NIJE DOBRO! IMAMO MLADIĆA (21) KOJI JE U VEOMA TEŠKOM STANJU! Dr Adžić Vukičević: U svakom novom talasu korone kliničke slike su SVE TEŽE I KOMPLIKOVANIJE!
Podeli vest
Žurke u ugostiteljskim objektima sa više stotina gostiju, druženja, nepoštovanje mera, zimovanja, putovanja, doprinose tome da uprkos uspešnom sprovođenju vakcinacije, mi još ne beležimo pad broja novozaraženih. Prema rečima domaćih stručnjaka, kao da su negde kočnice popustile, a sve češće se govori i o mogućem pooštravanju mera
Šta bi to podrazumevalo osim skraćivanja radnog vremena, u ovom trenutku još nije poznato, ali svakako je potrebno više discipline i samoodgovornosti kako bi se suzbilo širenje virusa, ali i uspešno obavila imunizacija stanovništva.
U privremenoj kovid bolnici u Areni "Štark" u Beogradu lečenju je 245 pacijenata, od kojih je 200 na kiseoničkoj terapiji, izjavio je danas medicinski koordinator te bolnice, potpukovnik Predrag Bogdanović i naglasio da se u poslednjih desetak dana primećuje blagi porast prijema, ali i teža klinička slika obolelih koji se zbrinjavaju u Areni
15.02.2021
10:39
Kompilacije bolesti
U kovid bolnici u Batajnici pristižu novozaraženi i u pitanju su teži bolesnici.
- Imamo veoma teške bolesnike, neki od njih odmah se primaju u jedinice intenzivnog lečenja. Takođe smo zabeležili i veliki broj onih bolesnika čije se stanje pogoršavalo u poluintenzivnim jedincima. Za poslednjih sedam dana više od 40 bolesnika smeštenih u Batajnici moralo je da pređe u jedinicu intenzivne nege. Kliničke slike u svakom piku bolesti čini se da su teže i komplikovanije - priča dr Adžić Vukičević.
Da epidemiološka situacija nije povoljna, napominje i ona, a mi svakoga dana beležimo od 2.000 pa naviše obolelih od virusa korona.
Mladi u teškom stanju
- Pogledajte Rumuniju sa nešto većim brojem novoobolelih u odnosu na nas, ali morate imati na umu da je Rumunija mnogo veća zemlja nego Srbija, otprilike kao nekadašnja Jugoslavija, zbog čega su naši podaci za još veću brigu. Sve kategorije naših građana podjednako su ugrožene, bilo stariji, bilo mlađi. Sada gotovo da ne postoje razlike među polovima, podjednako je prisutna bolest i kod žena i kod muškaraca. Prisustvo komorbiditeta svakako može pogoršati kliničku sliku. Trenutno imamo u jedinici intenzivnog lečenja mladića starog 21 godinu u veoma teškom opštem stanju - dodaje dr Adžić Vukičević.
Kada ćemo se tačno vratiti normalnom životu, još niko precizno ne može da potvrdi, ali će nam vakcinacija pomoći da se sa koronom izborimo u neko dogledno vreme.
Foto: printscreen RTS
Dr Tatjana Adžić Vukičević
Nova tura vakcina
- Apelujem na celokupnu srpsku javnost da se vakciniše. Vakcine su svima dostupne i potpuno su bezbedne. U mogućnosti ste da primite vakcinu koju želite. Građane Srbije molim da se dolično i odgovorno ponašaju u skladu sa svim predloženim epidemiološkim merama. Izbegavajte velike skupove, proslave, žurke, klubove, nosite maske. Odreknite se jednog zimovanja da biste mogli da uživate u svim narednim zimovanjima do kraja života. Verujem da će epidemiološka situacija biti značajno bolja sa prvim danima proleća, kada će većina naših građana biti vakcinisana i kada ćemo steći kolektivni imunitet. Naše ponašanje i primena vakcina treba da budu imperativ vraćanja u normalne životne i civilizacijske tokove - apeluje dr Tatjana Adžić Vukičević.
Da se ubrzano nastavlja sa imunizacijom, govori nam i podatak da nam već u aprilu stiže više doza Fajzer-Biontekovih vakcina nego što je planirano prvobitnim ugovorom. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je Srbija potpisala novi ugovor sa pomenutim kompanijama.
- Novi ugovor podrazumeva da građani Srbije u drugom kvartalu, odnosno u aprilu neće dobiti 500.000 doza nego 1, 2 miliona Fajzerovih vakcina, u trećem kvartalu neće dobiti 400.000 doza nego 1,1 milion Fajzerovih vakcina. Ovo je veliki uspeh za nas – rekao je ministar Lončar.
Foto: Tanjug
Zlatibor Lončar
Britanski soj kod osmoro ljudi
Britanski soj virusa, prema poslednjim informacijama, zabeležen je kod osmoro ljudi u Srbiji, a kako saznaje Blic, oni koji su bili zaraženi imali su lakšu kliničku sliku.
Da je kod nas od novih sojeva prisutan samo britanski soj, potvrdila je nedavno i virusolog i član Kriznog štaba za subijanje infekcije kovid-19 prof. dr Tanja Jovanović, koja objašnjava kako se prati kretanje virusa.
- Ukoliko se nađu značajne mutacije, rezultat se prijavljuje i dalje se preko kovid baze traže sve relevantne informacije o pacijentu i njegovim kontaktima. Prvi dokazani slučaj je došao u Srbiju direktno preko Velike Britanije. Prema tome, dosadašnji rezultati sekvenciranja su pokazala da je u Srbiji prisutna britanska varijanta, ali da ona apsolutno nije dominantna varijanta u našoj zemlji. Još uvek se radi samo o pojedinačnim slučajevima - kaže profesorka Jovanović.
Kako dalje objašnjava profesorka, naučnici i u našoj zemlji prate mutacije virusa i procenjuju njihov značaj. Pored aktuelnog britanskog soja, traži se i prisustvo drugih pretećih varijanti, kao što je južnoafrička i brazilska varijanta, ali one do sada nisu registrovane u našoj zemlji.
- Da bismo sprečili brze promene virusa, vrlo je važno da procesom masovne imunizacije i poštovanjem epidemioloških mera smanjimo cirkulaciju virusa u populaciji i konačno uspostavimo kontrolu nad ovom pandemijom. Zato još jednom opomena za građanstvo, da su poštovanje epidemioloških mera i imunizacija preduslov za kraj pandemije. A mislim da nam je svima važno da se vratimo životu pre pandemije - kaže profesorka Jovanović.
Foto: printscreen RTS
Dr Tanja Jovanović
Dr Tiodorović: Početkom nedelje realna slika
Epidemiolog i član Kriznog štaba prof. dr Branislav Tiodorović objašnjava da se polako povećava broj prvih pregleda i ambulantama, ali da ćemo realnu sliku o epidemiološkoj situaciji imati početkom nedelje.
- Ono što imamo sada su uglavnom mlađi ljudi, ali oni svakako predstavljaju rizik za starije i hronične bolesnike, tako da u svakom slučaju bez obzira na sve, cirkulacija virusa se nastavlja, što nije dobro - objašnjava profesor Tiodorović.
Foto: pink.rs
Dr Branislav Tiodorović
Dr Stevanović: Očekuje nas porast broja obolelih
Direktor Infektivne klinike u Beogradu i član Kriznog štaba dr Goran Stevanović izjavio je da nas očekuje porast broja obolelih.
- Opuštanje se vidi na svakom koraku, možda će se neki naljutiti, ali i dalje smatram da druženje i sportske aktivnosti u ovakvoj situaciji, kao i rekreacija nisu za život esencijalna aktivnost. Razmišlja se u tom smeru, ako situacija nastavi da se pogoršava i nastavi da se povećava broj zaraženih, onda i da se zatraži pooštravanje mera, skraćivanje radnog vremena ugostiteljskih objekata, kao i smanjivanje zauzetosti kapaciteta turističkih objekata, ali kažem, sve to zavisi od toga kako se situacija bude odvijala - rekao je dr Stevanović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U privremenoj kovid bolnici u Areni "Štark" u Beogradu lečenju je 245 pacijenata, od kojih je 200 na kiseoničkoj terapiji, izjavio je danas medicinski koordinator te bolnice, potpukovnik Predrag Bogdanović i naglasio da se u poslednjih desetak dana primećuje blagi porast prijema, ali i teža klinička slika obolelih koji se zbrinjavaju u Areni
Voditelji blokaderske Nova S Marko Stepanović i Srđan Jovanović brutalno su ismevali osmogodišnjeg dečaka Andriju Kneževića iz Bajine Bašte koji boluje od Mojamoja bolesti, što je apsolutno nedopustivo, a sada kažu da "nisu pogrešili ništa" - čime pokazuju da im apsolutno nije stalo da isprave svoju grešku.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula i osvedočeni srbomrzac još jednom je udario na Srbiju i uputio niz neosnovanih kritika na njen račun.
Slučaj koji govori sve o studentima i njihovim namerama – Marko Kutijevac, student koji je voleo tuđe pare, nalazi se na mestu "glavnog koordinatora" za Srem, dok je ujedno i vođa izbornog štaba u Kuli.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Policija iz podgorice uhapsila je R.G. (37) zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.
Doktor nauka iz oblasti bezbednosti Ivan Pekić istakao je da je Evropol označio Budvu kao destinaciju gde se najviše pere novac od strane organizovanih kriminalnih grupa u Crnoj Gori.
Pripadnici Policijske uprave za grad Beograd i Policijske stanice Obrenovac sproveli su juče dve odvojene akcije hapšenja, u kojima su kod osumnjičenih pronađene materije za koje se sumnja da su narkotici.
Zatvaranje Ormuskog moreuza izazvalo je drastičan poremećaj na globalnom tržištu energije i petrohemikalija, podižući cene nafte i gasa i ugrožavajući snabdevanje ključnim sirovinama za svakodnevne proizvode, objavio je portal "BFM TV".
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je da državni sistem nastavlja da funkcioniše i posle pogibije vrhovnog sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost Alija Laridžanija i da je njemu odmah pronađena zamena.
Sinoć je u MTS dvorani održana svečana premijera filma "Žetva", ostvarenja koje na veliko platno donosi potresnu priču o ilegalnoj trgovini organima i stradanju Srba na Kosovu i Metohiji.
Ruže penjačice predstavljaju jedan od najlepših ukrasa svake bašte, jer prostoru daju poseban, romantičan šarm, a još jedna velika prednost je što sadnja nije zahtevna.
Hrvatski pevač Jakov Jozinović koji je vrtoglavu slavu stekao za kratko vreme, pevajući hitove svojih kolega, do pre samo tri godine radio je fizički jako teške poslove.
Harmonikaš Borko Radivojević otkrio je kako ga je nedavno kontaktirao Darko Lazić, koji je zajedno sa tragično nastradalim bratom Draganom imao veliku želju da snime pesmu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar