PARALELNO SA BORBOM PROTIV KORONE VAŽNO JE ODRŽATI I PRIVREDU! Brnabić: Drugi talas podrške je vetar u leđa dok se ne oporavi evropska ekonomija
Podeli vest
Novac iz novog paketa pomoći privredi od 66 milijardi dinara već je počeo da se troši, izjavila je danas premijerka Srbije Ana Brnabić, precizirajući da se to čini za 60 odsto minimalca za mikro, mala i srednja preduzeća
Brnabićeva je za TV Prva kazala da se nastavlja podrška kroz Fond za razvoj s komercijalnim bankama, kao i da će se obezbediti dodtna sredstva za ugostiteljstvo, industriju...
Ohrabruje pad broja zaraženih, mada je on i dalje visok, ali još više ohrabruje broj hospitalizovanih, jer imamo 11 uzastopnih dana u kojima broj hospitalizovanih opada, a već u poslednjih nekoliko dana imamo više otpuštenih iz bolnica, nego primljenih, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić
09.08.2020
10:09
Kako kaže, turizam dobro stoji jer su domaći gosti ostali u zemlji tako da je u hotelima u unutrašnjosti dobra situacija, a problem su hoteli i situacija u velikim gradovima - Beogradu, Novom Sadu, delimično u Nišu i Kragujevcu.
Premijerka podseća da je Srbija u grupi zemalja koja je pružila najveću podršku privredi, 12 odsto BDP-a, od čega se i vide rezultati.
U tom smislu, kaže nismo imali pad zaposlenosti, već blagi rast.
"Mi smo i dalje zemlja koja malo zaostaje za Litvanijom u ekonomskom rastu, odnosno po tome koliko nam je mali bio ekonomski pad i zato i imamo drugi talas podrške da damo vetar u leđa privredi dok se ne oporavi evropska ekonomija. Za nas je dobra vest oporavak u Nemačkoj, posebmno u autoindustriji", kazala je Brmnabićeva.
Ona je dodala da su za Srbiju najbitnije nemačka i italijanska privreda, kojoj će trebati malo više vremena da se oporavi.
Upitana kako je država uspela da održi poverenje stranih investitora, Brnabićeva kaže da se to ogromno poverenje stiče od 2014. godine i to tako što je postojao otvoren odnos sa svima i strani investitori su mogli da računaju na to da će se u Srbiji nastaviti da radi na poboljšanju poslovnog okruženja.
Prewmijerka očekuje da se tokom septembra i oktobra polože kameni temeljci za još neke pogone, kao i da zemlja napreduje na Duing listi.
Foto: printscreen TV Prva
Zdravstvo će biti u ovoj meri finansirano sve dok za to bude bilo potrebe, istakla je Brnabićeva i kazala da se upravo zbog toga oporavlja privreda, kao i da su zadati limiti da se ne ide preko 60 odsto javnog duga i sedam odsto deficita u budžetu.
"Davaćemo taj novac i zato je važno da paralelno sa tim držimo našu privredu, da radimo", kazala je premijerka.
Svima onima koji kritikuju to što se zemlja prerano otvorila, Brnabićeva je poručila da bi, da se kasnije otvorila, ne bi bilo dovoljno novca za zdravstvo i finansiranje borbe protiv epidemije korona virusa.
"Moramo da vidimo kako da budemo što fleksibilniji i da vidimo kako naša privreda što pre da radi uz zdravtsvene mere. Naša privreda se dobro drži, hvala Bogu, i za to smo imali i za podršku zdravstvu i za testove i zato je važno da se drži balans", rekla je premijerka.
Odgovarajući na pitanje kada će građanima koji su oštećeni tokom poplava biti isplaćen novac za pomoć, odnosno sređivanje kuća, Brnabićeva je rekla da će sutra proveriti dokle se stiglo sa tim i dodaje da je posebno važno da se Kosjeriću pruži maksimalna podrška, kao i u Ivanjici, gde je bila velika šteta.
Samostalni umetnici prioritet kao i privrednici
Pored privrednika, i samostalni umetnici su prioritet Vladi u pružanju podrške u prevazilaženju problema nastalih usled epidemije virusa korona, izjavila je danas premijerka Srbije Ana Brnabić.
Kako je navela za TV Prva, i za samostalne umetnike je izdvojena podrška kao i za privrednike, a kada su u pitanju zaposleni u pozorištima, oni su u nešto boljoj situaciji nego što su njihove američke kolege jer se kod nas pozorišta finansiraju iz budžeta, dok se u Americi samofinansiraju i kada nema predstava, nema ni plata.
"Želimo da pozorišna sezona krene od oktobra, tu radimo na jednom stručnom uputstvu. I muzeji treba da rade i bioskope da otvorimo i gledamo kako da bude najbezbednije za građane u zdravtsvenom smislu", kazala je Brtnabić.
Krizni štab na čijem je čelu, kao o prioritetima za podršku za prevazilaženje krize izazvane epidemijom virusa korona, razmišlja o privredi, školama, kulturi i sportu, rekla je premijerka.
Kada su u pitanju škole, Brnabićedva kaže da postoji intencija da što više dece ide što duže u školu, i u tom smislu navodi da se uzimaju primeri iz mnogih zemalja prema kojima pokušava da se napravi najbolji model.
Prioritet je i privreda, i to kako kaže, da bi se omogućilo i obezbedilo dovoljno novca za zdravstvo.
Brnabićeva kaže da je predložila metodu masovnih testiranja velikih sistema kao što su Jura ili Leoni gde se ne testira pojedinačno od svakog radnika bris, već od svih zajedno i jedino ukoliko se pokaže da je neko zaražen, onda se proveravaju brisevi pojedinačno.
Kada je u pitanju sport, Brnabićeva kaže da je bilo važno da takmičenja nastave da se odvijaju, a da u ovom momentu ne zna kada bi publika mogla da se vrati na tribine, niti kada će se to desiti, kao ni pod kojim uslovima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ohrabruje pad broja zaraženih, mada je on i dalje visok, ali još više ohrabruje broj hospitalizovanih, jer imamo 11 uzastopnih dana u kojima broj hospitalizovanih opada, a već u poslednjih nekoliko dana imamo više otpuštenih iz bolnica, nego primljenih, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić
Kako nezvanično saznajemo, nasilnik Miša Bačulov izlazi na slobodu jer mu je Apelacioni sud, tačnije veće u kojem sedi sudija blokader Miodrag Majić, ukinulo pritvor iako se tereti za teško krivično delo i postoji opasnost da će ga ponoviti.
Vujo Ilić sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju gostovao je na opozicionoj televiziji N1 i potvrdio reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će naredna godina biti najbolja u istoriji naše države.
Advokat Nikole Selakovića, Vladimir Đukanović, oglasio se na svom Iks nalogu i obratio drugim advokatima koji komentarišu i mešaju se u slučajeve u kojima nisu angažovani da to ne rade!
Kako nezvanično saznajemo, nasilnik Miša Bačulov izlazi na slobodu jer mu je Apelacioni sud, tačnije veće u kojem sedi sudija blokader Miodrag Majić, ukinulo pritvor iako se tereti za teško krivično delo i postoji opasnost da će ga ponoviti.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Jedan od osumnjičenih u predmetu tužilaštva za organizovani kriminal u istrazi finansijskih tokova, a u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu, Goran R. uhapšen je 1. novembra u Hrvatskoj.
Profesor srednje Elektrotehničke škole "Mihajlo Pupin" u Novom Sadu B.B. (60) uhapšen je jer se sumnja da je učenicima pokazivao pornografski sadržaj, a tim povodom se oglasio Erdmidin Elezović, direktor škole.
Tokom poslednjeg dana državne posete Kini, francuski predsednik Emanuel Makron neočekivano se odvojio od kineskog obezbeđenja i potrčao ka grupi studenata ispred Univerziteta Sečuan u Čengduu, prikazuje snimak francuskog kanala BFMTV.
Američki OFAC uveo je sankcije venecuelanskoj influenserki i bivšoj glumici Himeni Romini Arai Navaro - „Rositi“, koju Vašington optužuje da finansijski pomaže ozloglašenu bandu Tren de Aragva.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Većina nas prostor ispod kreveta koristi privremeno skrovište za stvari. Feng šui stručnjaci upozoravaju da pet stvari nikako ne treba držati, jer privlače nesreću u dom.
Dramatična reakcija jednog psa nakon što čuje svoje ime tokom ključne scene u popularnoj seriji "Stranger Things" nasmejala je milione korisnika TikToka.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar