ONI KOJI SU PRELEŽALI KORONU MOGU DA JE PRENOSE I NEKOLIKO NEDELJA NAKON OZDRAVLJENJA?! Dr Janković: Niko nije bezbedan, NEPRESTANO SE MORAMO ŠTITITI!
Podeli vest
Prema istraživanju kineskih naučnika, i oni koji su ozdravili od koronavirusa mogu ga širiti još mesec-mesec i po dana od ozdravljenja. Imunolog Janković kaže da je ovo poznato još iz prvih radova Narodne Republike Kine
Koronavirus pokazuje potencijal da se uvek vraća, posebno kada se opustimo i dozvolimo mu da pronađe novo uporište u populaciji koja je i dalje jako daleko od bilo kakvog kolektivnog imuniteta, izjavio je za TV Pink imunolog Srđa Janković odgovarajući na pitanje da li možemo očekivati novi talas koronavirusa u Srbiji.
Imunolog Srđa Janković rekao je za RTS da situacija može i da se pogorša ako ne budemo pazili. Krizni štab stoji na stnanovištu da je samoizolacija neophodna jer tako ćemo zaštititi naše ljude i zdravlje svih nas, istakao je dr Janković
13.09.2020
09:42
- Neprestano se moramo štititi, ali moramo i živeti život – kaže Janković.
Na pitanje o tome šta se očekuje kada dođe do sudara virusa sa sezonskim gripom, imunolog naglašava da postoje olakšavajuće okolnosti: vakcina za grip, kao i epidemiološke mere koje su na snazi zbog pandemije Kovida-19.
- Možemo, dakle, očekivati da će preventiva protiv koronavirusa delovati i protiv sezonskog gripa – kaže Janković.
Foto: printscreen RTV Pink
Pandemija, kako kaže, neće prestati sama od sebe i ne možemo se oslanjati na prirodni proces.
- Misliti da će sve proći samo i prepustiti se znači žrtvovati ogroman broj života, što je etički potpuno neprihvatljivo. Zato nema alternative sprovođenju svega što nam je na raspolaganju, odnosno mera, kako bi se smanjio broj osoba koje će se zaraziti, samim tim i onih koje će teže oboleti ili umreti – kaže imunolog.
i onaj ko je preležao koronavirus, uvek mora da se štiti
Prema istraživanju kineskih naučnika, i oni koji su ozdravili od koronavirusa mogu ga širiti još mesec-mesec i po dana od ozdravljenja. Imunolog Janković kaže da je ovo poznato još iz prvih kineskih radova, ali da je, srećom, reč o izuzecima, a ne pravilu.
- Baš zato što je reč o izuzetku, nije uticalo na utvrđivanje trajanja samoizolacije. Stoga pod opšte mere potpada da, i onaj ko je preležao koronavirus, uvek mora da se štiti. Ne znamo koliko dugo imuntet traje i zato osobu koja je preležala Kovid-19 ne treba smatrati apsolutno bezbednom u smislu nemogućnosti da se opet zarazi ili da zaostane virus u organizmu – kaže Janković.
Još jednom potvrđuje da se virus može detektovati kod nekih osoba i nekoliko nedelja nakon ozdravljenja, a ovo zavisi od jačine imuniteta i drugih brojnih faktora.
Ističe da se ni od koga ne traži da prestane da živi, već da u život unese svest da se nalazimo u trenutku jedne od opasnijih pandemije ikad koja je zadesila čovečanstvo i usred situacije koja je za sve nas nova.
- Ne verujem da je mnogo onih koji pamte pandemiju iz 1918. koja je za većinu nas bila pre nego što smo se i rodili, i zato je ovo nova situacija sa kojom moramo da živimo – kaže imunolog.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
zozonbg
pre 5 godina
Oterali Nestorovica, a ostivili ovoga di siri jos vecu paniku.
Етички је неприхватљиво не примењивати проверен и најефикаснији начин, а то је карантин, којим се смањује број умрлих на најмању могућу меру.
Пример земаља које спроводе карантин су Нови Зеланд, Кина, Вијетнам. На Новом Зеланду маске нису, нити су икад биле обавезне, ако грешим нека ме неко исправи. За Вијетнам не знам. У Кини маске јесу обавезне, али је нетачно тврдити да ми спроводимо кинеске мере, јер ми не спроводимо политику карантина.
Када би спровођење непроверена догма о 1% преноса при општем маскирању имало за последицу сузбијање епидемије, не би корона била у налету у Шпанији, Француској, Немачкој и сличним земљама, а узгред буди речено, Немци су јако дисциплинован народ - ако неко спроводи ову догму, онда су то они. Дакле, рекло би се да не постоји узрочно-последична веза између ношења маски и где треба и где не треба, и сузбијања короне - носе се маске и епидемија се сузбије, не носе се маске и епидемија букне, како где, како кад. Изгледа да то нема везе са маскама, и да је то олако направљен закључак да постоји веза.
Таман и да се ништа не предузима, свака епидемија стане, па после неког времена се врати, па стане и тако у круг, тако је било кроз историју, тако је и сада. Тако је са свим заразном болестима. Вакцина је једино решење. Одбили смо да учествујемо у тестирању кинеске вакцине, а како сам разумео, код нас се не примењују вакцине које нису на одговарајући начин проверене. Како нешто да се провери, ако се не тестира. Има ко тестира, па ће такви да добију вакцину преко реда, а до нас ће стићи када стигнемо на ред, што би био природни одговор на наш одговор да одбијамо понуду да тестирамо кинеску вакцину.
И сада... Шта је исправно са етичког становишта... Допустити да вакцину тестирају добровољци, или не дозволити тестирање. Ако би учествовали у тестирању кинеске вакцине имали бисмо, по природи ствари, извесно првенство у добијању вакцине, када се она докаже, тиме бисмо смањили умирање од короне код нас, овако ће више људи умрети ако добијемо касније вакцину, кад стигнемо на ред, што је некако очекивано с обзиром на околности.
Све етичар до етичара, све логичар до логичара.
Imunolog Srđa Janković rekao je za RTS da situacija može i da se pogorša ako ne budemo pazili. Krizni štab stoji na stnanovištu da je samoizolacija neophodna jer tako ćemo zaštititi naše ljude i zdravlje svih nas, istakao je dr Janković
Ruski sistem protivvazdušne odbrane S-400 nadmašuje američki Patriot po mobilnosti i raznovrsnosti ciljeva, navodi se u analizi Centra za analizu svetske trgovine oružjem (CAMTO) u ruskom časopisu Nacionalna odbrana.
Rat između blokadera i opozicije ušao je u novu, radikalnu fazu i više se ne zna ko je protiv koga. Izborni krah na lokalnim izborima u Negotinu, Sečnju i Mionici do koske je ogolio pravo stanje stvari unutar blokaderskog pokreta i na površinu izbacio blato u koje su blokaderi u proteklih 13 meseci pokušali da gurnu celu Srbiju.
Stravičan slučaj maloletnog Vuka R. (13) iz Kraljeva, kog je fizički i verbalno zlostavljala grupa vršnjaka iz škole, bacavši na njega petarde i trerajući ga da ulazi u reku Ibar i viče: "Ja sam Ćaci", pokazuje šta je našem društvu u poslednjih godinu dana uradila blokaderdska fašistička ideologija.
Rat svih protiv svih u redovima blokadera i opozicije nastavljen je najnovijim medijskim nastupom opozicionara dr Branimira Nestorovića, čelnika pokreta Mi - snaga naroda, koji se ostrvio na pripadnike takozvanog studentskog pokreta, ali i na antisrpske medije N1 i Novu S i tajkuna Dragana Đilasa.
Rat između blokadera i opozicije ušao je u novu, radikalnu fazu i više se ne zna ko je protiv koga. Izborni krah na lokalnim izborima u Negotinu, Sečnju i Mionici do koske je ogolio pravo stanje stvari unutar blokaderskog pokreta i na površinu izbacio blato u koje su blokaderi u proteklih 13 meseci pokušali da gurnu celu Srbiju.
Poslanik Srpske napredne stranke Nebojša Bakarec komentarisao je najavljene izbore u Srbiji i poručio da će "borba biti teška i neizvesna zbog toga što blokaderi i opozicija imaju ogromnu finansijsku pomoć iz inostranstva".
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
U međimurskom naselju Sitniceu četvrtak je došlo do ubistva i pokušaja ubistva, kada je Josip Oršuš (40) iz vatrenog oružja usmrtio sestru (28) svoje partnerke, dok se njegova partnerka (29) bori za život.
Majka i brat Keli, devojke za čije je ubistvo osuđen državljanin Srbije na 18 godina zatvora, sa suzama u očima slušali su izricanje presude pred sudom u Lozani, prenose švajcarski mediji.
Na društvenim mrežama pojavio se izuzetno uznemirujući video snimak na kojem se vidi kako osumnjičeni A. K. (25) iz Rožaja, svojim automobilom, namerno, udara u oštećenog mladića.
Nova 2026. godina se bliži, a evropske metropole već spremaju spektakl kakav se pamti. Ovo je lista gradova koji su uvek rasprodati i poznati po dočeku o kom se priča mesecima.
Bivši partner pevačice Katarine Grujić, Kosta Obradović, uhapšen je u Podgorici zbog sumnje da je pretio jednoj devojci objavljivanjem intimnog snimka.
Pevačica Džejla Ramović otkazala je svoj nastup u Skoplju zbog problema sa dokumentacijom, ali i neprijatnosti prilikom privođenja koje je nedavno doživela.
Biznismen Bogoljub Karić juče je proslavljao svoj rođendan, a među gostima našla se voditeljka Sanja Marinković koja je objavila fotografije sa slavlja.
Rijaliti učesnica Slađana Lazić, poznatija kao Slađa Poršelina, otkrila je razlog raskida cimera iz Bele kuće Anđele Đuričić i Nenada Marinkovića Gastoza.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar