BOCAN-HARČENKO POTVRDIO: 50.000 vakcina Sputnjik V stiže u Srbiju danas ili sutra!
Podeli vest
Prema informacijama koje smo dobili iz Moskve, novi kontigent od 50.000 doza ruske vakcine Sputnjik stiže u Srbiju danas ili sutra, ubeđen sam da će sve ići svojim tokom, potvrdio je za Tanjug ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko
On podseća da je isporuka vakcina bila ključna tema u telefonskom razgovoru ruskog i srpskog predsednika, Vladimira Putina i Aleksandra Vučića, pre nekoliko dana i dodaje da postoje svi preduslovi da se u Srbiji proizvodi ruska vakcina protiv korona virusa - Sputnjik V, i da to potvrđuje i najavljeni dolazak delegacije ruskih stručnjaka koja u četvrtak 11. februara stiže u Srbiju.
Mi se nadamo i voleli bismo da proizvodnja ruske vakcine u Srbiji počne u aprilu ili najkasnije do leta. Međutim, to će odrediti stručnjaci iz Rusije koji već imaju ogromno iskustvo i koji su uspeli da naprave jednu tako kvalitetnu vakcinu kao što je „Sputnjik Ve", kaže za Sputnjik Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja
03.02.2021
17:50
Ističe da Rusija ne želi da od proizvodnje vakcine pravi ''globalno nadmetanje'', već da joj je cilj da zajednički međunarodni napori na tom polju budu što efikasniji.
Bocan-Harčenko naglašava da će dolazak tima ruskih stručnjaka, koji će u Srbiji boraviti nekoliko dana kako bi utvrdili uslove za proizvodnju vakcine Sputnjik V na "Torlaku", biti iskorak napred u saradnji Rusije i Srbije u oblasti vakcinacije kao odgovora na pandemiju korona virusa.
- Sa nestrpljenjem čekamo dolazak delegacije. Mislim da će to pomoći nastavku masovne vakcinacije u Srbiji, koja je na prvom mestu u tom procesu koji je sada najznačajniji za svaku zemlju - kaže Bocan-Harčenko o najavljenom dolasku stručnjaka iz tri ruske institucije - Ministarstva za industriju, Fonda za direktne investicije, kao i proizvođača vakcina, naučnog instituta "Gamaleja".
Foto: Reuters
Vakcine Sputnjik V stižu u Srbiju
Ističe da, kada je reč o proizvodnji Sputnjik V vakcine, koja je, kako primećuje, jedna od najtraženijih u Srbiji, postoji obostrana želja i na ruskoj i na srpskoj strani za to, ali da se još uvek ne može govoriti o pojedinostima.
- Zbog toga i dolazi delegacija ruskih stručnjaka da napravi zaključak šta je moguće, gde je moguće, u kakvim vremenskim okvirima - navodi ambasador.
Podseća da se je proizvodnja te vakcine već počela u Indiji, Južnoj Koreji, Brazilu i Kini, kao i da je Mađarska dobila podršku za zvaničnu registraciju cepiva Sputnjik V. Zasad je vakcina dobila dozvolu u 19 zemalja.
Kako kaže, interes za proizvodnju pokazuje i Austrija, a svakog dana raste i broj zemalja koje, kako navodi, izražavaju opredeljenost za nabavku Sputnjik V vakcine.
Bocan-Harčenko smatra da je u ovom trenutku važno što Evropska agencija za lekove razmatra upotrebu ruskog cepiva koje je, kako podseća, agencija Blumberg označila kao ''najveći naučni prodor Rusije od perioda Sovjetskog saveza''.
Na pitanje da li očekuje da vakcine prestanu da budu sredstvo geopolitičke borbe, Bocan-Harčenko kaže da je od početka epidemija i istraživanja o vakcinama, stav i jasna globalna poruka Rusije da je ta zemlja spremna i otvorena za zajednička naučna istraživanja u toj oblasti, za njihovu razmenu, kao i za pružanje tehnologija za proizvodnju drugim zemljama.
- Spremni smo da sarađujemo sa svima, to smo pokazali na primeru Srbije, a počela je saradnja i sa kompanijom Astra Zeneka. Verujemo da je prednost u saradnji i zajedničkoj proizvodnji - naglašava Bocan-Harčenko.
Foto: Reuters
Vakcina Sputnjik V
Dodaje da je skoro polovina zaposlenih u ambasadi Rusije u Beogradu vakcinisano na ''''Torlaku'''' Sputnjik V cepivom, a da je sutra njegov termin za vakcinaciju.
- Ja sam upisan za sutra i nadam se da ću imati slobodnog vremena u rasporedu - kaže ambasador.
Izrazio je zahvalnost rukovodstvu Srbije, predsedniku Aleksandru Vučiću i premijerki Ani Brnabić što su omogućili da se zaposleni u ambasadi vakcinišu što je, kaže, veoma cenjen prijateljski odnos.
Bocan-Harčenko navodi da veliko interesovanje građana Srbije za rusku vakcinu koje, kako je ukazao, prema pojedinim anketama dostiže više od 40 odsto, odraz prijateljskih i bratskih odnosa dve zemlje i međusobnog poverenja, ali i rezultat objektivnih podataka o delotvornosti Sputnjik V vakcine, uključujući i ocene časopisa ''The Lancet''.
- Kada je krenula priča o ruskoj vakcini, još u fazi testiranja, stizala su nam pitanja građana širom Srbije kada će vakcina stići u Srbiju. Bilo je istraživanja koja pokazuju da se više od 40 odsto građana izjasnilo u prilog Sputnjik V vakcini, a verujem da je sa porastom njene reputacije i ugleda, taj procenat možda i veći - navodi Bocan-Harčenko.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mi se nadamo i voleli bismo da proizvodnja ruske vakcine u Srbiji počne u aprilu ili najkasnije do leta. Međutim, to će odrediti stručnjaci iz Rusije koji već imaju ogromno iskustvo i koji su uspeli da naprave jednu tako kvalitetnu vakcinu kao što je „Sputnjik Ve", kaže za Sputnjik Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević potpuno je razobličio blokadersku glumicu Anđelku Stević Žugić koja je, podsetimo, otišla u Hrvatsku kako bi gostovala u jednoj tamošnjoj emisiji i na zastrašujuć način, verovali ili ne, pljuvala sopstvenu zemlju.
Vula Ceci, kopredsednice Evropske partije zelenih, koja je sa Biljanom Đorđević, iz stranke Zeleno-levi front, izvodila bizaran performans bacanja loptice ispred Narodne skupštine, ne može da se sabere nakon posete evropskog komesara za unutrašnje poslove i migracije, koji je boravio u Srbiji.
"Blokaderi" iz redova opozicije se neprestano svađaju i time pokazuju da nikakvo jedinstvo ne bi postojalo ako bi oni, kojim slučajem, krojili politički kaput Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sutra sa predsednikom Predstavničkog doma Parlamenta Češke Tomiom Okamurom, a razgovaraće o unapređenju bilateralne saradnje i političkog dijaloga.
Na današnjem suđenju Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću, Filipu Ivanovskom, njihovim suprugama i Belivukovoj tašti za pranje novca, dopunjavajući svoju odbranu, drugookrivljeni Marko Miljković spomenuo je ubijenog vlasnika "Pink taksija" Teodora Gaćešu i njegovog sina Luku Gaćešu koji je u ovom postupku svedočio.
Poslednjih dana zabeležene su vožnje u kontra smeru na auto-putevima Srbije, u kojima su stradale četiri osobe, a glavni uzrok je želja za dokazivanjem i uloga izazova, tvrdi za Informer.rs predsednik Strukovnog udruženja sektora bezbednosti Dejan Milutinović.
Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru ponovo će ispitivati tragediju u kojoj je prilikom parasejlinga prošle godine u Budvi poginula Novosađanka Tijana R. (19).
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću, Filipu Ivanovskom, njihovim suprugama i Belivukovoj tašti nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu dopunom odbrane Marka Miljkovića i saslušanjem svedoka Igora Arizanovića.
Napad nožem u severnom Londonu proglašen je terorističkim činom, nakon što je osumnjičeni muškarac sa istorijom nasilja i mentalnih problema izbo dvojicu Jevreja u naselju Golders Grin.
U eksploziji u vojnom garnizonu u Habarovskoj oblasti meta je navodno bio general-major Azatbek Omurbekov, koga ukrajinski izvori povezuju sa zločinima u Buči.
Glumica Đovana Antoneli (50), koju publika širom regiona i danas pamti kao Žade iz serije "Zabranjena ljubav", i dalje privlači veliku pažnju javnosti.
Pevačica i ćerka harmonikaša Dragana Stojkovića Bosanca Aleksandra Stojković Džidža prisetila se mladosti i priznala da je nekoliko puta dobila batine od roditelja.
Kraljica narodne muzike Zorica Brunclik nakon pauze zbog zdravstvenog stanja vratila se poslu, a sada je o njenom stanju govorio njihov kum i kolega Hasan Dudić.
Regionalna trap scena dobila je novi veliki projekat – Relja Torinno, pevač, tekstopisac i jedan od osnivača izdavačke kuće Generacija Zed, izbacio je album simboličnog naziva "Ljudi su opet na Mesecu", i to – verovali ili ne – baš u trenutku kada svet ponovo gleda ka Mesecu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar