broju ostvarenih kupoprodajnih ugovora i oporavak tržišta. 

S obzirom na to da će u narednom periodu svakako doći do većeg prometa nepokretnosti apelujemo na građane da budu oprezni pri izboru posrednika u prometu nepokretnosti i da se u što većoj meri, informišu o željenoj nekretnini na sajtu RGZ-a, zaključuje se u saopštenju.

 




Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Najpoznatiji grčki pevač dobio drugo dete
Showbiz

Najpoznatiji grčki pevač dobio drugo dete

Porodica popularnog grčkog pevača Konstantinosa Argirosa postala je bogatija za još jednog člana. Njegova supruga Aleksandra Nika porodila se 8. juna i na svet donela zdravu devojčicu, njihovo drugo dete.

10.06.2026

14:28

Magazin

Džet set