Svečano 'uvođenje u tron' srpskog patrijarha Porfirija biće ujedno i prilika da se izabere novi poglavar Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori
Simbolično ustoličenje patrijarha srpskog Porfirija u Pećkoj patrijaršiji održaće se 23. maja, a istog dana trebalo bi da se izabere i novi mitropolit crnogorsko-primorski, saznaje Informer.
Uvođenje patrijarha u presto u Peći nosi sa sobom jasnu simboliku, jer se njime potvrđuje da se SPC ne odriče Kosova i Metohije kao mesta svog duhovnog rođenja. Svečani obred ustoličenja u Patrijaršiji poslednji put je organizovan 2010, kada je u drevni tron srpskih prvojerarha uveden tadašnji patrijarh Irinej.
Joanikije novi mitropolit?
Postoji jasna želja dela vernika iz Crne Gore da vladiku Amfilohija na cetinjskom tronu nasledi Joanikije Željko Injac
Dobra vest
Ovo je potvrdio i episkop budimljansko-nikšićki Joanikije, koji je i najozbiljniji kandidat za naslednika pokojnog vladike Amfilohija. - Ustoličenje njegove svetosti Patrijarha u Pećkoj patrijaršiji biće 23. maja, a u nastavku će biti i zasedanje Svetog arhijerejskog sabora. Već šesti-sedmi mesec, administriram Mitropolijom crnogorsko-primorskom i sada razmišljam samo o tome da tu dužnost administratora Mitropolije obavim časno i pošteno, a ostalo je sve stvar Svetog arhijerejskog sabora. Rado idem u susret odluci da postanem mitropolit, jer je na dve dužnosti u isto vreme vrlo teško biti. Razrešiće se to sve sa Saborom u maju mesecu. Neka Bog da da sve bude regularno i kako valja i svi ćemo biti spremni da prihvatimo odluku kakva god ona bila - rekao je episkop Joanikije za podgoričke TV Vijesti.
Foto: printscreen
Episkop Joanikije
Verski analitičar Željko Injac kaže da jedan deo vernika iz Crne Gore vidi Joanikija kao Amfilohijevog naslednika. - Nekoliko eparhija SPC je upražnjeno i njima sada administriraju drugi episkopi. Da li će se to administriranje nastaviti u pojedinim eparhijama, pa između ostalih i u mitropoliji crnogorsko-primorskoj ili će na Saboru biti izabrani novi episkopi, ostaje na volju vladikama SPC da na majskom Saboru o tome odluče, kao što je uostalom rekao i vladika Joanikije. Postoji želja dela vernika iz Crne Gore da vladiku Amfilohija na cetinjskom tronu nasledi Joanikije. O tome konačnu odluku daje Sabor, a kandidata ima više od jednog - podvlači Injac.
Lider Demokratskog fronta Andrija Mandić kaže da je ovo izuzetno dobra vest. - Izbor mitropolita crnogorsko-primorskog treba da bude svečani čin na kom ćemo dobiti novog verskog poglavara koji će dodatno učvrstiti jedinstvo SPC i srpskog naroda. Nemam nikakve sumnje da će Sveti arhijerejski sabor doneti najbolju odluku koja će nastaviti kontinuitet sa arhipastirskim delovanjem mitropolita Amfilohija i njegovih velikih prethodnika na tronu Svetog Petra Cetinjskog. Potpisivanje temeljnog ugovora između SPC i Crne Gore jeste, takođe, izuzetno dobra vest i ona predstavlja pobedu one apsolutne većine građana Crne Gore koji su se prošle godine pobunili protiv diskriminacije naše SPC - podvlači Mandić.
Važan dokument
U Crnoj Gori jedna od gorućih tema trenutno je potpisivanje temeljnog ugovora između SPC i Crne Gore, a potpisaće ga patrijarh SPC Porfirije i premijer Zdravko Krivokapić. Ugovor će, kako je otkrio Joanikije, biti potpisan odmah nakon vaskršnjih praznika i tek tada će biti poznat javnosti.
Sveštenik SPC u Crnoj Gori Miajlo Backović ističe da je temeljni ugovor važan dokument za pravno funkcionisanje mitropolije. - Takvi ugovori već su ranije potpisani sa Rimokatoličkom crkvom i Islamskom verskom zajednicom u Crnoj Gori. SPC, sveštenstvo i monaštvo su dosad, zbog prethodne vlasti, bili diskriminisani i zato sada, nakon slobode koju je pre svega donela Božija crkva i narod, ovaj dokument će nas u pravnom smislu staviti u ravnopravan položaj sa drugim tradicionalnim verskim zajednicama u Crnoj Gori - zaključuje Backović.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu protiv jednog od lidera Demokratskog fronta Milana Kneževića, koju je pre dva meseca podneo gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković zbog krivičnog dela ugrožavanje bezbednosti
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu protiv jednog od lidera Demokratskog fronta Milana Kneževića, koju je pre dva meseca podneo gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković zbog krivičnog dela ugrožavanje bezbednosti
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa najvećim badminton igračem svih vremena, dvostrukim olimpijskim šampionom i petostrukim svetskim prvakom Lin Danom.
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) nastavlja da radi punom parom, pa je tako u potpunosti raskrinkan Mihailo Marković, zgubidan sa Pravnog fakulteta koji se "proslavio" veličanjem Albanaca sa KiM.
U noći između srede i četvrtka dogodio se vandalski čin kada je nepoznato maskirano lice crvenom farbom isprskalo prostorije SNS-a u Dobanovcima - opština Surčin.
Blokaderski analitičar Boško Jakšić zaratio je sa tajkunom Draganom Đilasom, nakon što je Đilas najavio izlazak pro-evropske koalicije na izbore, kad god oni budu raspisani.
Politički analitičar Uroš Piper osvrnuo se na aktuelna dešavanja među blokaderima i opozicionim strukturama, ističući da se, prema njegovim rečima, sve jasnije vide pukotine i rastuće nezadovoljstvo unutar tog dela političke scene.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Gošća najnovije emisije "Neprijatelj vreba" bila je doktorka Mirjana Tomović koja je govorila o najopasnijim sektama, kao i smrti svog sina, jedne od žrtava sekte "Crna ruža".
U Višem sudu u Beogradu pokrenut je još jedan parnični postupak protiv Vladimira i Miljane Kecmanović, roditelja dečaka Koste K. koji je 3. maja 2023. godine u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio 10 ljudi i ranio još šestoro.
Komandantu Interventne jedinice 92 Dežurne službe Policijske uprave za grad Beograd Dušanu N. i vođi interventnog tima Nikoli K. određen je pritvor, saznaje Informer.
Neočekivane nestašice materijala imaju značajan negativan uticaj na nemačku industriju, smanjuju proizvodnju i dugoročno doprinose rastu cena za potrošače, pokazuje danas objavljen izveštaj Instituta za ekonomska istraživanja (Ifo) iz Minhena.
Ambasadori Nemačke, Francuske i Velike Britanije stigli su danas u Ministarstvo spoljnih poslova Rusije na razgovor sa zamenikom šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni poručila je danas da Evropa mora da nastavi da podržava rat u Ukrajini i pojača pritisak na Rusiju, nakon što je njena vlada predstavila novi paket sankcija Moskvi uoči samita Evropske unije.
Višestruke eksplozije prijavljene su širom Krima tokom noći između 10. i 11. juna, a nekoliko vojnih objekata je očigledno pogođeno, prema lokalnim izveštajima i Telegram kanalima.
U masovnoj akciji turske policije koja je bila usmerena protiv elitne mreže šverca i prodaje droge, uhapšene su neke od najvećih glumačkih i muzičkih zvezda.
Slavni glumac Svetozar Cvetković svojevremeno je šokirao, ali i do suza nasmejao javnost kada je otkrio nepoznate detalje sa snimanja filma "Montenegro".
Američka kompanija Antropik predstavila je novi AI model Klod Fejbl 5 (Claude Fable 5), prvu verziju svog najmoćnijeg AI modela Mitos koja je dostupna široj javnosti, ali uz rigorozne bezbednosne restrikcije.
Jednostavan trik sa sodom bikarbonom ili solju predstavlja najpraktičnije rešenje tokom sezone trešanja, jer na taj način mogu da ostanu sveže danima, a neće biti crvljive.
Pevačica Mina Kostić već neko vreme je na lečenju na klinici za psihijatrijske bolesti "Laza Lazarević", a njena koleginca Dragica Zlatić prokomentarisala je je njenu situaciju.
Manekenka Dejana Živković i njen suprug Filip Simović navodno su stavili tačku na brak, a ono što je pokrenulo ovo sumnje jeste to što je ona obrisala sve zajedničke fotografije.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.