Ne treba njima patrijarh koji krstari razorenom Banijom, koji ruča s beskućnicima, koji obilazi bolesne od kovida i pešači beogradskim ulicama... Pokvario im je planove
Patrijarh Porfirije nije po njihovoj volji, jer mu ne mogu naći niti jedan grijeh zbog kojeg bi ga javno razapeli na naslovnim stranama svojih tabloida. Takvima ne treba patrijarh koji neumorno krstari, zemljotresom razorenom, Banijom, koji objeduje sa beskućnicima, koji obilazi oboljele u kovid bolnicama, koji pešači po beogradskim ulicama… Takvog patrijarha nisu očekivali, još manje mu se nadali, rekao je episkop bihaćko-petrovački i rmanjski Sergije, čije otvoreno pismo prenosimo u celosti
"Nije prošlo ni pet mjeseci otkako je izabran za poglavara Srpske Crkve, patrijarh Porfirije već se našao na meti onih koji bi da mijenjaju sve osim samih sebe. Dobro poznata novinarska pera, čiju oštricu ubitačnijom čini pozamašan novac koji primaju, na patrijarhovom čelu ispisuju krivicu koje nema, interpretiraju riječi koje on nikad nije izgovorio, tražeći u patrijarhovim javnim istupima bilo kakav krimen, spremni da ga, nakon već izrečenih optužbi, javno linčuju, provlačeći kroz žutilo medijske scene i patrijarhov lik.
Nije to, zapravo, ništa novo. Nije ni neočekivano. Očekivali su dušebrižnici u februaru da za patrijarha bude izabran neko ko je možda opterećen skandalima i problematičnom prošlošću, da im olakša posao, pa da, u miru i sa zadovoljstvom, nastave javno blaćenje Srpske Crkve, i da u hladu svojih redakcija nastave započeti posao.
Patrijarh Porfirije nije po njihovoj volji, jer mu ne mogu naći niti jedan grijeh zbog kojeg bi ga javno razapeli na naslovnim stranama svojih tabloida. Takvima ne treba patrijarh koji neumorno krstari, zemljotresom razorenom, Banijom, koji objeduje sa beskućnicima, koji obilazi oboljele u kovid bolnicama, koji pešači po beogradskim ulicama… Takvog patrijarha nisu očekivali, još manje mu se nadali. Pokvario je novi patrijarh stare planove. Silno im se zamerio, pa sad hoće da mu uzvrate, ali im on, i dalje, ne daje povoda.
Smeta im patrijarh koji voli i one koji ne vole njega, razočarani su u duhovnog poglavara koji u svakom čoveku traži i nalazi brata, a naročito su zgroženi njegovim neumornim pozivima da prvo menjamo sebe a onda će se društvo u kojem živimo i samo izmeniti na bolje. To ih je silno zabolelo, jer su, kako sami o sebi misle, oni ti koji menjaju svet, a da sami pritom ostaju isti, nepromenjeni, principijelni. To je, valjda, novinarstvo u kojem su izgradili imidž koji im je doneo dobre apanaže, ali im nedostaje plen na koji bi se obrušili.
Kome u žutoj štampi treba patrijarh koji razgovara sa vlašću ne odričući se opozicije, koji voli Srbe ali se ne odriče ni onih koji se smatraju Crnogorcima, kojem je Kosovski zavet svetinja ali želi dobre odnose sa Albancima, koji voli Zagreb i druguje sa Zagrebčanima, koji sa siromašnom dečicom gleda Đokovićev teniski meč, koji može i hoće pružiti ruku i onima koji drugačije misle, koji drugačije veruju, pa čak i onima koji nikome i ni u šta ne veruju. Takav patrijarh nije poželjan onima koji na Crkvu gledaju s podozrenjem, koji bi da je opet raspinju, koji bi da je nema, jer bio onda, možda, društvo u kojem živimo bilo sekularnije nego što danas jeste, a to, po njima, znači progres, slobodu, napredak….
Patrijarh je, izgleda, razočarao neke, ali je obradovao mnoge. Svidelo se to nekome ili ne, bez ijedne izrečene reči prekora, podigao je, sopstvenim primerom, duhovnu lestvicu sveštenicima i episkopima, učeći nas, bez ijednog slova, kakvi trebamo biti i šta nam valja činiti. Za nepunih pet meseci svoje patrijaraške službe, u novom patrijarhu mnogi su prepoznali ono za čim su u Crkvi čeznuli – lik oca, brata i sastradalnika, lik učitelja i pastira, lik intelektualca čije nas znanje sabira, spaja i ujedinjuje. Zbog toga je kriv patrijarh Porfirije, jer njegove reči nas ne vode u nove sukobe, već nas izvode na mirnu pučinu ovoga sveta. To mu dušmani, čini se, neće oprostiti, ali će se, ako imaju trunku savesti, jednom postideti zbog svojih napisanih reči.
Ako zanemarimo žutilo javnog prostora i ako svako od nas okrene pogled ka sebi, stiče se nepogrešiv utisak da ni mi ne zaslužujemo patrijarha kakvog imamo, da ga, vaistinu, nismo ni dostojni. Zbog toga ga moramo neumorno slediti, junački braniti i sinovski poštovati, jer njegov izbor, ne zaboravimo, nije samo volja saborskih otaca, već pre i iznad svega volja Duha Svetoga!
Njegova Svetost patrijarh srpski Porfirije danas je, po sopstvenoj želji, posetio Vaspitno-popravni dom u Kruševcu, gde je razgovarao sa štićenicima i obišao novoizgrađenu Crkvu Svetih Filimona i Onasima u krugu ove ustanove
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Njegova Svetost patrijarh srpski Porfirije danas je, po sopstvenoj želji, posetio Vaspitno-popravni dom u Kruševcu, gde je razgovarao sa štićenicima i obišao novoizgrađenu Crkvu Svetih Filimona i Onasima u krugu ove ustanove
Rusija je tokom noći sa 27. na 28. jun odbila jedan od većih talasa ukrajinskih dronova, a prema podacima Ministarstva odbrane Rusije, sistemi PVO oborili su 213 bespilotnih letelica avionskog tipa iznad 13 regiona.
Ugovor za obezbeđivanje finansijskih sredstava za završne radove na Hramu Svetog Save u Beogradu potpisan je danas, a tom događaju prisustvovao je i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
Gospodin koji je izazvao veliku pažnju javnosti u Srbiji - Dragoljub Marković iz Vrnjačke Banje - odgovorio je novinarima Nove S, koji su od njega želeli da dobiju izjavu o tome kako se u Srbiji loše živi. On se danas uključio u program Informer TV i komentarisao taj slučaj.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio je da je na skupu "Srbija - jedna porodica", koji je održan u subotu u srcu Beograda, u glasačke kutije ubačeno čak 60.000 listića.
Sinoć je u mestu Bresnica, kod Čačka, grupa građana blokirala prolaz autobusu koji je saobraćao iz Beograda i prevozio građane koji su prisustvovali skupu "Srbija - jedna porodica".
Vrlo teška noć je iza stanovnika Guče, posebno onih meštana koji žive u Ulici Prvomajskoj. Meštani opisuju kako je sve izgledalo nakon što je došlo do curenja amonijaka u jednoj hladnjači, a Milenko Paunović svedoči o tome kako je spasavao sina i njegovu porodicu.
Stariji muškarac iz Prokuplja stradao je rano jutros od strujog udara. On je radio nešto oko dečijeg bazena dok je bila uključena pumpa za prečišćavanje vode.
Poslanik Evropskog parlamenta iz Luksemburga Fernan Kartajzer izjavio je da stanje ruske ekonomije ne potvrđuje negativne prognoze koje su na Zapadu izricane posle uvođenja sankcija Moskvi.
Britanska Ratna mornarica ponovo se našla u ozbiljnom problemu: prema pisanju UK Difens žurnala, Ujedinjeno Kraljevstvo trenutno nema nijednu višenamensku nuklearnu podmornicu na borbenom patroliranju.
Pukovnik Glavne obaveštajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine Rustem Fahriev, koga ruske bezbednosne strukture dovode u vezu sa organizacijom pokušaja terorističkog napada na Krimu, likvidiran je 18. maja u Ukrajini
Ruska vojska nastavlja juriš na Krasni Liman i, prema saopštenju Ministarstva odbrane Rusije, potiskuje Oružane snage Ukrajine sa juga i severozapada grada, uz napredovanje ka centralnim delovima.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Zaboravite na klasičnu "misionarsku" rutinu od dva minuta, donosimo vam 3 brutalne poze koje garantuju eksploziju u spavaćoj sobi i teraju žene na vrištanje.
Visoke temperature mogu da pokvare i najbolje našminkano lice. Ipak, uz nekoliko jednostavnih trikova moguće je da šminka ostane sveža i postojana tokom celog dana.
Nemačka influenserka Eda Elisa našla se u neprijatnoj situaciji na aerodromu kada joj je, neposredno pred let, rečeno da ne može da uđe u avion zbog odeće koju je nosila.
Tokom jula, Bikove, Vodolije i Jarčeve očekuju povoljne okolnosti koje bi mogle da im donesu dodatne prihode, reše dugove i otvore vrata novim poslovnim prilikama.
Poznata voditeljka Sanja Marinković rešila je da do kraja raskrinka sramnu prošlost kontroverzne rijaliti zvezde, pa je pred milionima izvukla spisak njenih intimnih odnosa!
Sigurni smo da znate svaku reč pesme "Vidovdan", a kompozitor i tekstopisac Milutin Popović Zahar otkrio je kako je davne 1989. godine ona zapravo nastala.
Na Ušću u Beogradu sinoć se održalo treće veče Music Week-a na kom je nastupala zanosna Teodora Popovska, koja je izazvala pažnju javnosti snimanjem sa Draganom Kojićem Kebom!
Ponosni roditelji Maja i Alen Hadrović su na mrežama podelili prelepe kadrove sa svog imanja i pokazali kako njihovi naslednici provode vreli letnji dan.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.