SRBIJO, BEZ PANIKE, SVE JE POD KONTROLOM - NEMA POVIŠENE RADIOAKTIVNOSTI! Stručnjaci objasnili na koji način je naša zemlja zaštićena...
Podeli vest
Radioaktivnost u vazduhu u Srbiji je ista kao i pre nego je ukrajinska nuklearna elektrana u Černobilju ostala bez napajanja električnom energijom zbog čega bi radioaktivne supstance mogle biti oslobođene. Stručnjaci ističu da je Srbja sigurna i da nam ne preti opasnost
U Srbiji se i danas dan pamti strah koji je zavladao među ljudima kada se davne 1986. godine saznalo za katastrofu u nuklearnoj elektrani Černobilj. Ovih dana mnogi strepe da bi istorija mogla da se ponovi i da bi radiaktivnost mogla da stigne do naše zemlje. Stručnjaci za radijaciju , međutim, objašnjavanju da nema mesta panici.
Manastir Tumane, koji godišnje poseti više od milion iz regiona i sveta, gradi se nov objekat namenjen za smeštaj vernika, u kojem će se nalaziti biblioteka i sala za predavanja, a biće završen do kraja godine.
05.03.2022
23:08
Pomoćnik direktora i rukovodilac inspekcije Direktorata za radijaciju i nuklearnu bezbednost Srbije Vladimir Janjić gostujući u Beogradskoj hronici istakao je da je radioaktivnost u vazduhu ista kao i pre situacije u Ukrajini.
Proteklih dana na teritoriji naše zemlje nisu izmerene povišene doze gama zračenja.
Foto: Printskrin/ RTS
Vladimir Janjić
Prema njegovim rečima, radijacija je svuda oko nas, u vazduhu, u zemlji, u stvarima, u kamenju i u nama samima. Prirodna radioaktivnost je posledica prirodnog zračenja koje primamo od kosmičkog zračenja, iz samog tla, od sastava zemlje.
Vedrana Vuletić iz Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije kaže za RTS da u ovom trenutku nema opasnosti od povećane radijacije na našem području, kao i da se ne očekuje povećanje radioaktivnosti ni u narednim danima. Ona navodi da je Srbija spremna u slučaju da se bilo šta dogodi.
- U slučaju da ipak dođe do povećanog nivoa radioaktivnosti, imamo spremne mere zaštite koje se propisuju u tom slučaju - poručuje ona.
Kako se meri radioaktivnost u Srbiji
- Radioaktivnost se u Srbiji meri na dva načina! Automatski sistem rane najave, automatizovan sistem sa devet mernih stanica, raspoređenih od severa, od granice sa Mađarskom do juga u Vranju. Taj sistem meri radioaktivnost na svakih 30 minuta i podaci se šalju na centralni server, na svakih 30 minuta se mogu videti najnoviji rezultati merenja - objašnjava Janjić.
Radioaktivnost se meri i preko monitoringa radioaktivnosti u životnoj sredini, vodi, zemljištu, hrani, vazduhu, koji vrše ovlašćene laboratorije: one skupljaju uzorke svega što treba da se meri – vodu iz reka, uzorke iz vazduha...
Foto: Printskrin/ RTS
Vedrana Vuletić
Janjić navodi da je krovna institucija što se tiče međunarodne saradnje u ovoj oblasti Međunarodna agencija za atomsku energiju.
- Saznali bismo u roku od pola sata, najviše sat vemena, ako bi Međunarodna agencija dobila takva saznanja - kaže Janjić.
Foto: Informer/Fotomontaža
Nuklearnoj elektrani prekinuto napajanje strujom?
Radioaktivne supstance bi mogle biti oslobođene iz ukrajinske nuklearne elektrane u Černobilju, jer nije u stanju da hladi istrošeno nuklearno gorivo nakon što joj je prekinuto napajanje električnom energijom, saopštila je ukrajinska državna nuklearna kompanija "Energoatom".
- Sve informacije dolčaze do Direktorata i prosleđuju se svim nadležnim institucijama, kao što su MUP, Sektor za vanredne situacije, RHMZ, a obavestili bi se građani preko kanala - dodaje on.
Kaže da građanin može da sluša preporuke nadležnih institucija kako da se ponaša i koje korake da preduzme u skladu sa tim merama.
Ne postoji opasnost
Vuletićeva ističe da elektrane u Ukrajini imaju protokole kako da postupaju u slučaju bilo kakve opasnosti, pa i u slučaju ovakvih neočekivanih ljudskih akcija. To znači da automatski, ukoliko je ugrožen bezbedan rad elektrana, one se gase i idu u poseban režim.
- U Direktoratu smo podigli pripravnost i pomno pratimo 24 sata šta se dešava sa nuklearnim elektranama i na bilo kakav znak alarma reagujemo. I dalje razmišljamo o postupcima šta bismo preduzeli i eventualnim merama zaštite ukoliko postoji bilo kakva sumnja da je radioaktivnost ispuštena u životnu sredinu - kaže Vuletićeva.
Foto: printscreen
Prestao prenos podataka iz Černobilja u nadzornu agenciju UN
Sistemi za praćenje nuklearnog materijala u postrojenjima za radioaktivni otpad kompleksa nuklearne elektrane u Černobilju, koji su ruske snage preuzele prošlog meseca, prestali su da prenose podatke nadzornom organu za nuklearnu energiju UN (IAEA), saopšteno je iz sedišta ove agencije.
Zaštitne mere se odnose na sferu rada IAEA u okviru koje se prati kretanje nuklearnog materijala.
Podaci meteorologa veoma bitni
- Ukoliko bi se desila neka nuklearna katastrofa, kao ona u Černobilju, ako bi se radioaktivne čestice širile, ako bi došle u atmosferu, podaci od RHMZ bili bi od velikog značaja kako bi se mere primenile - kazao je Janjić.
Meteorolog Ivan Ristić napominje da bi u slučaju, da dođe do nuklearne havarije u narednom periodu, radioaktivni oblak brzo došao i prešao našu zemlju bez taloženja na tlu.
Foto: Informer DN
Ivan Ristić
Srbija ima prirodan štit
- Od srede, 9. marta, iznad naše zemlje će se uspostaviti jako severoistočno visinsko strujanje, brzine vetrova na visini dostizaće brzine takozvanih mlaznih struja od preko 100 km/h. U prizemlju, da građani ne brinu, duvaće severac, brzinom od 4 do 8 metara u sekundi. Srbija je u zavetrini prirodnog karpatskog štita tako da jedino visinski vetrovi mogu da nam donesu sve tipove čestice, uključujući i one radioaktivne iz Ukrajine, ukoliko se tamo desi nuklearna havarija - kaže meteorolog Ristić i dodaje:
- Kako sada stoje stvari u sklopu te cirkulacije na naše područje doći će suv i hladan vazduh, tako da se padavine ne očekuju.
- Treba upozoriti da bi u drugoj polovini nedelje, ako bi u Ukrajini bilo nuklearnih havarija, radioaktivni oblak brzo došao i prešao našu zemlju. Pošto padavina ne bi trebalo da bude, uticaj tog radioaktivnog oblaka bi se osetio samo u trenutku njegovog prolaska iznad nas, ne bi trebalo da dođe do njegovog taloženja na tlu.
- Od ponedeljka, 14. marta, a najverovatnije i do kraja meseca, više nećemo biti u opasnosti da, u slučaju nuklearne havarije, do nas direktno stigne radioaktivni oblak u kratkom vremenskom intervalu - ističe Ristić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Lila
pre 3 godine
Zahvaljujući mudroj politici predsednika Vučića smo zaštićeni od radijacije, za razliku od dosmanlija koji su nas ubijali zračenjima
Jel su ovo Ukrajinci lažima prevazišli svoje učitelje Amerikance!? Ili još uvek samo tačno prenose i rade ono što im ovi, Ameri, kažu! Da, Rusi su ludi pa će da dozvole da se poveća radijacija! Opasni ovi ukrajinski fašisti banderaši! Kad lažu na boga ne misle! Ukrajinski fašistički meci i granate šire "mir, blagostanje i milosrđe" kao i američki! A samo Ruski ubijaju, masakriraju i uništavaju, i to samo neke "nevine žrtve"!
Manastir Tumane, koji godišnje poseti više od milion iz regiona i sveta, gradi se nov objekat namenjen za smeštaj vernika, u kojem će se nalaziti biblioteka i sala za predavanja, a biće završen do kraja godine.
Na indijskoj televiziji prikazana je neobična i humoristična animacija u kojoj su glavni likovi ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Predsednica Skupštine Srbije reagovala je na tekst blokaderskog medija, kojim su sami dokazali da ne postoje paralelni birački spiskovi, kao i da građani glasaju po svojoj volji, a ne pod pritiskom.
Urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić bila je gost u emisiji "Dan na dan" na Prvoj televiziji, gde je govorila o skandaloznoj presudi koju je donela sudija blokaderka Tatjana Bezmarević Janjić iz Prvog osnovnog suda, po krivičnoj tužbi Zdenka Tomanović.
Antisrpski mediji jedva su dočekali novu akciju u režiji blokadera zgubidana i to tik pred kraj godine, kada se ljudi spremaju za praznike i porodične aktivnosti. Međutim, da je ludilo u njihovim redovima sve veće, govori i činjenica da planiraju skupljanje potpisa za raspisivanje izbora, koje je predsednik Aleksandar Vučić već najavio.
Pokušavajući da prikriju svoj poraz na izborima u Mionici, blokaderi su lansirali lažnu vest da je predsednik opštine Mionica Boban Janković iz osvete otpustio blokadera Nenada Rakića, koji je bio kandidat na listi „Ujedinjeni za Mionicu“.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Policajci u Novom Sadu uhapsili su B. B. (60), zbog sumnje da je počinio krivično delo prikazivanje, pribavljanje i posedovanje pornografskog materijala i iskorišćavanje maloletnih lica za pornografiju.
Viši sud u Podgorici izdao je jutros naredbu policiji da na naredno ročište, zakazano za 16. januar, prinudno dovede Budvanina Marka Ljubišu-Kana, navodnog pripadnika "škaljarskog klana", kako bi svedočio u postupku protiv kriminalne grupe koja je pokušala da ga ubije.
U okviru istrage za ubistvo počinjeno na području Pešteri, sudski veštaci sa Kliničkog centra Srbije konstatovali su da je okrivljeni u trenutku zločina bio uračunljiv.
Nova američka strategija nacionalne bezbednosti poziva na "negovanje otpora" u Evropi, upozoravajući da Stari kontinent podriva demokratiju, blokira mir u Ukrajini i suočava se sa "civilizacijskim brisanjem" zbog visoke migracije i pada stope nataliteta.
Nemački kancelar Fridrih Merc sam je sebe izbacio iz procesa mirovnih pregovora o Ukrajini svojom „beskrajnom glupošću“, izjavio je specijalni predstavnik ruskog predsednika za ekonomsku saradnju sa inostranstvom Kiril Dmitrijev.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je poručio da svaka odluka o zamrznutim ruskim sredstvima mora striktno poštovati međunarodne i domaće propise i da ne sme ugroziti stabilnost globalnog finansijskog sistema, izjavila je portparolka Fonda Džuli Kozak na redovnom brifingu.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Glumica Dušica Žegarac ispričala je jednom prilikom da je ulogu u filmu "Deveti krug" (1960) dobila sasvim slučajno kada joj je jedan čovek prišao u Pionirskom parku i ponudio da glumi u pomenutom ostvarenju.
Doktor Rašid Ahmed objasnio je da urođene mane srca nisu rezervisane samo za detinjstvo, mnogi odrasli godinama žive s njima nesvesno, jer simptomi često izostaju do kasnijeg životnog doba.
Kersti je na svom TikTok profilu podelila trik gde uz pomoć svetlucavih traka (grilandi), popunjava prazan prostor i čini jelku bujnijom i prirodnijom.
Ovako možete utvrditi da li su vaš mejl ili lozinke završili u rukama hakera. Brza reakcija može sprečiti zloupotrebu vaših naloga i zaštititi vaše podatke.
Pevačica Milica Todorović aktivna je trudnica, ali joj prvi meseci nisu bili laki, tvrde njene komšije koje je često viđaju sa kolegom Stevanom Anđelkovićem.
Pevačica Jelena Vučković, ćerka Goce Božinovske, ponovo je zaljubljena, a kako Informer saznaje njen novi partner ima brak iza sebe i uspešan je ugostitelj.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar