Vojska Srbije do kraja godine zadužiće" 12 raketno-artiljerijskih sistema malog dometa za odbranu od napada iz vazduha "pasars"
Okosnica snage novog domaćeg vozila biće francuske rakete „mistral" koje će dejstvovati zajedno sa topom kalibra 40 milimetara. Nabavkom veće količine „pasarsa" Vojska Srbije na duži rok rešiće problem zaštite svojih jedinica od napada iz vazduha.
Najvažnije pitanje za odbranu iz vazdušnog prostora jeste nabavka raketnog sistema PVO srednjeg dometa. Ovo pitanje već godinama je na vrhu liste prioriteta vojnog vrha Srbije, a svoj konačni oblik dobiće u najavljenom Strategijskom pregledu odbrane, kao i Planu opremanja Vojske Srbije za period do 2030. godine. Ovi dokumenti su u fazi izrade, a planirano je da budu usvojeni u narednih pet meseci.
Iako je nedavna nabavka ruskog PVO sistema „Pancir" ublažila problem zastarelosti sistema za odbranu iz vazduha, ovo pitanje nije trajno skinuto sa dnevnog reda. Još uvek se traži rešenje i za zastarele i nedovoljne radare, koji znatno ograničavaju odbrambene sposobnosti naše vojske. Poznavaoci raketne tehnike rešenje na nešto duži rok vide u kupovini, ali i u modernizaciji postojećih raketnih sistema „neva" i „kub". Ovo naoružanje iako proizvedeno još u eri Hladnog rata i dalje ima potencijal za unapređenja, a mogućnosti za ovu vrstu projekata razmatrane su u saradnji sa Belorusijom.
- Kao jedno od rešenja za odbranu iz vazduha na većim visinama najčešće je pominjan ruski sistem „Buk M2". Osim što je reč o pouzdanom i proverenom sistemu, kao tehnološki produžetak „kuba" kojim raspolaže Vojska Srbije, bio bi blizak našim posadama. Kupovina je najavljena još početkom 2017. godine, ali pregovori još nisu zatvoreni - kaže sagovornik iz Vojske Srbije.
Strateški dokumenti o budućim nabavkama svakako će imati u vidu i kineski raketni sistem FK-3, koji se smatra kineskom verzijom ruskog S-300. Mogućnost za kupovinu ovog sredstva bila je prošle godine tema na više susreta najviših delegacija Srbije i Kine. Kinezi su, prema saznanjima „Novosti", pokazali spremnost da nam prodaju ove rakete, i to pod izuzetno povoljnim uslovima. Pregovori započeti na visokom nivou još uvek nisu okončani, a epilog ovog posla mnogi vide u sledećih nekoliko godina.
U Ministarstvu odbrane kažu da će se u Planu opremanja Vojske Srbije u narednoj dekadi naći samo naoružanje naophodno za podizanje sposobnosti naše vojske prema proceni rizika i pretnji.
- U pripremama za izradu ovih dokumenata, koja su logičan nastavak Strategije odbrane, razrađeno je nekoliko scenarija ugrožavanja bezbednosti Srbije. To su sve parametri na osnovu koga će biti planirane srednjoročne nabavke - ističu u ministarstvu.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin obišao je danas u Centru za obuku i usavršavanje podoficira „Milunka Savić“ u Pančevu polaznike Liderskog kursa i Osnovnog kursa za podoficire i prisustvovao segmentima obuke koja ima za cilj unapređenje njihovih postojećih i sticanje novih opštevojnih i vojnostručnih znanja
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin obišao je danas u Centru za obuku i usavršavanje podoficira „Milunka Savić“ u Pančevu polaznike Liderskog kursa i Osnovnog kursa za podoficire i prisustvovao segmentima obuke koja ima za cilj unapređenje njihovih postojećih i sticanje novih opštevojnih i vojnostručnih znanja
Kako nezvanično saznaje Informer, u Palati pravde u petak popodne odvijala se prava drama nakon saslušanja Veselina Veska Milića, jer je njegov advokat Nemanja Vasiljević odbijao da tužilaštvu preda ključne dokaze.
Luka Đorđević, koji je u emisiji „Utisak nedelje“ kod Olje Bećković predstavljen kao student Pravnog fakulteta, zapravo je stranački aktivista – poverenik Organizacije mladih Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića u Nišu!
Student Pravnog fakulteta u Nišu, Luka Đorđević, u emisiji Utisak nedelje na tajkunskoj Nova S, umislio je da je politička zvezda, a pred kamerama je pokazao da je elementarno nepismen.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Ubrzo nakon dojave građana da je kod Bečmena pronađeno automobil "seat" kako pluta u jezeru, ekipe policije i vatrogasaca su pristigle na lice mesta, ali su potvrđene crne slutnje.
Policija je u popodnevnim časovima obaveštena o neobičnom i alarmantnom prizoru na jezeru Bečmenska bara, gde je oko 17.20 časova primećen automobil koji pluta prevrnut na krovu.
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
Glavni iranski pregovarač i predsednik parlamenta Mohamed Bager Kalibaf sastao se danas sa pakistanskim ministrom unutrašnjih poslova Mohsinom Nakvijem, koji je izrazio nadu u zaključenje pregovora između Sjedinjenih Američkih Država i Irana.
Predsednik SAD Donald Tramp upozorio je Iran da "sat otkucava i da bi trebalo da požure, brzo, ili od njih neće ostati ništa", u objavi na platformi Truth Social.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je danas da je cilj američko-izraelskih napada na Iran da u toj zemlji “rašire nesigurnost davanjem podrške terorističkim grupama”, dodajući da u tome nisu uspeli.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Kompozitor Goran Ratković Rale kaže da je spreman da ispravi greške iz prošlosti prema bivšoj supruzi i ističe da Ana Nikolić nema nikakve veze sa tim.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar