U ovom momentu ima dovoljno mesta u kovid bolnicama u Beogradu, a u toku dana će iz kovid bolnica u Čačku, Šapcu, Požarevcu i Kraljevu oko 10 do 15 pacijenata biti prebačeno u Beograd, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar
On je rekao da se ne smanjuje broj pregleda u tim gradovima i da se očekuje veći priliv pacijenata, te dodao će prebacivanjem pacijenata u Beograd biti oslobođeni kapaciteti u tim lokalnim bolnicama.
Posle sastanka sa direktorima kovid bolnica, ministar je istakao i da će u najskorijem roku biti završeno uvođenje sistema kiseonika u privremenoj bolnici Beogradska arena u kojoj će, kako je rekao, u svakom trenutku više od 200 pacijenata moći da bude priključeno na kiseonik, ukoliko bude potrebno.
"To ne radimo zbog trenutne situacije, nego se pripremamo i za jesen, ako budemo imali lošiju situaciju. To govori koliko se ozbiljno spremamo za budući period i sve što može da se desi", rekao je Lončar.
Lončar je rekao da je rešeno pitanje oko rezervi krvi i da se uključio Zavod za transfuziju krvi iz Novog Sada koji svoje viškove zaliha prebacuje u Klnički centar Srbije za pacijente kojima je potrebna krv.
Dodao je da je sa VMA postignut dogovor oko prijema onkoloških pacijenata kako ne bi kasnili sa terapijom i pregledima.
Lončar je kazao da se epidemiološka situacija u Novom Pazaru smirila i da je oko 160 pacijenata u Opštoj bolnici, a da je desetak u poljskoj kovid bolnici, osnosno, u šatorima.
"Pošto u bolnici sada ima mesta, dogovor je da se tih desetak pacijenata prebace u bolnicu, a da oko 40 medicinskih radnika Vojske Srbije preraspodelimo na neka druga mesta gde je to potrebnije", rekao je Lončar.
Prijem nekovid pacijenata u KCS i VMA po prioritetima
Tokom epidemije virusa korona onkološki i hronični bolesnici, koji nisu kovid pozitivni, obavljaju preglede i primaju terapiju u klinikama Kliničkog centra Srbije (KCS) i Vojnomedicinskoj akademiji (VMA), a ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže da zdravstveni sistem vodi računa o takvim pacijentima, ali da se prave prioriteti kada je reč o njihovom prijemu i pregledima.
Lončar je tako odgovorio na pitanje o građanima koji su bili pacijenti ustanova koje su sada kovid bolnice, poput KBC Zemun, Zvezdara i Bežanijska kosa, a koji se javljaju i kažu da im se odlažu skeneri i da kasne sa primanjem terapija.
''Nije realno da se u KBC ''Zemun'' ili ''Bežanijska kosa'' uradi skener onokološkom pacijentu i da se uvodi u kovid zonu, jer se tako automatski izlaže riziku od zaraze'', kazao je Lončar novinarima u Palati Srbija.
Podsetio je da su KCS i VMA trenutno jedine ustanove u kojima je moguće da se uradi dijagnostika, skener, magnetna rezonanca, ultrazvuk i slični pregledi, primi hemoterapija, ali i krv kada su u pitanju pacijenti sa hroničnim anemijama.
''Prave se prioriteti, ako se nekome pogoršalo stanje i zahteva da mu se uradi skener, taj pacijent će imati prioritet u odnosu na one koji imaju redovnu kontrolu na šest ili 12 meseci, a nemaju nikakve tegobe'', rekao je Lončar.
Ponovio da je cilj da se onkološki i hronični pacijenti ne izlažu riziku od zaraze virusom Kovid-19 i naglasio da je njihovo lečenje od te bolesti teže.
Govoreći o trenutnoj epidemiloškoj situaciji, Lončar je kazao da je broj pregleda i prijema na istom nivou već nekoliko dana i da se povećava broj pacijenata na respiratorima.
"Dokle god je takva situacija i imamo teške kliničke slike nema opuštanja i moramo da učinimo sve da pomognemo obolelima", rekao je ministar.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da u kovid bolnicama u Beogradu ima dovoljno mesta za zbrinjavanje novih kovid pacijenata za naredna dva dana i dodao da će u toku dana jedan broj teških pacijenata iz Šapca biti prebačen u prestonicu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da u kovid bolnicama u Beogradu ima dovoljno mesta za zbrinjavanje novih kovid pacijenata za naredna dva dana i dodao da će u toku dana jedan broj teških pacijenata iz Šapca biti prebačen u prestonicu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
Na društvenoj mreži Iks osvanuo je nov snimak siledžije i blokadera Nikole Đorđioskog (33) iz Užica, koji je u sramnom napadu ogromnom kamenicom pogodio i teško povredio snimatelja Radio-televizije Srbije!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
Pavel Bušujev, rukovodilac Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta zemalja ZND, u svojoj kolumni poručuje da je Rpublika Srpska ruski Dombas, a Ratko Mladić ruski heroj!
Mlada Nina Trnavac iz Užica, čiji je jučerašnji govor iz srca ovog grada dirnuo čitavu Srbiju, govorila je ekskluzivno za Informer i otkrila nove detalje terora koji je preživljavala u poslednje dve godine zbog blokadera i to samo zato što otvoreno podržava SNS i politiku predsednika Aleksandra Vučića.
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
Reper Gazda Paja pokazaće svoje veštine u najvećem sportskom rijalitiju Exatlonu, a njegova žena Vesna je takođe u sjajnoj formi, pa je suprugu komotno mogla da se pridruži u takmičenju.
Novica Elek, koji je sinoć likvidiran u Surčinu, kada je nepoznati napadač pucao u njega nasred ulice, ostao je upamćen u srpskoj javnosti po teškom zločinu koji je počinio pre 10 godina, kada je svojoj supruzi Tijani pucao u noge.
Dva policajca povređena su tokom nesvakidašnje potere za traktoristom u okolini Lebana, koji je, prema nezvaničnim saznanjima, prethodno zaustavljen dok je prevozio ogrevno drvo bez prateće dokumentacije.
Ubistvo vatrogasca S. Č. (48) kojeg je hicima iz pištolja usmrtio šurak B. K. (39), potresla je sve koji su ga poznavali. Za njega, kao i za čitavu njegovu porodicu svi imaju samo reči hvale.
Policija je uhapsila A. I. iz Berana zbog sumnje da je vozilom usmrtio svoje jednogodišnje dete, kao i da je policijskim službenicima dao netačne informacije o okolnostima i načinu na koji je dete stradalo, saopšteno je iz Uprave policije.
U Velikom Gradištu B. K. juče je usred bela dana sa namerom krenuo u porodičnu kuću svoje rođene sestre da poubija sve članove svoje porodice, zbog nerešenih imovinskih odnosa nakon očeve smrti. Komšije i prolaznici u tom trenutku zatečenim prizorom bili su šokirani i preplašeni.
Odbijanje Islanđana da obnove pregovore o članstvu u Evropskoj uniji predstavlja novu pobedu predsednika Rusije Vladimira Putina nad Zapadom, ocenio je Ginter Felinger, veliki mrzitelj Srbije i Rusije.
Dvadesetdvogodišnja devojka ubijena je, a još petoro mladih je ranjeno u pucnjavi na rejv žurci u švajcarskom gradu Arauu, dok policija i dalje traga za napadačem ili više njih.
Nova ruska krstareća raketa "Banderolj" postala je ključni deo kampanje koja je gotovo zaustavila komercijalnu plovidbu kroz ukrajinske crnomorske luke, dok je izvoz žita u prvoj polovini avgusta pao oko 75 odsto u odnosu na isti period prošle godine, piše britanski Telegraf.
Skladište ukrajinskih snaga sa granatama, minama, drugom municijom i dronovima nalazilo se u blizini stambenih objekata kod Kijeva, gde je posle ruskog udara došlo do katastrofalne sekundarne detonacije u kojoj je poginulo najmanje 37 ljudi, potvrdio je Volodimir Zelenski.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Kada pas stavi šapu na svog vlasnika, to najčešće znači da želi da pokaže ljubav i privrženost. Ipak, ovaj gest nije samo znak nežnosti, već i važan način na koji pas komunicira sa čovekom.
Dr Duong Thi Phuong sa Odeljenja za ishranu Univerzitetske bolnice za medicinu i farmaciju u Vijetnamu je otkrila koje svakodnevne navike mogu da imaju veliki uticaj na zdravlje digestivnog sistema.
Bivša rijaliti zvezda Dalila Dragojević progovorila je o sukobu sa Vesnom Rivas i poručila da pevačica ne govori istinu kada kaže da je dobila na sudu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.